Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Małe dzieci w świecie symboli religijnych

     Niełatwo nauczyć dziecko chodzić, mówić, jeździć rowerem. Trzeba czasu, wysiłku i zaangażowania zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Każda z tych czynności jest na początku trudna i złożona, ale po jakimś czasie przekonujemy się, że jednak wszystkie umiejętności są do wyuczenia.

     Podobnie jest z relacją z Bogiem, poznawaniem Go i modlitwą. Choć jest to czasochłonne, to jednak bardzo ważne w wychowaniu dziecka.

     Jak wprowadzić dziecko w świat symboli religijnych? Zacząć należy od najprostszych rzeczy. Pokazać i wytłumaczyć najistotniejsze symbole, znaki, które dziecko widzi i nie musi ich sobie wyobrażać. Krzyż na ścianie, obrazy świętych w domu, różaniec, medalik na szyi, Pismo Święte, kościół (jako budynek), krzyże czy kapliczki przy drogach to symbole, które towarzyszą nam w życiu codziennym.

     Spokojne tłumaczenie, wyjaśnianie ich znaczenia w życiu człowieka wierzącego to bardzo piękna katecheza, którą rodzice mogą przeprowadzić już w domu. Nie należy się bać mówić dziecku o doświadczeniu śmierci Jezusa, Jego ukrzyżowaniu.

     Nie unikniemy pytań, "dlaczego?", "co się stało?" itp. Opowiedzenie dziecku o Bogu kochającym człowieka, dobru, które Jezus czynił ludziom, i Jego nauce pozwoli nawiązać osobową relację ze Stwórcą. Ważną pomoc w wyjaśnianiu dziecku wszystkich symboli i ich znaczenia może stanowić Biblia z ilustracjami.

     Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dziecka do kościoła w zwykły dzień, gdy nie ma w nim wielu osób. Warto to uczynić choćby z tego względu, żeby pokazać, jak należy się w nim zachować. Małe dzieci uczą się przez naśladowanie rodziców i innych dorosłych. Wykorzystując tę prawidłowość, można od najmłodszych lat pokazywać pewne zachowania i gesty towarzyszące religijnemu wymiarowi życia (znak krzyża, proste modlitwy, postawy, takie jak klękanie czy złożenie rąk).

     Warto więc tłumaczyć dzieciom znaki i symbole religijne, które towarzyszą nam na co dzień, oraz kształtować postawę szacunku wobec nich. Przynosi to bardzo dużo korzyści dziecku i rodzicom oraz daje okazję do świadomych działań, które zacieśniają więzi z potomstwem i pogłębiają relację z Panem Bogiem.


ks. Dariusz Konopka
Kapłan diecezji ełckiej, doktorant pedagogiki KUL, z wykształcenia teolog i pedagog,
od kilku lat katechizuje dzieci, także w przedszkolu
Boska Troska - Dodatek do Don Bosko, lipiec 2017


   


Pamięć i tożsamość Pamięć i tożsamość
Jan Paweł II
Tematem książki jest człowiek zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku i szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ewa: 15.10.2017, 04:01
 Jezu , mój Umiłowany miej Wszystkie Dzieci świata w Swojej szczególnej opiece. Z czułością pochylaj się nad Nimi , przemawiaj do głębin Ich serduszek , aby tam odkrywały Ciebie. Maryjo ,Matko moja ukochana ...Okrywaj Ich Swym Macierzyńskim Płaszczem i prowadź do Syna. A Wy Wszyscy Aniołowie Strzeżcie Dzieci na ich dziecięcych drogach ,aby odnalazły w dalszym życiu właściwy Szlak ... Drogę ,Którą Jest Sam Bóg.Amen.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej