Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sens szkolnej katechezy

     W szkołach na katechezę uczęszcza ponad 90 proc. uczniów, a w naszych kościołach jest coraz mniej dzieci i młodzieży. Cel katechezy, którym jest spotkanie i komunia z Jezusem, wydaje się daleki od rzeczywistości. Jak naprawdę jest z tą skutecznością i sensem katechezy po 20 latach od jej powrotu do szkół?

     Zastanawiając się nad dzisiejszą kondycją katechezy, warto spojrzeć na te 20 lat i zauważyć zmiany, jakie dokonały się przez ten czas. Trzeba przyznać, że są one pozytywne.

     Co się zmieniło przez 20 lat?

     Początki wcale nie były łatwe. Słabo przygotowana kadra katechetów i opór młodzieży nie mogły przynieść dużych efektów. - Byłam uczennicą klasy trzeciej liceum, kiedy w naszej szkole pojawił się ksiądz, a z nim lekcje religii. Pamiętam, jak wstydziliśmy się głośno modlić. Patrzyliśmy na siebie i wymienialiśmy uśmiechy. To samo było przy jakiejkolwiek próbie sprowokowania nas do dyskusji przez księdza. Po kolejnych próbach katecheta poddał się. Dyktowane notatki do zeszytu i referat załatwiały sprawę zaliczenia - wspomina Agnieszka. Gorzej było w szkołach zawodowych - jeden ksiądz każdego wieczoru prał zaplutą przez uczniów sutannę. - A dziś młodzież chętnie się modli, uczniowie czasami zgłaszają przed lekcją określoną intencję. Zdarza się, że osoby grające i śpiewające w scholach parafialnych czy animatorzy na oazach przynoszą instrumenty i inicjują modlitwę - mówi świecki katecheta pracujący w częstochowskim liceum od 20 lat. - Nie narzekam też na aktywność uczniów. Owszem, zdarzają się tacy, którzy próbują zrobić sobie przerwę śniadaniową, pouczyć się innych przedmiotów, ale są to jednostki. Przypominam sobie początki mojej pracy w szkole. Młodzież nie była np. zainteresowana udziałem w konkursach biblijnych i olimpiadach wiedzy katolickiej. Etapy szkolne konkursów nie odbywały się, bo nie było chętnych. Jednego roku wytypowałem dwóch uczniów do udziału w konkursie biblijnym do etapu diecezjalnego, ale zastrzegli, żeby nie mówić o tym w klasie. Dziś nie ma z tym problemu, w naszej szkole zgłasza się do udziału w olimpiadach od 20 do 30 uczniów - dodaje. Rekordzistą w sukcesach katechetycznych i w liczbie laureatów olimpiad w diecezji częstochowskiej jest ks. Wojciech Pelczarski, który w tym roku otrzymał dwa znaczące wyróżnienia - Medal Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. To świadczy o tym, że praca katechetyczna jest doceniana.

     Ks. Tomasz Wrona, który katechizuje na wsi w archidiecezji częstochowskiej, uczył przez rok w salce przyparafialnej. Przyznaje, że powrót katechezy do szkoły uprościł dzieciom i młodzieży udział w katechezie. - Patrząc na dzisiejsze trudne wychowawczo czasy, można stwierdzić, że wielu uczniów nie dotarłoby do salki, a dzięki religii w szkole mają szansę niezagubienia i pogłębienia swojej wiary - mówi. - Trzeba podkreślić, że ewangelizacja odbywa się nie tylko na lekcjach religii, ale również na przerwie, bo szkoła jest doskonałym terenem misyjnym - uważa Halina Pelc, która przez 4 lata katechizowała w salce parafialnej, zanim zaczęła pracę w szkole.

     Zaszły również korzystne zmiany, gdy chodzi o formalną stronę katechezy. - Brak kadry katechetycznej powodował, że początkowo lekcje religii odbywały się w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Ok. roku 2000 już we wszystkich szkołach w Polsce czas katechizacji zwiększył się do 2 godzin. Ocenę z religii wlicza się do średniej ocen, co mobilizuje uczniów do zaangażowania. Katecheci mają możliwość stałej formacji duchowej i intelektualnej. W wielu szkołach należą do najlepiej wykształconych osób w gronie pedagogicznym, mając stopnie naukowe, dodatkowe fakultety i stopień nauczyciela dyplomowanego - wylicza ks. Marian Szczerba, dyrektor Wydziału Katechizacji Dzieci i Młodzieży częstochowskiej Kurii. - Ten postęp trzeba zauważyć.

     Jak odnaleźć sens nauczania?

     Nie brakuje i dziś trudności związanych z katechizowaniem. - Katecheci muszą np. często godzić dwie rzeczy: realizację wytycznych programowych i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom młodzieży - mówi Dorota Pisarek, metodyk i katecheta w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. - Na katechezie uczniowie próbują szukać odpowiedzi na pytania dotyczące bieżących wydarzeń na świecie, sprowadzających się często do tego podstawowego: dlaczego Pan Bóg dopuszcza zło? - Nie można zlekceważyć pytań ucznia, ale trzeba też uważać na pytania-haczyki, które są zadawane w celu tzw. "rozwalenia" lekcji. Katecheta musi też stawiać czoło pseudowartościom lansowanym przez media i nierzadko natrafia na bunt ze strony młodych. - Są to ich próby ułożenia sobie wizji Pana Boga poza Kościołem - dzieli się swoimi spostrzeżeniami pani Dorota.

     Zajrzyjmy teraz do gimnazjum. Ks. Tomasz uczy w częstochowskim gimnazjum. - To trudny czas dla młodych. Towarzyszę im na co dzień i widzę, jak chętnie wsłuchują się w głos świata, w którym obce jest dobro, prawda, piękno - przyznaje. - Ale wiem, jak czytamy u św. Pawła, że wiara rodzi się ze słuchania. A w potoku słów, które nas zalewają, trzeba usłyszeć te najważniejsze. Dwie godziny tygodniowo to nieraz jedyny czas i miejsce, kiedy mogę zasiać słowo Boże na trudnej glebie serc gimnazjalistów. Trzeba siać, a Bóg dopełni reszty - tak upatruje swoją misję katechetyczną ks. Tomasz, katechizujący 10 lat. Z kolei ks. Konrad Cygan, uczący drugi rok religii w gimnazjum w Myszkowie, dodaje, że są dni, kiedy katecheza, patrząc po ludzku, nie wychodzi. Ale są też dni, kiedy widać, jak słowo Boże pada na żyzny grunt, jak uczniowie żywo interesują się tematem, zadają pytania i sami wyciągają wnioski. Niektórzy katecheci, zapytani o to, co sprawia, że nie zniechęcają się porażkami, wymieniają imiona uczniów. Była np. Marlena, która miała rodziców ateistów; po 2 latach od skończenia szkoły katecheta spotkał ją na opłatku w duszpasterstwie akademickim i wówczas powiedziała, że teraz jest tak blisko Boga dzięki lekcjom religii. Był Marek, pierwszy dyskutant, ale niewierzący, przyszedł później jako student medycyny powiedzieć, że lekcje katechezy były dla niego szczególne... Był Rafał, który w trzeciej klasie LO przyznał się katechetce, że wreszcie po 6 latach wyspowiadał się.

     Co ze skutecznością katechezy?

     - Aby mówić o skuteczności katechezy szkolnej - podsumowuje ks. Jerzy Dąbek z Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Sandomierskiej - trzeba ją wspomagać umożliwieniem wychowankom doświadczenia wspólnoty i uczestniczenia w liturgii Kościoła poprzez formację przyparafialną. Myślę jednak, że największą bolączką wychowania do Mszy św. jest brak przykładu i pomocy ze strony rodzin naszych uczniów. Współczesne rodziny coraz częściej nie praktykują życia sakramentalnego. Bardzo ważną rolę odgrywa też świadectwo katechety - praktykującego i umiejącego zachęcić swoich uczniów do uczestniczenia we Mszy św. Zdaniem ks. Dąbka, katecheza powinna być również nowoczesna. - Musi być prowadzona w sposób ciekawy, docierający do uczniów na różne sposoby, dlatego ważne jest wykorzystywanie współczesnych osiągnięć technicznych. Nie może braknąć wspomagania rozwoju uczniów zajęciami pozalekcyjnymi. Należy umożliwić młodemu człowiekowi rozwijanie jego talentów i dobra, które w nim jest - mówi.

     Czy można więc katechezę obarczać odpowiedzialnością za to, że wielu młodych ludzi jest daleko od Kościoła? 90 minut w tygodniu nie wystarczy, aby stawić czoło laicyzacji życia lansowanej przez media, pogoni za łatwym życiem, wpływowi grupy rówieśniczej, nieodpowiedzialnemu wychowaniu rodziców, niedostatecznemu zaangażowaniu niektórych księży w parafiach. Katecheza jest jednak szansą na spotkanie Boga, pogłębienie więzi z Nim i kierowanie się Jego przykazaniami.

     Mówią uczniowie

     Katecheza jest dla mnie...

     - Możliwością modlitwy, która nastawia mnie optymistycznie do kolejnych lekcji oraz łagodzi podrażnione nerwy.
     - Spotkaniem z Bogiem, które odbywa się w szkole wśród moich znajomych.
     - Odpowiedzią na wiele dręczących mnie pytań.
     - Poczuciem bezpieczeństwa.
     - Jak cebula. Z każdą lekcją poznaję głębszą warstwę.
     - Rozmową na tematy, o których wstydzę się rozmawiać z rodzicami.
     - Nauką dorosłego życia.
     - Czasem wyrwanym, którego mi brakuje.
     - Koniecznością i spełnieniem prośby babci.
     - Wzbudzaniem w nas miłości i chęcią bycia dobrym człowiekiem.
     - Godziną świętości, godziną z Ojcem.
     - Czasem na odrabianie lekcji i rozmowę z kolegami.

     Wypowiedzi uczniów Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Częstochowie


Ewa Oset


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

46/2009


   


Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 yoyo: 28.04.2015, 21:57
 Jestem w połowie filmu i czułam taki niesmak i niepokój, że aż postanowiłam poszukać w internecie opinii i przekonać się, czy to tylko mnie się ten film wydaje co najmniej dziwny. No i nie pomyliłam się, jak widzę. Totalna pomyłka!! Ten film to jest jakaś karykatura, niezdrowa i bluźniercza. Zgadzam się, że filmy religijne powinny rwać serce do Boga, a nie wywoływać rumieniec na policzku z powodu scen erotycznych (!). Sama święta jest pokazana w tak dziwny i nieprawdziwy sposób, że aż szkoda słów. W ogóle nie widać jej przemiany - przez cały film (przynajmniej dokąd ja obejrzałam) chodzi posępna i naburmuszona. A przecież Teresa to fantastyczna, radosna postać z charakterkiem, czego kompletnie w filmie nie widać. Gdybym miała wyrobić sobie opinię o Teresie tylko z tego filmu, to tylko utwierdziłabym się w przekonaniu, że to średniowieczna dziwaczka. Dobrze, że wcześniej czytałam to, co pisała i wiem, że jest zupełnie inaczej ;) oby nikt się przez ten film nie zraził...!
 T: 06.11.2012, 20:11
 Każdemu odradzam to "dzieło". Tym, którym film się podobał odsyłam choćby do jej dzieł - wtedy zrozumieją jak mało na to "coś" wspólnego z prawdą. Film zniszczył historię św. Teresy wpychając ją w ramki postmodernizmu. Kompletnie przeinaczono istotę relacji mistycznych św. Teresy z Bogiem. Tych wizji Teresa doznawała dopiero po radykalnym uwolnieniu od przywiązania do jakichkolwiek doznań zmysłowych (przy przejściu z tzw. III do IV "mieszkania" czyli kolejnego etapu duchowej drogi). Opierały się na rozbudzaniu w niej czystszego pragnienia pełnienia woli Boga i duchowego zjednoczenia z Nim. To co przedstawił ten film to bluźnierstwo bliższe pogańskim wizjom namiętności "bożka" i "kapłanki" niż chrześcijańskiej duchowości. Z pokornej i posłusznej zakonnicy zrobiono też feministkę i lewicową rewolucjonistkę walczącą z wyzyskiem i ostro targującą się z papieżem.
 Ela : 15.02.2012, 18:31
 Symbole religijne powinny być chronione prawnie, żeby byle kto nie obrażał naszych uczuć religijnych!Dla nas wierzących każdy symbol wiary jest świętością.
 Gala: 26.07.2011, 12:17
 Zupełnie przez przypadek odkryłam ten film na ww.youtube.pl... Zdjęcia i sam klimat filmu bardzo mi odpowiadał, gdyż tak przeżywam swoją miłość do Boga- uczuciowo i po ludzku. Znam "Życie" św. Teresy i rzeczywiście pominięto tutaj wiele ważnych momentów, o których już pisano w oprzednich komentarzach. Film poleciłabym tylko tym, którzy orientują się w duchowości karmalitańskiej i znają życie Teresy. Inaczej może to wprowadzić wiele zamieszania w sercu- poprzez niezrozumienie wielu scen, któe przeżywała święta. Wielu krytykuje ten film, ale nikt z nas tak naprawdę nie wie, co przeżywała święta bohaterka. Wydaje mi się, że należy po prostu podejść do tego filmu, jako jednej z wielu prób przedstawienia tajemnic duszy sw. Teresy...
 N: 30.03.2011, 21:00
 gorąco polecam ten film! :) nie bójmy się angażować zmysłowości w przezywanie wiary, bo staniemy się fanatyczni. najlepszy film, jaki obejrzałam w życiu +
 siostra2: 30.03.2011, 20:53
 ja uważam, że właśnie ta zmysłowość jest bardzo potrzebna wielu kobietom- chrześcijankom. to ona powinna służyć nam nawet w wierze, wiara jest trudna, a każda kobieta potrzebuje kobiecości w wierze. film jest świetny, i właśnie tym bardziej przyciąga do Chrystusa! :) wiara to nie ciągła modlitwa, w kontakcie z Bogiem człowiek powinien angażować wszystko, nawet zmysły.
 siostra: 02.06.2010, 09:41
 Z wielką radością czekałam na film o św. Teresie, a p obejrzeniu, nikomu bym go nie poleciła ani sama nie chciała bym go obejrzeć po raz drugi. Po pierwsze nie jest to film dla kogoś kto nie zna choć trochę pism tej świętej, bo symbolika jest bardzo głęboka.ale trochę przesadzona. Owszem wizje mistyczne jakich doznawała święta są porównywane do ścisłego zjednoczenia jakie zachodzi miedzy małżonkami, jednak autor całkowicie zatracił delikatny, subtelny, czysty charakter miłości Oblubieńczej. Wg. mnie każdy film religijny, o świętych powinien przyciągać ludzi do Chrystusa, wzbudzać pragnienie głębszego zjednoczenia z Nim, ten film nie spełnia tego warunku, za bardzo koncentruje się na zmysłowym przeżywaniu. Dodatkowo Teresa przedstawiona jest jako buntowniczka, nieposłuszna i mało pokorna, a tymczasem to pokora i posłuszeństwo, aż do zaparcia się siebie doprowadziło do głębszego zjednoczenia z Chrystusem i w efekcie dało początek reformie Karmelu. Polecam czytanie dzieł Św. Teresy i dużo modlitwy, adoracji, a nie koniecznie oglądanie tego filmu, szczególnie nie dla tych któży mają awersję do Kościoła.
 renata: 19.07.2009, 19:44
 Obejrzałam film i odniosłam wrażenie, że jest w nim czegoś zbyt mało i za dużo. Zbyt mało świętości i zbyt dużo zmysłowego charakteru scen mistycznych wizji świętej.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej