Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat? Dobrze znamy katechizmową odpowiedź: dla swojej chwały. Czy ta odpowiedź nas zadowala? W pierwszym odczuciu sugeruje przecież, że wierzymy w Boga, który "stworzył sobie" świat i nas, abyśmy Mu śpiewali psalmy, palili kadzidło i nieustannie oddawali cześć. Sugeruje, że stworzenie świata - niech nam Bóg wybaczy - jest przejawem Jego zadufania w Sobie.

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?

Jak zauważają autorzy najnowszego Katechizmu, to że "świat został stworzony dla chwały Bożej" jest podstawową prawdą Pisma Świętego i całej Tradycji. Ale - jak pisze Bonawentura - Bóg stworzył wszystko "nie po to, by powiększyć chwałę, ale by ją ukazać i udzielić". Warto wiedzieć, że "chwała" (hebr. kabod, gr. doxa) w Piśmie Świętym to tyle, co potężna obecność Boga (por. Wj 16,7: "Jutro zobaczycie chwałę Bożą". Czytaj: "zobaczycie Boga potężnego"), widzialny znak zbawczej obecności Boga.

Boży zamysł stworzenia świata i człowieka był więc od początku zbawczy - ukazać i udzielić swojej wolnej miłości. Bóg jest w dziele stworzenia całkowicie bezinteresowny. Nie musiał stwarzać czegokolwiek (nie miał nawet tworzywa), bo nic Go nie wzbogaca.

Bóg - po prostu - postanowił podzielić się z nami bogactwem swojego wszechbytu.

Co więcej, świat został stworzony ze względu na człowieka. Natura przypomina łono matki, w którym rodzi się człowiek. "Stworzenia nierozumne - pisze o. Jacek Salij - stanowią rodzaj łożyska, w którym dokonuje się nasze dojrzewanie do świata przyszłego". Są one dla dopełnienia obrazu, mająbyć częścią całości.

W znakomitej książce pt."Bóg Jezusa Chrystusa" kard. Joseph Ratzinger postawił tezę, że nie "nauczyliśmy się" jeszcze, co znaczy wierzyć w Boga Stworzyciela. W tej radosnej nowinie z pierwszego zdania Pisma Świętego nie chodzi o teorię na temat jakiejś odległej przeszłości. Idzie o teraźniejszość, o właściwą postawę wobec rzeczywistości.

Ucząc się najlepszego odniesienia do stworzenia, warto nie tyle zastanawiać się nad cudem tworzenia "z niczego", nad datą powstania bytowi kolejnościądzieł. Najważniejsze jest to, że ten świat - nieustannie podtrzymywany przez Boga przy życiu - jest cały Boży. Poprzez jego strukturę "przeziera" Stwórca. Nie jest on martwą materią lecz światem pełnym Bożego ducha. Wiara chrześcijańska jest więc zachętą do zaufania centralnemu porządkowi świata, bo nasz Bóg "urządził wszystko według miary i liczby, i wagi" (Mdr 11,20), jest wezwaniem do kochania świata. Wiarę tę zdradzamy ciągłym utyskiwaniem na "stan obecny", wrogością wobec ziemskiego życia, nienawiścią wobec samego siebie i wobec całej rzeczywistości, ciągłym czekaniem na nadejście lepszej przyszłości, łaskawszego świata.

Warto też pamiętać, że Bóg początku i Bóg końca jest tym samym Bogiem. Bóg Stwórca jest Bogiem Zbawcą. Katechizm przypomina, że od początku, stwarzając świat, Bóg przeznaczył człowieka do wielkiej zażyłości z Sobą. "Stworzenie jest podstawą "wszystkich zbawczych zamysłów Bożych", początkiem historii zbawienia" (KKK 280). Dlatego zwłaszcza Ojcowie Wschodu podkreślali, że Jezus Chrystus przyszedłby na świat nawet wtedy, gdyby człowiek nie popełnił grzechu. Przyszedłby po to, by wynieść go do godności dziecka Bożego, zaprosić do życia w łonie Trójcy Świętej.

Czytając Pismo Święte, medytując nad dziełem stworzenia, przecierając oczy wiary, można dostrzec w nim wspólne dzieło całej Trójcy. Boga, "który rozpiął niebo jak namiot i rozpostarł ziemię" (Iz 42,5), Ducha "unoszącego się nad wodami" (Rdz 1,2) i Słowo, w którym "wszystko się stało" (J 1,3).

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym nr 192Wasze komentarze:
 marzena aneta: 23.01.2023, 18:44
 Dlaczego Pan Bóg stworzył świat dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 26.10.2022, 10:35
 Boże stworzyłeś ten świat pomóż więcej spraw żeby tu była miłość na tym świecie dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż mieszkania urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 marzena aneta: 17.10.2022, 20:48
 Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję będę służyć serviam tylko proszę o pomoc dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 Mj: 09.07.2022, 22:34
 Jeśli Bóg ukazałby się światu, tym samym odebrałby Ci wolność wyboru i poznania dobra i zła bo oczywiście jeślibyś Go tylko zobaczył poczułbyś takie szczęście że nawet jeść i pić by Ci się odechciało a co dopiero mówić o grzechu. Jest jak jest i tak musi być, tylko trzeba chcieć to zrozumieć a wielu ludzi po prostu nie chce bo chce po swojemu świat urządzać myśląc że zrobi to lepiej a jest tylko marnym człowieczkiem żyjącym ledwo kilkadziesiąt lat...
 Grażyna, Maria: 08.07.2022, 21:46
 PAN BÓG STWORZYŁ NASZ PRZEPIĘKNY ŚWIAT Z NIE POJĘTĄ DLA NAS INTELIGENCJĄ I Z OGROMNĄ MIŁOŚCIĄ. Z WIELKĄ MĄDROŚCIĄ STWORZYŁ ON, ATOMY, GALAKTYKI I NAS LUDZI.
 Marzena: 22.08.2021, 11:35
 BoĹźe nas ratuj Ty moĹźesz wszystko dziećmi jesteśmy twoimi pomagaj nam więcej tak bardzo proszę dziękuję
 Marzena: 22.08.2021, 03:32
 Mamy służyć Bogu jesteśmy niewolnicy jego Boże przepraszam ale tak jest naprawdę proszę pomóż nam więcej bo możesz wszystko ratuj nas wszystkich żebyśmy się kochali szanowali i Ciebie żebyśmy kochali Bożą Matkę żebyśmy kochali Jezusa Ducha Świętego Anioła Stróża DZiękuję
 Bajo baja: 27.02.2021, 21:47
 Ciekawe refleksje, nawet logiczne się wydają. Zgadzam się że jeśli Bóg istnieje to musi być zadufany w sobie, szczególnie że nie chce się objawić ludzkości. Bo niby czemu nie? To jakaś zabawa jest? A jak nie uwierzysz we mnie to cię zabije za karę i nie będziesz żyć w raju czy nie wiem co se tam kto u bzdura, katole o "niebie" mówia.. No to spoko ojcze że nas osierociles i każesz w siebie wierzyć, to słabo trochę. Nie było by prościej powiedziec: słuchajcie ludzie ja was stworzyłem, pokaże parę cudów, a teraz albo mi oddajecie część albo grzeszycie ja się w to nie wtrącam narazie no ale będzie sąd. NIE lepiej się pobawić zwierzyna experyment se zrobić socjalny. A diabła się też zniszczyć pewnie nie da.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Mikołaj z Flueśw. Mikołaj z Flue

Modlitwa do św. Mikołaja z FlueModlitwa do św. Mikołaja z Flue

Każdego wieczoruKażdego wieczoru

Ks. Jan Zieja na barykadach WarszawyKs. Jan Zieja na barykadach Warszawy

Duch Pański sprawcą uświęcenia człowiekaDuch Pański sprawcą uświęcenia człowieka

Problem dyskotek w Wielkim PościeProblem dyskotek w Wielkim Poście

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej