Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Na Bożym polu

     Gdy dopełnił się czas Jego wzięcia [z tego świata], postanowił udać się do Jerozolimy i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i przyszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by Mu przygotować pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy. Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich? Lecz On odwróciwszy się zabronił im. I udali się do innego miasteczka. A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz! Jezus mu odpowiedział: Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć. Do innego rzekł: Pójdź za Mną! Ten zaś odpowiedział: Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca! Odparł mu: Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże! Jeszcze inny rzekł: Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu! Jezus mu odpowiedział: Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego. (Łk 9,51-62)

     Platon mówił, że tego, co najważniejsze w jego nauczaniu, nie powierzał pismom, ale osobiście przekazywał uczniom i sprawdzał, czy dobrze został przez nich zrozumiany. Jeśli nie, to korygował ich błędną interpretację.

     U Jezusa wszystko, co miał do przekazania, było najważniejsze, więc Jezus nic nie zapisał (nie licząc tego, co pisał na piasku). Jego nauczanie spotykało się z niezrozumieniem, więc nieustannie musiał wciąż na nowo tłumaczyć i korygować postawy apostołów, uczniów i tłumów. Największy kłopot miał z apostołami, i to tymi najlepszymi: Jakubem i Janem. Byli bardzo gorliwi, ale ich gorliwość nie była przemieniona i poddana Duchowi Świętemu, podobnie jak gorliwość Szawła przed nawróceniem. Była ona ciągle pozostałością "poprzedniego systemu", który lubował się w stosowaniu prawa zemsty, potępienia, ekskomuniki, segregacji religijnej, przepisów szabatnich itp.

     Apostołowie też nie byli od tego wolni i dlatego ich pierwszą reakcją na nieżyczliwość Samarytan było pragnienie zemsty. Nie potrafili jeszcze zrozumieć, że pojednanie, zgodę i wzajemne zrozumienie można osiągnąć tylko przez przebaczenie, łagodność, cierpliwą miłość i okazanie dobroci. Taką metodę stosował Jezus, ale musiało upłynąć jeszcze dużo czasu, zanim przekonali się do niej uczniowie i nauczyli się ją praktykować. A my dzisiaj? W jakim systemie wartości żyjemy?

     Jezus nie wyznacza nam tu na ziemi żadnego miejsca ani celu, na którym moglibyśmy ze spokojem poprzestać. Mówi dzisiaj: "Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do Królestwa Bożego".

     Pośród nas są osoby poruszone wezwaniem do pracy na roli Królestwa Bożego, ale wychodząc na Boże pole, pracują na nim byle jak. Nie tylko nie przykładają się do studiowania Pisma Świętego i studiów teologicznych, ale przede wszystkim zaniedbują podstawowy fundament rozwoju duchowego, jakim jest modlitwa osobista. Wciąż odwracają głowę, absorbując swój umysł sprawami tego świata, potrafią poświęcić znacznie więcej czasu na oglądanie telewizji, na internet, niż na czytanie Biblii. A potem się dziwią, że nie umieją sprostać problemom, jakie niesie współczesna konsumpcyjna kultura śmierci.

Ks. Arkadiusz Szczepanik

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 27 czerwca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej