Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy liczyć tylko na cuda?

     W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni. (J 2,1-12)

     Tak jak w czasach Pana Jezusa, tak i dzisiaj ludzie często oczekują na cud. Wiele osób, gdy zawodzą ludzkie środki w rozwiązywaniu trudnych sytuacji, takich jak choroba, wypadek, małżeństwo zagrożone rozpadem, utrata pracy, ucieka się do Pana Boga, licząc na cud. Ludzie udają się do Fatimy, Lourdes, Częstochowy i innych sanktuariów na całym świecie, prosząc o Bożą interwencję.

     Nowożeńcy z Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej również znaleźli się w trudnej, po ludzku, sytuacji. Groziła im kompromitacja z powodu braku wina. Ten zwykły brak zauważyła Maryja i od razu zwróciła się z prośbą do swego Syna, mówiąc: "Nie mają już wina" (J 2, 3). Pan Jezus jednak początkowo nie zareagował z entuzjazmem, odpowiadając: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?" (J 2, 4). Matka jednak nie zniechęciła się odpowiedzią, tylko z nadzieją poleciła sługom: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2, 5). Te słowa stanowią sedno dzisiejszej Ewangelii. Z nich płynie dla nas ważna nauka, która oznacza, że mamy robić wszystko, co poleca nam Pan Jezus.

     Istotą życia duchowego jest podejmowanie zadań, które wskazuje nam Pan. Podstawą jest pełnienie woli Bożej. Tego uczy nas z kolei Matka Boża, która wzywa nas w tej Ewangelii do zaufania. Aby w życiu człowieka mógł dokonać się cud jego przemiany, konieczna jest współpraca z Bożą łaską i pełnienie Bożej woli. Cud przemiany człowieka składa się bowiem z dwóch rzeczywistości: po pierwsze z pracy człowieka, po drugie z mocy Pana Jezusa. To zaś oznacza, że ile wody, tyle wina; ile pracy nad sobą, takie życie; ile trudu, takie małżeństwo i rodzina; ile zaangażowania, takie kapłaństwo czy życie zakonne. Jeżeli nie będziemy angażować się wystarczająco w nasze powołanie, w nasze sprawy, to nie oczekujmy, że życie ułoży nam się samo. Pan Bóg pomoże nam na miarę naszego zaangażowania. Nie dokona w nas cudu przemiany, jeśli będziemy stali z opuszczonymi czy założonymi rękami. Pan pomoże nam na tyle, na ile będziemy Mu posłuszni, czyniąc wszystko i cokolwiek On nam poleci. Natomiast Jego i nasza Matka - Maryja - będzie wstawiała się za nami i wypraszała nam potrzebne łaski.

     Wróćmy pamięcią do wydarzeń naszego życia, w których doświadczyliśmy szczególnej Bożej opieki. Podziękujmy Panu Jezusowi i Matce Bożej za ich cudowną obecność w naszym życiu i podarowane nam laski.

ks. Mariusz Wedziuk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 17 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej