Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Małe dzieci w świecie symboli religijnych


Niełatwo nauczyć dziecko chodzić, mówić, jeździć rowerem. Trzeba czasu, wysiłku i zaangażowania zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Każda z tych czynności jest na początku trudna i złożona, ale po jakimś czasie przekonujemy się, że jednak wszystkie umiejętności są do wyuczenia.

Podobnie jest z relacją z Bogiem, poznawaniem Go i modlitwą. Choć jest to czasochłonne, to jednak bardzo ważne w wychowaniu dziecka.

Jak wprowadzić dziecko w świat symboli religijnych? Zacząć należy od najprostszych rzeczy. Pokazać i wytłumaczyć najistotniejsze symbole, znaki, które dziecko widzi i nie musi ich sobie wyobrażać. Krzyż na ścianie, obrazy świętych w domu, różaniec, medalik na szyi, Pismo Święte, kościół (jako budynek), krzyże czy kapliczki przy drogach to symbole, które towarzyszą nam w życiu codziennym.

Spokojne tłumaczenie, wyjaśnianie ich znaczenia w życiu człowieka wierzącego to bardzo piękna katecheza, którą rodzice mogą przeprowadzić już w domu. Nie należy się bać mówić dziecku o doświadczeniu śmierci Jezusa, Jego ukrzyżowaniu.

Nie unikniemy pytań, "dlaczego?", "co się stało?" itp. Opowiedzenie dziecku o Bogu kochającym człowieka, dobru, które Jezus czynił ludziom, i Jego nauce pozwoli nawiązać osobową relację ze Stwórcą. Ważną pomoc w wyjaśnianiu dziecku wszystkich symboli i ich znaczenia może stanowić Biblia z ilustracjami.

Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dziecka do kościoła w zwykły dzień, gdy nie ma w nim wielu osób. Warto to uczynić choćby z tego względu, żeby pokazać, jak należy się w nim zachować. Małe dzieci uczą się przez naśladowanie rodziców i innych dorosłych. Wykorzystując tę prawidłowość, można od najmłodszych lat pokazywać pewne zachowania i gesty towarzyszące religijnemu wymiarowi życia (znak krzyża, proste modlitwy, postawy, takie jak klękanie czy złożenie rąk).

Warto więc tłumaczyć dzieciom znaki i symbole religijne, które towarzyszą nam na co dzień, oraz kształtować postawę szacunku wobec nich. Przynosi to bardzo dużo korzyści dziecku i rodzicom oraz daje okazję do świadomych działań, które zacieśniają więzi z potomstwem i pogłębiają relację z Panem Bogiem.

ks. Dariusz Konopka
Kapłan diecezji ełckiej, doktorant pedagogiki KUL, z wykształcenia teolog i pedagog,
od kilku lat katechizuje dzieci, także w przedszkolu
Boska Troska - Dodatek do Don Bosko, lipiec 2017


   

Wasze komentarze:
 waldi: 09.08.2019, 07:03
 Wczoraj w Przedszkolu opiekunka nakazała aby 3 letni synek nie nosil krzyżyka na szyi .. bo jest to niebezpieczne dla niego i innych dzieci. Dziecko moje od dłuższego czasu wypytywalo mnie co ja nosze na szyi i dlaczego. Zaskakiwaly mnie pytania mojego maluszka, więc sprawiłem mu specjalny malutki krzyżyk ( z duchem świętym).Dziś rano przed póściem do przedszkola poprostu uziemił mnie pytaniem czy ściągne mu krzyżyk (jest w wieku 3,5 roku). Nie rozmawialem z nim o tym , więc musial mieć pranie mózgu w przedszkolu. Nie wiem jak obronić krzyżyk na szyi synka , czyli co na to mówi prawo ?
 ewa: 15.10.2017, 04:01
 Jezu , mój Umiłowany miej Wszystkie Dzieci świata w Swojej szczególnej opiece. Z czułością pochylaj się nad Nimi , przemawiaj do głębin Ich serduszek , aby tam odkrywały Ciebie. Maryjo ,Matko moja ukochana ...Okrywaj Ich Swym Macierzyńskim Płaszczem i prowadź do Syna. A Wy Wszyscy Aniołowie Strzeżcie Dzieci na ich dziecięcych drogach ,aby odnalazły w dalszym życiu właściwy Szlak ... Drogę ,Którą Jest Sam Bóg.Amen.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej