Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

JP II w Mediatece

Dykteryjki i ciekawostki z życia Jana Pawła II? Oczywiście są i warto je zbierać. Chodzi jednak nie tyle o wspominki, co udokumentowanie historii przyjaźni i bliskości, jaką mieliśmy z Karolem Wojtyłą, papieżem. Po to właśnie powstała Mediateka Centrum Myśli Jana Pawła II.

Niewielki pokój Centrum przy ulicy Foksal. Przy biurkach siedzi wpatrzona w monitory komputerów czwórka uśmiechniętych, młodych ludzi ze słuchawkami na uszach. Obok, w dużej szafie, owoc ich pracy: 335 profesjonalnie nagranych i opisanych audio-video wywiadów ze świadkami życia Karola Wojtyły - wadowickiego gimnazjalisty, ministranta, aktora, księdza, biskupa i kardynała, wreszcie Jana Pawła II. Zaczęto je zbierać, kiedy w maju 2007 r. ruszyła Mediateka, dziś sztandarowy projekt Centrum Myśli Jana Pawła II. Zrodził się w głowie dyrektora Centrum Piotra Dardzińskiego. - Cel na pierwsze trzy lata to nagranie i udokumentowanie wspomnień maksymalnie wielu osób, zaczynając od najstarszych i tych, którzy byli najbliżej — mówi szefowa Mediateki Anna Olesiak, która ze swoim zespołem: Tomaszem Rowińskim, Urszulą Murawską i stażystami, których w Centrum nie brakuje, odszukuje tych świadków i dokumentuje ich opowieści. Zadaniem Mediateki jest ich popularyzacja oraz - w pewnym stopniu — wydawanie w formie multimedialnej.

Ze zbioru wyjmuję jedną z kaset — wywiad z bp. Antonim Długoszem. Z uśmiechem opowiada, jak "ukradł" biret kardynała Wojtyły, a kiedy podczas jednej z papieskich wizyt na Jasnej Górze był kelnerem Ojca Świętego, z przejęcia zamiast kompotu podał barszcz czerwony. Potem, już poważniej, wspomina profesora Wojtyłę z czasów krakowskiego seminarium. Zmieniam kasetę. - Mój Ty Boże, byłem nauczycielem papieża. Jestem z tego dumny i szczęśliwy - mówi Jan Adamski, kolega Karola z Teatru Rapsodycznego. I kolejne nagranie.

- Jak ktoś zachorował, zawsze pierwsza wiadomość szła do wujka. Bo jak wujek się pomodli, to wszystko będzie dobrze. I tak było - opowiada pochlipująca ze wzruszenia niemal przez cały wywiad Lucyna Rieger ze słynnego krakowskiego "Środowiska". Nie są to zwyczajne, telewizyjne wywiady. Obcujemy z żywymi świadkami, którzy przywołują z pamięci wspomnienia czasem i sprzed 50 lat, zawieszą w zadumie głos, wzruszają się - a dziennikarze wraz z nimi. - Rozmawiamy tak, by rozmówca sobie maksymalnie dużo przypomniał. Nikt rozmówcy nie popędza, dlatego niektóre z wywiadów, jak ten z Markiem Skwarnickim, bp. Tadeuszem Pieronkiem czy ks. Adamem Bonieckim, trwają nawet kilka godzin. Przez to dużo jest w nich historii Polski współczesnej. Przede wszystkim jednak to dotykanie historii świadków życia Karola Wojtyły, a w nich - niego samego - tłumaczy Anna Olesiak.

W szafie znajdziemy m.in. wspomnienia biskupów i kolegów Karola z piłkarskiego boiska, dostojników watykańskich i parafian neoprezbitera Wojtyły z Niegowici, dyplomatów, polityków, dziennikarzy i ludzi kultury, intelektualistów, z którymi się spotykał w Castel Gandolfo i byłych studentów ze "Świętej Lipki" - środowiska zebranego przy KUL-u. - Do współpracy przy nagraniach zaprosiliśmy najlepszych polskich dziennikarzy zajmujących się tematyką papieską - mówi szefowa Mediateki. — Docieraliśmy nie tylko do osób znanych ze znajomości z papieżem, ale także do tych z "drugiego rzędu". Zostali zapomniani, a mają do opowiedzenia nieraz piękną historię. Takim odkryciem był np. o. Józef Płatek, były generał oo. paulinów - mówi jeden ze wspomnianych dziennikarzy, Grzegorz Polak. O zbiorach Mediateki mówi krótko: kopalnia wiedzy o papieżu. - Niezwykle cenne jest to, że ci świadkowie potrafią przywołać bardzo konkretne sytuacje i dialogi, w których uczestniczył Ojciec Święty - mówi z kolei autor wielu książek o papieżu Paweł Zuchniewicz. — Większość tych, starszych już ludzi uważała, że dawanie świadectwa o ich zażyłej znajomości z Karolem Wojtyłą to ich obowiązek, ponieważ zmieniła ich życie - mówi z kolei Marcin Witan, który zbierał głównie świadectwa z krakowskiego "Środowiska" i ze "Świętej Lipki". - Jestem wdzięczny Mediatece za możliwość poznania tych ludzi. Także za to, że mogłem odkrywać pod znanymi nazwiskami konkretnych, pięknych ludzi - z ich twarzami, historią życia i opowieścią o Karolu Wojtyle — dodaje.

Największe zainteresowanie skarbami Mediateki wykazują media w okresie rocznic papieskich, choć dostępne są nie tylko 2 kwietnia. Niedługo w bibliotece przy ul. Foksal 11 powstanie także stanowisko multimedialne, na którym "papieski sezam" otworzy się przed każdym z nas.

Radek Molenda

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 listopada 2009Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej