Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy Pan Bóg może stworzyć taki kamień, którego by nie udźwignął

Katechizm odnotowuje, że spośród wielu przymiotów Boga nasze Credo wymienia tylko jeden - Jego Wszechmoc.

Pozory niemocy Boga

Tak się składa, że akurat źle rozumiana wszechmoc Boga bywa częstą przyczyną ateizmu, niewiary w Boga. Jedna z jego form odrzuca istnienie Boga w imię wolności człowieka (zwłaszcza od czasu Oświecenia), bo Wszechmogący, stojący ponad człowiekiem Bóg, może działać przeciwko niemu, narzucać mu obce normy, wartości i prawa, które ograniczają ludzką wolność. Inna forma niewiary to ateizm protestu przeciwko cierpieniu i niesprawiedliwości świata. Według jego rzeczników przeszkodą do wiary jest samo życie, z wojnami, uciemiężeniem, głodem, gwałtem, chorobami i śmiercią. Np. Albert Camus głosił, że nie może uwierzyć w wszechdobrego i wszechmogącego Boga w świecie, w którym cierpią i umierają niewinne dzieci.

Czy Pan Bóg może stworzyć taki kamień, którego by nie udźwignął

Problemu tego nie pomija Katechizm. Mówi o "tajemnicy pozornej niemocy Boga", o wystawianiu wiary na próbę przez doświadczenie zła i cierpienia (KKK 272) i - może ku zdziwieniu czytelnika - nie broni Pana Boga ani nie bagatelizuje zła. Wyjaśnia tylko, że inna jest wszechmoc Boża niż chcielibyśmy ją sobie wyobrazić.

Według Katechizmu Bóg jest najbardziej wszechmocny "w dobrowolnym uniżeniu i w zmartwychwstaniu swego Syna, przez które zwyciężył zło. (...) W zmartwychwstaniu i wywyższeniu Chrystusa Ojciec "na podstawie działania [swojej] potęgi i siły" okazał "przemożny ogrom mocy względem nas wierzących" (Ef 1,19). Krzyż niweczy niewłaściwe wyobrażenia o Bogu. Zmusza, abyśmy stanęli wobec problemu Jego cierpienia i obala tezę, że Bóg jest nieczuły wobec świata (jak chciała filozofia grecka). W krzyżu Chrystusa Bóg wnosi cierpienie w łono Trójcy Świętej. Bierze je na Siebie-zło i cierpienie, by je przezwyciężyć. Wyprowadza z nich dobro, zamienia je w "błogosławioną winę", "rozjaśnia zagadkę cierpienia i śmierci, która przygniata nas poza Jego Ewangelią" (KDK 22). Wszechmoc Boga jest przede wszystkim mocątworzenia i kochania, dzięki którym Bóg przeprowadza swój plan miłości.

Wierzymy, że wszechmoc Boga jest bez reszty przeniknięta miłością. Nie ma więc co się obawiać Wszechmogącego, bo do natury miłości należy czułość, ale i poszanowanie wolności drugiego. Ile prawdy o Bogu jest w przekonaniu francuskiej myślicielki Simone Weil: "Bóg jest na ziemi wszechmocny tylko w tym sensie, że zbawia tych, którzy chcą być przez Niego zbawieni. (...) Bóg czeka cierpliwie, ażebym wreszcie zgodziła się Go kochać. Bóg czeka jak żebrak, który stoi w milczeniu i bez ruchu przed kimś, kto może dać mu kawałek chleba. (...) Czas to czekanie Boga, który żebrze o naszą miłość". W wyznaniu "Ojciec Wszechmogący" widać napięcie między absolutną potęgą a absolutną miłością i wiarą, że Bóg może zrealizować wszystko, co jest wyrazem Jego ojcowskiej miłości.

To poszanowanie wolności jest tak zasadnicze, że Bóg dopuszcza grzech człowieka, jest cierpliwy wobec tego "gorzkiego owocu źle pojętej wolności" (Jan Paweł II).

Wszechmoc Boża ma swoje ograniczenia. Bóg nie może uczynić niczego, co jest pojęciowo sprzeczne (np. kwadratowe koło) i co zostało wykluczone przez odwieczne decyzje Jego woli. Nie może chcieć zła, gdyż to jest sprzeczne z Jego naturą. Przytrafiające się nam zło nie jest nigdy wolą Bożą. Jest tylko Jego dopustem i pewne jest, że dopuszczając ból, Bóg zamierza dać środki do jego przezwyciężenia.

Myśląc o wszechmocy Boga, niektórzy bawią się pytaniem: Czy Pan Bóg może stworzyć taki kamień, którego by nie udźwignął. Jest to klasyczny przykład źle postawionego pytania. Ma ono postać fałszywej koniunkcji, na którą nie ma prawidłowej odpowiedzi. Jest podobne do pytania: Czy to prawda, że Adam Mickiewicz napisał "Dziady" i "Kubusia Puchatka"? Tutaj zarówno "nie" jak i "tak" jest odpowiedzią fałszywą.

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym nr 191Wasze komentarze:
 marzena aneta: 23.01.2023, 18:48
 Czy Pan Bóg może stworzyć taki kamień którego by nie udźwignął dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Albinśw. Albin

Modlitwa do św. AlbinaModlitwa do św. Albina

Rachunek sumienia dla dzieciRachunek sumienia dla dzieci

Droga Krzyżowa CierpiącychDroga Krzyżowa Cierpiących

Rodzice w ogóle nie rozumieją co czujęRodzice w ogóle nie rozumieją co czuję

Nie ma lepszego lekarstwa na miłość własną niż własne dzieckoNie ma lepszego lekarstwa na miłość własną niż własne dziecko

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej