Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bóg z ludzką naturą, duszą i wolą

Wcielenie Jezusa to inaczej przyjęcie przez Niego natury ludzkiej, co Św. Jan określił w zdaniu "Słowo stało się ciałem" (J 1,14). Zdaniem Katechizmu radosna wiara w to, że Bóg przyjął ludzkie ciało jest znakiem wyróżniającym chrześcijaństwo (por. 1 J 4,2).

Katechizm podaje aż cztery powody, dla których Słowo wcieliło się. Po pierwsze stało się tak "dla nas ludzi i dla naszego zbawienia". Kapitalnie uczy KKK: "Nasza chora natura wymagała uzdrowienia; upadła - potrzebowała podniesienia, martwa wskrzeszenia", i przez to zasługiwała na "wzruszenie Boga" (KKK 457). Po drugie, Jezus przyszedł w ciele ludzkim, abyśmy poznali w ten sposób miłość Bożą: "W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu" (1 J 4,9 i J 3,16). Słowo stało się ciałem także po to, by być dla nas wzorem świętości: "Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie..." (Mt 11,29). Chrześcijaństwo polega na naśladowaniu Chrystusa, czyli na próbie takiego przeżycia swojego człowieczeństwa, jak On je przeżył. Wielu przybliża się do tego wzoru, niektórych z nich Kościół wynosi na ołtarze. I po czwarte, Jezus przybrał ludzkie ciało, by uczynić nas "uczestnikami Boskiej natury" (2 P 1,4). Słychać o tym z okazji Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to homileci, ku religijnemu zdumieniu słuchaczy, przytaczająprzekonanie Św. Atanazego: "Syn Boży stał się człowiekiem, aby uczynić nas Bogiem".

Wierzymy, że Jezus był prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, że Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem.

Prawdę tę lubili fałszować heretycy (szybciej niż zanegowali Jego bóstwo), wśród nich był np. Paweł z Samosaty, głoszący zaadoptowanie Jezusa przez Boga, arianizm, który przyjmował, że "Syn Boży pochodził z nicości" i "z innej substancji niż Ojciec" i monofizytyzm głoszący, że natura ludzka przestała istnieć w Chrystusie, gdyż została przyjęta przez Boską Osobę Syna Bożego. Ten ostatni potępił czwarty sobór powszechny w Chalcedonie w 451 r.: "...Uczymy jednogłośnie wyznawać, że (...) jest jeden ten sam Syn, nasz Pan Jezus Chrystus, doskonały w Bóstwie i doskonały w człowieczeństwie, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, złożony z duszy rozumnej i z ciała, współistotny Ojcu co do Bóstwa, współistotny nam co do człowieczeństwa, we wszystkim... z wyjątkiem grzechu (Hbr4,15)".

Ten tekst soborowy jest odpowiedziąna pytanie, które nasuwa się już samo: W jaki sposób Syn Boży jest człowiekiem? Uwadze czytelnika Katechizmu nie powinno ujść to, że ludzka natura Chrystusa nale ży na własność do Boskiej Osoby Syna Bożego. Jezus zaniósł nasze ludzkie ciało do chwały niebieskiej. "Wszystko to, kim On jest, i to, co czyni w niej, należy do "Jednego z Trójcy" (470). Jezus posiadał też rozumną duszę ludzką, wyposażoną w prawdziwe ludzkie poznanie. Co znaczy tyle, że nie miał poznania nieograniczonego, lecz ludzkie, dlatego "wzrastał w mądrości, w latach i w łasce" (Łk 2,52). Zdobywał wiadomości, uczył się przez doświadczenie. Nie wolno jednak zapomnieć, że ludzka natura Syna Bożego, przez swoje zjednoczenie ze Słowem "poznawała i ukazywała w sobie wszystko, co przysługuje Bogu" (473). Dlatego Jezus miał Boską zdolność przenikania myśli ukrytych w ludzkich sercach. Przez zjednoczenie z Boską mądrością ludzkie poznanie Chrystusa w pełni uczestniczyło w znajomości wiecznych zamysłów Boga.

Od wieków Kościół uczy też, że Chrystus posiada "dwie wole i dwa działania naturalne. Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne, ale współdziałające" (475). Jezus-człowiek chciał tego wszystkiego, co jako Bóg, razem z Ojcem i Duchem Świętym, zdecydował.

Te trudne prawdy Katechizm zamyka radą praktyczną, że skoro Jezus miał prawdziwie ludzkie ciało, to uczynił On swoimi rysy swojego ludzkiego ciała do tego stopnia, że przedstawione w obrazie, mogą być otaczane kultem, "ponieważ wierzący, który czci Jego obraz, czci osobą, którą obraz przedstawia ".

LIDIA CIECIERSKA
Pielgrzym nr 207


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. KlaryModlitwa do św. Klary

Koronka do św. KlaryKoronka do św. Klary

Litania do św. KlaryLitania do św. Klary

św. KlaryŚwięta Klara

Klara - święta trzech kwiatówKlara - święta trzech kwiatów

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej