Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak umierał Papież. Ostatnie chwile życia Jana Pawła II

Doznałem szczególnej łaski, że mogłem być przy łóżku Ojca Świętego 2 kwietnia wraz z Jego najbliższymi. Odchodził z tej ziemi do wieczności tak, jak napisał w Liście do osób w podeszłym wieku, "bez najmniejszego odcienia smutku, z nadzieją chrześcijańską, służąc aż do końca sprawie Królestwa Bożego".

Jak umierał Papież. Ostatnie chwile życia Jana Pawła II Wszedłem do pokoju Ojca Świętego, by się pożegnać. Ukląkłem przy Jego łóżku. Trwała modlitwa I Nieszporów Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Czytania mówiły o pustym grobie i zmartwychwstaniu Chrystusa, powracało słowo "Alleluja". Na koniec odmówiliśmy Magnificat i Salve Regina. Ojciec Święty raz po raz obejmował nas swoim spojrzeniem. Widać było, że mimo cierpienia włączał się w naszą modlitwę. Z placu św. Piotra, gdzie gromadziły się tysiące wiernych, szczególnie młodzieży, dochodziły okrzyki: "Giovanni Paolo" i "Viva ii Papa!". Miałem wrażenie, że słyszał te słowa. Naprzeciw łóżka Ojca Świętego na ścianie wisiał obraz umęczonego Chrystusa związanego powrozami - Ecce Homo, w który wpatrywał się podczas choroby. W zasięgu gasnących oczu Papieża znajdował się także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na stoliku stała fotografia Jego rodziców.

Dowiedziałem się, że ok. godz. 20.00 w obecności Ojca Świętegcc abp Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. z Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Koncelebrowali: kard. Marian Jaworski, abp Stanisław Ryłko, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i ks. Tadeusz Styczeń. W Eucharystii uczestniczyli dr Renato Buzzonetti i jego współpracownicy oraz siostry sercanki z Domu Papieskiego.

Przejmująco zabrzmiały wówczas słowa z Ewangelii św. Jana: "Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam", a następnie słowa modlitwy wypowiedziane przez abpa Stanisława: "Panie Jezu, przyjdź, abyśmy mogli usłyszeć to Twoje zapewnienie z Wieczernika: Pokój wam. W tej chwili najbardziej potrzebujemy Twojej obecności".

Przed ofiarowaniem kard. Marian Jaworski jeszcze raz udzielił Ojcu Świętemu sakramentu chorych, a w czasie Komunii św. abp Stanisław Dziwisz podał Mu Krew Przenajświętszą - Wiatyk, jako umocnienie na drodze do życia wiecznego. Po pewnym czasie Ojca Świętego zaczęły opuszczać siły. Do ręki podano Mu gromnicę. O godz. 21.37 odszedł do Pana. Zgromadzeni odśpiewali hymn Te Deum laudamus. Ze łzami w oczach dziękowali Panu Bogu za dar osoby Ojca Świętego i za jego wielki pontyfikat.

Jan Paweł II przeszedł "z życia do życia" w dzień maryjny - pierwszą sobotę miesiąca i liturgiczne święto Miłosierdzia Bożego. Spełniły się niejako słowa modlitwy kończącej jego List do osób w podeszłym wieku: "Maryjo, matko ludzkości pielgrzymującej, módl się za nami "teraz i w godzinie śmierci naszej". Spraw, byśmy byli zawsze blisko Jezusa, Twego umiłowanego Syna, a naszego Brata, Pana życia i chwały".

A w swoim Testamencie napisał: "W życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną".

ks. Czesław Drążek SJ
("L'Osservatore Romano, nr 5/2005)

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3-2005Wasze komentarze:
 Dorka84: 08.01.2012, 17:00
 Ojciec Św.Jan Paweł || wskazał nam niejednokrotnie jak miłowac bliżnich,również nieprzyjaciół..Okazywał Nam niezwykła miłosc,troske i niesamowita cierpliwość-zupełnie tak jak Nasz ukochany Ojciec Niebieski:)Dzienki naukom Ojca Swietego mozemy stac sie lepszymi ludzmi...Ojcze Sw.Zawsze bedziemy pamietac o Twych naukach:)Kochamy Cie Bardzo i modlimy sie za Twa dusze:)Kochamy i Pamietamy...
 Krzysiek2821: 17.05.2009, 18:50
 Umiłowany Ojcze Święty zawsze Twoje słowa będą mi przypominać Ciebie, Twoją troskę o godność człowieka, a tym bardziej o ludzi chorych, aby wszyscy dbali i sznowali Twe słowa, Modlę się o Twoja beatyfikację dla Jana Pawła II cały dekanat namysłowski i archidieceja wrocławska.
 [*]: 02.04.2009, 16:56
 [*] [*] [*]
 kasia: 16.02.2009, 19:36
 Kocham Cię OJCZE SWIETY!!! Zawsze jak wspominam ten dzień, w którym od nas odszedłeś do Domu Ojca czuje smutek i żal. Wiem, że jesteś tam szczęśliwy, ale brakuje nam wszystkim Ciebie . Cały świat Cię już zawsze będzie pamiętał i mam nadzieję, że takich ludzi jak ty będzie więcej. Podziwiam Cię, bo jesteś dla mnie wzorem!
 dagmara: 25.10.2008, 15:46
 bardzo Cię kocham pomimo to że odeszłeś ciałem od nas bo duchem jesteś nadal z nami... BARDZO MOCNO CIĘ NADAL KOCHAMY!!!! modlimy się za ciebie....
 ks: 12.10.2008, 22:07
 dzien jak dzien ale brak jednego serca na swiecie to naprawde jestes w naszych sercach i bedziesz do konca życia JP II
 Adrianna: 12.10.2008, 14:08
 KOCHAM CIĘ OJCZE ŚWIĘTY
 Adrianna: 12.10.2008, 14:07
 Ojcze Święty byleś dla mnie najważniejszą osobą BARDZO MI CIEBIE BRAK W MOIM ŻYCIU
 krystyna: 18.09.2008, 22:20
 Kochamy Cie Ojcze Swiety , Byles, Jestes i Bedziesz na zawsze w naszych sercach.
 Iza: 10.11.2007, 19:18
 Kochany Ojcze:)brakuje nam Ciebie,ale wiem ,że nadal jesteś z nami i czuwasz nad wszystkimi...Wieczny odpoczynek racz mu daj Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.Niech odpoczywa w pokoju.AMEN.
 natalka: 15.10.2007, 18:05
 Kochałam Jana Pawła 2 i nadal go kocham i nie mogę sie przyzwyczajić że mamy już innego papieża.On zawsze bedzie moim bratem
 iwona: 30.08.2007, 21:37
 Ojcze Święty Ty nauczyłeś mnie jak kochać Jezusa oraz iść drogą która prowadzi do Niego o tym jaki Byłeś i jesteś opowiadam teraz codziennie mojemu synkowi juz nie mam obudwuch Tatusiów Kocham Cię bardzo Ojcze Święty bardzo za Tobą tęsknie
 ja grzesznica: 29.08.2007, 21:01
 OJCZE ŚWIETY JANIE PAWLE 2 choci juz nie jestes wśrud nas ale jestes w sercach polaków i prosze pomuz mni abym nigdy nie grzeszyła i prowac prosto drogo do boga i wez w opieke naród POLSKI prosze ja grzesznica twoja
 J.S.: 18.04.2007, 22:50
 Kiedy byłeś drogi Ojcze Święty między nami, nie potrafiłam Cię słyszeć. Słuchałam ale nie słyszałam. Teraz wiem, że każde przez Ciebie wypowiedziane zdanie to drogowskaz. Uczę się Ciebie i mam nadzieję, że Twój ogromny wysiłek przyniesie plony. Jesteś niezwykły. Tak bardzo Ciebie brak.
 J.S.: 18.04.2007, 22:26
 Kiedy byłeś drogi Ojcze Święty między nami, nie potrafiłam Cię słyszeć. Słuchałam ale nie słyszałam. Teraz wiem, że każde przez Ciebie wypowiedziane zdanie to drogowskaz. Uczę się Ciebie i mam nadzieję, że Twój ogromny wysiłek przyniesie plony. Jesteś niezwykły. Tak bardzo Ciebie brak.
 Anu$ia: 02.04.2007, 18:04
 Kocham Cie Ojcze Świetu i nigdy nie zapomne. mam nadzieje ze sie spotkamy w niebie.juz 2 lata Ciebie nie ma z nami :(:(
 Agnes: 31.03.2007, 22:54
  Ojcze Święty byłeś i pozostaniesz w moim SERCU na zawsze. Brakuje mi Ciebie! Byłeś dla nas Pasterzem wszystkich pokoleń,godnym do naśladowania...Kocham Cię
 Madzia: 11.03.2007, 20:31
 Ojcze Nasz-malych i prostych,werze,ze nigdy nas nie zostawisz i zawsze bedziesz nas prowadzil:)
 Antyczek:*: 04.03.2007, 10:23
 Wszyscy Kochamy Ojca Świętego I On Zawsze Bedzie Zyl Miedzy Nami, W nAszych Sercach...
 Madzia: 26.01.2007, 22:40
 Naprawde brakuje mi słów... wiem, że teraz wiele osób może mnie wyśmiać... ale kiedy widze zdjecie ukochanego Jana Pawła II- zawsze płacze. Mimo, że go nigdy nie poznałam osobiście, bardzo go kochałam... kiedy odszedł poczułam sie osierocona... i mimo, że mówił, iż nie mamy za nim płakać, nie umiem się opanować... bardzo mi go brakuje. P.S mam nadzieję, że kiedyś Cie zobacze... w niebie :)
(1) [2]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej