Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak dokończyć przerwaną szkolną katechezę?

Edukację religijną zakończyłem na szkole podstawowej gdyż w szkole średniej z religii dostałem ocenę niedostateczną i ksiądz katecheta powiedział w drugiej klasie, że na religię nie muszę uczęszczać. Mam więc pytanie: czy jest taka możliwość, by jakiś ksiądz mógł mnie katechizować? Mam dwadzieścia jeden lat Pragnę się dowiedzieć czegoś więcej o wierze, bo to, co słyszę w kościele na kazaniu mi nie wystarcza. Jeśli jest możliwość, bym mógł uczęszczać na katechezę, to gdzie mogę się zgłosić? Czytelnik

Jak dokończyć katechezę?

Mój Drogi!

Rozumiem, że dostałeś ocenę niedostateczną na koniec pierwszej klasy, lecz dlaczego nie próbowałeś tego poprawić. Młodzieńcza duma... Na złość babci odmrożę sobie uszy?!

Nie znam dokładnie Twojej sytuacji, lecz z własnego doświadczenia katechetycznego wiem, że tak to często wygląda. Młody człowiek po otrzymaniu oceny niedostatecznej nie czyni żadnych starań, by ją poprawić. Lekceważy katechezę, obraża się, a przecież wykazując odrobinę dobrej woli i chęci z pewnością mógłby stopień poprawić. Jednak do tego trzeba dorosnąć.

Cieszę się więc, że Ty dorosłeś i pragniesz pogłębiać swoją wiarę. Może właśnie dlatego Pan Bóg pozwolił na takie zdarzenie w Twoim życiu, byś wiarę mocniej przyjął i bardziej docenił. Pragnę też pogratulować Ci sporej odwagi cywilnej w podjęciu starań o dalszą katechizację.

Szukając uzupełnienia Twej dalszej edukacji religijnej przede wszystkim spróbuj skontaktować się z księdzem proboszczem parafii, w której mieszkasz. Poproś, by przedstawił Ci sposoby załatwienia tej sprawy. Zazwyczaj w większych parafiach są katecheci, którzy zajmują się dorosłymi. Prawdopodobnie ksiądz proboszcz do takiej właśnie osoby Cię skieruje.

Myślę też, iż swoje pragnienie zgłębiania tajemnic wiary mógłbyś realizować w jakiejś wspólnocie parafialnej. Ruchy katolickie stwarzają osobom do nich należącym możliwość porządnej formacji. Na przykład spróbuj poszukać kręgu biblijnego.

Dużo możesz osiągnąć samodzielnie. Głównie poprzez lekturę Biblii. To bardzo dobry sposób na poznanie Boga, poznanie Jezusa Chrystusa i zbliżenie się do Niego. Zacznij od Nowego Testamentu, od Ewangelii według św. Łukasza. Zobaczysz, jak to pomoże Twej wierze, jak rozjaśni wiele spraw i pytań związanych z wiarą. Zwłaszcza, gdy lektura Pisma Świętego stanie się dla Ciebie również modlitwą.

Niezłym sposobem edukacji religijnej jest dalsze czytanie "Przewodnika", czy lektura katolickich gazet. Warto też sięgnąć po książki religijne. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. W zasadzie każdy chrześcijanin powinien w podobny sposób samodzielnie ciągle pracować nad swym stanem wiedzy religijnej. Trafnie określa to następujący cytat: "i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest" (1P3,15). Pamiętajmy o tym naszym powołaniu.

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 20:38
 Jak dokończyć przerwaną szkolną katecheze dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 30.10.2022, 12:09
 Boże kocham Cię proszę o dobrych katechetów mających wiarę i dobre katechetki mające wiarę dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej