Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Abba, Ojcze" po raz pierwszy

Udział Jana Pawła II w Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie traktuje się często jako drugą część papieskiej podróży do Polski. Jednak pielgrzymka tamta miała wymiar światowy.

Papież rozpoczął swój pobyt w Polsce 13 sierpnia 2001 r. od Krakowa, miasta, które - jak wcześniej mówił - jest dla niego "szczególną syntezą wszystkiego, co polskie i chrześcijańskie". Z Balic przejechał samochodem na Cmentarz Rakowicki, gdzie modlił się na grobie rodziców i brata. Stamtąd udał się do Instytutu Pediatrii w Prokocimiu, by poświęcić sfinansowaną przez Amerykanów nową część szpitala: Centrum Ambulatoryjne im. Clementa J. Zabłockiego. Najbardziej wzruszającym momentem było spotkanie ze stu chorymi dziećmi z oddziałów hematologii, patologii i onkologii. "Modlę się o zdrowy blask waszych oczu, o radosny uśmiech, o szczęście. Modlę się, by mimo choroby było wam dobrze w tym szpitalu, byście spotkały kochających was ludzi, mądrych lekarzy, troskliwe pielęgniarki i pielęgniarzy, dobrych kolegów i koleżanki" - mówił małym pacjentom papież.

Z Prokocimia Ojciec Święty udał się na wzgórze wawelskie. Tam modlił się w najważniejszych miejscach katedry: przy grobie św. Stanisława Biskupa oraz przed Czarnym Krucyfiksem królowej Jadwigi. W kryptach zatrzymał się przy grobach królów i marszałka Józefa Piłsudskiego orazprzed miejscem z ziemią z Katynia. Ze wzruszeniem stanął w krypcie św. Leonarda, w której 2 listopada 1946 r. celebrował Mszę Świętą prymicyjną. Z Wawelu udał się do Domu Długosza, gdzie poświęcił siedzibę Papieskiej Akademii Teologicznej, a następnie do seminarium duchownego.

NIE ZASMUCAJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była beatyfikacja Anieli Salawy (1881-1922), tercjarki franciszkańskiej, skromnej służącej. Uroczystość odbyła się na krakowskim rynku. Przed bazyliką mariacką zbudowano duży ołtarz, przy którym papież w obecności 100 tys. wiernych celebrował Mszę Świętą beatyfikacyjną. W homilii oddał hołd nie tylko nowej błogosławionej, ale także królowej Jadwidze. "Niech się zjednoczą w naszej świadomości te dwie kobiece postaci: królowa i służąca! Czyż całe dzieje świętości chrześcijańskiej, duchowości budowanej na ewangelicznym wzorze, nie wyrażają się w tym prostym zdaniu: «Służyć Bogu - to znaczy królować!»? Tę samą prawdę wyraża życie wielkiej królowej i życie prostej służącej!". I na koniec apelował: "Nie zasmucajmy Ducha Świętego! Nie stawiajmy oporu Jego mocy - niewidzialnej, a przecież bardziej rzeczywistej od tylu widzialnych i krzykliwych «potęg» wyprodukowanych przez człowieka współczesnego w wielkiej obfitości". Przed zakończeniem Eucharystii pojawiła się jeszcze osobista refleksja papieża o bł. Anieli: "Ile razy modliłem się przy jej relikwiach, jak głęboko zapadły mi w pamięć, w serce te jej słowa: «Panie! Żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz»".

Po Mszy Świętej beatyfikacyjnej Jan Paweł II udał się do bazyliki franciszkanów, gdzie modlił się przy relikwiach błogosławionej. Późnym wieczorem przed rezydencją arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej spotkał się z młodzieżą.

Rano 14 sierpnia papież udał się do Wadowic. Modlił się w kościele parafialnym, w którym 20 czerwca 1920 r. przyjął chrzest. Następnie udał się na os. Kopernika, gdzie poświęcił kościół św. Piotra Apostola, wybudowany jako wotum dziękczynne za ocalenie życia papieża po zamachu 13 maja 1981 r. Podczas tej uroczystości Ojciec Święty ukoronował figurę Matki Bożej Fatimskiej, ofiarowaną wadowickiej parafii przez biskupa Fatimy, oraz poświęcił kopię figury Matki Bożej Ludźmierskiej, która trafiła do Polonii amerykańskiej.

KRZYŻ, BIBLIA I IKONA

Jeszcze tego samego dnia Jan Paweł II przybył na Jasną Górę na obchody VI Światowego Dnia Młodzieży. Na jasnogórskich wałach oraz na ulicach miasta na Następcę św. Piotra czekało z radością i entuzjazmem ponad milion młodych ludzi. Po raz pierwszy w ŚDM uczestniczyła młodzież z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy, dla której była to nie tylko pielgrzymka wiary, ale także wolności. Bezprecedensowym wydarzeniem byt udział żołnierzy, i to zarówno z jednostek należących do rozwiązanego zaledwie półtora miesiąca wcześniej Układu Warszawskiego (polskich, węgierskich i czeskich), jak i z NATO.

Kardynałowie Eduardo Pironio i Józef Glemp powitali papieża, a on zwrócił się do młodzieży w 21 językach. Około 20.30 rozpoczęło się modlitewne czuwanie. Nastąpiła intronizacja krzyża Światowych Dni Młodzieży, Pisma Świętego i ikony. Młodzież dzieliła się swoimi świadectwami, śpiewano psalmy, a Apel Jasnogórski tym razem rozpoczął się łacińskimi słowami: "Maryjo, Królowo świata, Maryjo Matko Kościoła, jesteśmy przy Tobie, pamiętamy o Tobie, czuwamy!". Trzymając w rękach tysiące zapalonych świec i pochodni, młodzi wysłuchali papieskiego rozważania: "Jestem, pamiętam, czuwam. Co to znaczy: czuwam? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężać je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszyć, zepchnąć na dalszy plan".

Tysiące młodych ludzi spędziło noc na wałach i wielu ulicach Częstochowy prowadzących na Jasną Górę. Na głównej ulicy miasta - w alei Najświętszej Maryi Panny - nie było skrawka wolnego miejsca.

Główna uroczystość VI Światowego Dnia Młodzieży odbyła się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i trwała cztery godziny. Na początku Mszy Świętej z ust tysięcy młodych rozległ się śpiew pieśni, która stała się hymnem spotkania: "Ty wyzwoliłeś nas, Panie, z kajdan i samych siebie, a Chrystus, stając się bratem, nauczył nas wołać do Ciebie: Abba, Ojcze!".

Z papieżem Eucharystię koncelebrowało ponad stu biskupów i kilka tysięcy księży. Papieska homilia, wielokrotnie przerywana oklaskami, była wielkim hymnem dziękczynienia na cześć Maryi. Nawiązując do stów Księgi Apokalipsy o Niewieście obleczonej w słońce, naprzeciw której staje smok chcący pożreć Jej dziecko, Ojciec Święty pytał: "O co walczy «ojciec kłamstwa»? Walczy o to, ażeby człowieka wyzuć z przybranego synostwa, pozbawić go dziedzictwa, które w Chrystusie zostało mu dane przez Boga".

NIE POPADAJCIE W PRZECIĘTNOŚĆ

Zwracając się do młodych, Jan Paweł II zauważył, że po raz pierwszy w Światowym Dniu Młodzieży uczestniczyli tak licznie młodzi z Europy Wschodniej. "Jakże nie widzieć w tym wydarzeniu wielkiego daru Ducha Świętego: razem z wami składam Mu za to dzięki - mówił. - Po długim okresie, w którym granice pozostawały właściwie zamknięte, Kościół w Europie może w końcu oddychać swobodnie obydwoma swoimi płucami. Wasza obecność, drodzy młodzi przyjaciele z Europy Wschodniej, jest dziś niezmiernie ważna. Kościół powszechny potrzebuje waszego świadectwa, za które trzeba było często płacić wielką cenę cierpienia w wyobcowaniu, prześladowaniach, w więzieniu. Dziś nadeszła wreszcie wasza godzina. W okrutnych czasach próby Kościół i następca św. Piotra nie zapomniał nigdy o was. Tu, w jasnogórskim sanktuarium, możecie teraz dać światu publiczne świadectwo waszej przynależności do Chrystusa i waszej jedności z Kościołem".

Papież zawierzył Matce Bożej młodzież całego świata, a kiedy rozstawał się z nią, apelował: "Nie popadajcie w przeciętność, nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, która narzuca styl życia niezgodny z chrześcijańskimi ideałami, nie pozwólcie się mamić złudzeniom konsumizmu. Chrystus wzywa was do rzeczy wielkich. Nie sprawcie Mu zawodu".

Po spotkaniu z młodzieżą Jan Paweł II w starej bibliotece klasztornej spotkał się z uczestnikami Kongresu Teologów Europy Środkowo-Wschodniej. Poświęcił też nowy samochód-kaplicę używany podczas peregrynacji obrazu Nawiedzenia. Celebrował 16 sierpnia Mszę Świętą w kaplicy Cudownego Obrazu, a tuż przed odlotem odsłonił statuę swoich rodziców. Następnie helikopterem udał się na lotnisko w Balicach, skąd odleciał do Rzymu.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 15 sierpnia 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej