Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prawdziwy prorok

     Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli. A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: Czy nie jest to syn Józefa? Wtedy rzekł do nich: Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu w swojej ojczyźnie tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum. I dodał: Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman. Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się. (Łk 4,21-30)

     Oto nasz kolega ze szkoły zostaje księdzem. Wraca i w naszej miejscowości sprawuje Mszę św. oraz głosi kazanie. Czy - jak mieszkańcy Nazaretu - nie mówimy wtedy, że to jest brat mojej koleżanki i syn tych spod siódemki?

     Scena z dzisiejszej Ewangelii pokazuje jeden z bardziej dramatycznych i tragicznych momentów w życiu Pana Jezusa. Oto ludzie, wśród których żył i wzrastał, jako pierwsi odrzucili skierowane do nich orędzie o zbawieniu. Pan Jezus musiał ratować się ucieczką, gdyż w Nazarecie groziła Mu śmierć. Wypowiedział wtedy znamienne słowa: "Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie" (Łk 4, 24). Prorok według Pisma Świętego i nauczania Kościoła jest kimś, kto dobrze poznał wolę Bożą oraz plany i zamiary Boga. Był zazwyczaj posłany, aby objawiać Boże zamysły, naruszać grzeszny spokój, przestrzegać przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego życia, napominać przed złem i wzywać do nawrócenia. I w związku z tym nie był mile widziany i chętnie słuchany. Jednak zawsze odczuwał wewnętrzny nakaz, aby mówić prawdę. Jeżeli napominani przez proroków, nie mogli nic powiedzieć przeciwko prawdzie, to zawsze mogli powiedzieć coś przeciwko prorokowi. Tak postąpili sąsiedzi wobec Pana Jezusa. Obrazili się, zagniewali i chcieli się zemścić. Dlatego też "porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, aby go strącić" (Łk 4, 29). W taki sposób Prawda, którą jest Jezus, została wypędzona. Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni w dziejach świata.

     Współcześnie prawda także bywa niewygodna, trudna, bolesna, zaskakująca, niepoprawna politycznie. Dlatego tak często budzi niechęć i spotyka się z odrzuceniem. Ktoś, kto mówi nam prawdę w oczy, często się naraża. Obrażamy się na niego. Okazujemy agresję i wrogość. Zrywamy z nim wszelkie kontakty. Prawda boli, bo obnaża nasze słabości, błędy, grzechy, które tak często próbujemy ukrywać przed ludźmi, przed samymi sobą. Zamiast przyjąć prawdę o sobie, czyli okazać się człowiekiem pokornym, staramy się ją zagłuszyć, zakrzyczeć i ostatecznie odrzucić.

     Dzisiaj także Pan posyła nam swoich proroków - Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, małżonków, rodziców, wychowawców, przyjaciół - którzy dzielą się swoją wiarą w Boga, doświadczeniem życiowym, którzy mówią nam prawdę. Czy umiemy ją z pokorą przyjmować i przekazywać innym?

ks. Mariusz Wedziuk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:
 Beata: 21.01.2019, 15:52
 Prawdziwy proroku potrzebuje łaski dla mnie i moich bliskich Wstaw się za nami
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej