Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Znamię przynależności

     Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu. Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają. Wtedy rzekł do nich: Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie. (Łk 10,1-12.17-20)

     Jezus Chrystus to Syn Boga Żywego, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Swoim nauczaniem i świadectwem życia pragnął objawić nam Ojca, który jest w niebie. Ten, dla którego pokarmem było pełnienie woli Ojca (por. J 4, 34), pragnął, aby wszyscy ludzie "znali prawdziwego Boga oraz Tego, który został przez Niego posłany" (por. J 17, 3).

     Jakim szczególnym znakiem przynależności do Ojca mógł wykazał się Jezus z Nazaretu? W tym, co widoczne dla oczu, był do nas "podobny we wszystkim oprócz grzechu" (por. Hbr 4, 15). Zatem "znamieniem", czyli znakiem szczególnym, świadczącym o Jego przynależności do Boga, tego, że jest Synem Bożym, było życie wolne od występku. Chociaż przez fakt przyjęcia ludzkiej natury stał się nam równy we wszystkim, również w cierpieniu i w śmierci, to jednak wolność od zła powodowała Jego "wyobcowanie" w środowisku grzeszników. Dlatego też stał się znakiem sprzeciwu wobec grzesznego sposobu myślenia, mówienia i działania.

     A czy istnieje znamię przynależności do Jezusa Chrystusa? Czym mogą, a raczej czym powinni wykazać się współcześni chrześcijanie, aby mogli być rozpoznawani przez współczesny świat jako uczniowie Jezusa Chrystusa? Inną kwestią jest, czy współczesny świat chce, aby chrześcijanie byli rozpoznawalni. Agresja wobec "krzyża", zewnętrznego znaku chrześcijan, zdaje się mówić, że świat nie Tyczy sobie czytelnych uczniów Jezusa z Nazaretu. Tym niemniej postawa świata samych chrześcijan nie zwalnia z powinności wobec niego. A tą rolą jest, aby wszyscy ludzie "poznali Jedynego i Prawdziwego Boga", ponieważ misja Jezusa Chrystusa jest naszą misją.

     Po czym ludzie poznają, żeśmy uczniami Pana? Obok zewnętrznego świadectwa, krzyża, każdy z nas winien mieć na sobie znamię przynależności do Jezusa w czytelnym głoszeniu Ewangelii oraz czynnej miłości wobec Boga i bliźniego.

     Dzisiejszy świat żyje tak, jakby chrześcijan w nim nie było. Może właśnie dlatego chce z uczniów Jezusa uczynić wielkich nieobecnych. Tym bardziej "wolność od grzechu" i czynna miłość wobec Boga i bliźniego powinny być cechami naszej przynależności do Zbawiciela. Po tym ludzie poznają prawdziwego Boga i Tego, którego posłał - Jezusa Chrystusa.

ks. płk Dariusz Kowalski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 lipca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej