Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wierzę... w jednego Boga

Czyli odrzucam politeizm. Wierząc w Boga odróżniamy siebie od ateistów. Wierząc w jednego Boga odróżniamy siebie od tych ludzi wierzących, którzy uznają wielu bogów. Pan Bóg z dekalogiem zwraca się do ludzi wierzących, od razu w pierwszym przykazaniu zakazując wiary w "bogów cudzych". Często wydaje nam się, że politeizm to zagadnienie bardzo odległe, sprawa jakichś zamierzchłych wierzeń czy odległych krajów.

Jak wiemy, wiarę w jednego Boga uznają chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Większość pozostałych religii to religie politeistyczne. A więc buddyzm czy hinduizm nie są religiami monoteistycznymi. Tam wyznaje się wielu bogów, różne boginie i istoty pośrednie, ni to boskie ni to ludzkie. Z drugiej strony każdy staje wobec pokusy, z jaką się zetknęli już pierwsi nasi rodzice: "będziecie jako bogowie" (Rdz 3, 5): jest to pokusa uzurpowania sobie samostanowienia o dobru i złu moralnym.

Częstą formą politeizmu jest panteizm, traktowanie całego świata, całej przyrody jako wcielenie Boga. W tym ujęciu nie ma Boga osobowego, jak u nas, ale jest tylko wszechogarniająca siła. Bogiem staje się drzewo, kamień, zwierzę itd.

Jest dzisiaj moda na religie Wschodu. Słyszymy o różnych spotkaniach z azjatyckimi guru, o wiedzy wedyjskiej, o medytacjach transcendentalnych, o ćwiczeniach jogi, o tajnych "mantra" - słowach wyznaczonych do osobistego powtarzania bez znajomości ich sensu itd. Angażowanie się w te sprawy stanowi flirtowanie z politeizmem. Dziś w dobie dialogu międzyreligijnego, w czasach gdy religioznawstwem próbowano zastąpić naukę religii, z okazji równoczesnych modlitw o pokój (niekiedy niesłusznie zwanych "wspólnymi" - bo niby do kogo), czy chociażby z estymy, jaką są otaczani przez środki masowego przekazu tacy ludzie, jak Dalaj Lama, narasta przekonanie o równorzędności religii politeistycznych z monoteistycznymi.

Mówiąc "wierzę w jednego Boga" odrzucamy wszystkich bożków, uznajemy ich za pozbawionych wszelkich przymiotników boskości, a więc za objaw błądzenia ludzkiej myśli, szukającej dostępu do nadprzyrodzoności.

Wyznając wiarę w jednego Boga odrzucamy też herezję zwaną manicheizmem względnie gnozą. Polega ona na wierze w równość sił dobra i zła, czyli równość między Bogiem a szatanem. Gdyby tę równość uznać, to byłoby to wyznawanie dwóch bogów. Tymczasem jest jeden, Bóg dobry, wobec którego nawet Lucyfer, książę ciemności, jest prochem i niczym. Kto dopuszcza myśl, że szatan jest równy Bogu, może dojść do wniosku, że zamiast służyć Bogu można by służyć Jego przeciwnikowi, szatanowi. Pojawienie się w Polsce problemu satanistów świadczy o tym, że są u nas wyznawcy gnozy. Może nie wiedzą, że to się tak mądrze nazywa, ale świadomie wybierają innego boga, bożka, który zwodzi ich obietnicami rozkoszy ziemskich, który jest kłamcą i mistrzem przewrotności.

Mówiąc o wierze w jednego Boga nie można też pominąć bożków, których wymyślamy sami i którym nieraz chcielibyśmy służyć. Nie można równocześnie służyć Bogu i mamonie (Łk 16, 13). Dobra ziemskie nieraz tak gruntownie nas pochłaniają, że prócz nich niczego nie widzimy. Cały czas, cały wysiłek, skierowany jest ku jakiejś przyziemnej sprawie, tak że Bóg, w którego ponoć wierzymy, schodzi na drugi plan, staje się nieważny. Inne sprawy nam przesłaniają horyzont i stają się dla nas bożkami. Nie jest to politeizm w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale jednak pieniądz, sukces sportowy czy polityczny, karty czy narkotyki, dyplom czy kochanka, stając się ważniejszymi niż Bóg, odgrywają w duszy naszej rolę konkurenta wobec jedynego Boga, stają się bożkami, dla których gotowi jesteśmy łamać prawa Boże. Każdemu z nas może to się zdarzyć.

Warto więc w chwili pokusy przypomnieć sobie, że wierzę w jednego tylko Boga.

Prof. dr hab. Maciej GiertychWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.02.2023, 09:00
 Wierze...w jednego Boga dziękuję Boże kocham Cię prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym świecie dziękuję Boże kocham Cię prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej