Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co oznacza słowo "Amen"?

Każdy pacierz kończymy słowem Amen. Potwierdzamy tym jego treść, prawdziwość każdego słowa. Umacniamy siebie w wierności wypowiadanym słowom.

Amen, tak jest

Wyznanie wiary rozpoczynamy od słowa "Wierzę", po łacinie Credo. Kończymy hebrajskim słowem "Amen", tak jest. Cała treść zawarta pomiędzy tymi dwoma słowami znajduje w nich potwierdzenie. Jest to potwierdzenie osobiste, w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Osobiście wierzę. Osobiście potwierdzam to wszystko, co wyznałem.

Liturgia Kościoła każe nam bardzo często wymawiać słowo "Amen" i to w bardzo ważnych momentach. Wtedy gdy potrzebna jest nasza osobista deklaracja wierności Chrystusowi i Jego nauce. Gdy przyjmujemy Komunię Św., kapłan mówi nam: "Ciało Chrystusa". Odpowiadamy: "Amen". Potwierdzamy tym wiarę w prawdziwą obecność Ciała Chrystusa Pana w tym białym krążku, który mamy spożyć, wiarę w dokonane na ołtarzu Przeistoczenie. Bywa, że przy szybkim rozdawaniu Hostii konsekrowanych, przy równoczesnej trosce o śpiew wiernych, przy roztargnieniu, może się zdarzyć, że kapłan nie powie każdemu osobno "Ciało Chrystusa" albo że nie doczeka naszej odpowiedzi "Amen". Należy unikać takiego pośpiechu. To potwierdzenie realnej obecności Ciała Chrystusowego w Eucharystii odróżnia nas od wyznań, gdzie Komunia jest tylko symbolem wspólnej wieczerzy, jak np. w protestantyzmie. Nie pozwólmy sobie na to przyśpieszenie i zawsze wypowiedzmy "Amen", nim przyjmiemy Pana Jezusa.

Podobnie przy innych Sakramentach. Na zakończenie Spowiedzi świętej, kapłan znakiem krzyża udziela rozgrzeszenia i mówi, że czyni to "w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", na co penitent odpowiada "Amen". Potwierdza, że wierzy w odpuszczenie grzechów. Wierzy w moc udzielonego mu Sakramentu. Wierzy w moc kapłańską, w uprawnienie kapłana do odpuszczania grzechów mocą Bożą.

"Amen", jak większość słów hebrajskich, ma kilka znaczeń, bliskich sobie: rzeczywiście, na pewno, prawdziwie, tak jest, niech tak się stanie.

W tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia słowo to jest na ogół zostawiane w brzmieniu oryginalnym (np. 1 Kri 1,36; 1 Krn 16,36; Ne 8,6; Rz 1,25; 16,27; 1 Kor 14,16; 2 Kor 1,20; Ga 1,5;

Ap 1,6.7; 5,14; 7,12; 19,4; 22,20), gdy dotyczy potwierdzenia poprzedzającego sformułowania. Gdy jest na początku zdania, ma zwykle nieco inny sens i jest tłumaczone jako "zaprawdę" (np. Mt 5,18). Bywa, że słowo to pojawia się dwukrotnie: "Amen! Amen!", zostawione w tej postaci jako podwójne potwierdzenie (Ne 8,6) lub tłumaczone na "zaprawdę zaprawdę" (np. J 5,19.24.25; 6,32; 8,34), gdy poprzedza tekst, który ma potwierdzać.

Miewa też jeszcze bardziej specjalny sens. U Izajasza jest to słowo użyte dwukrotnie w zestawieniu "Bóg Amen" (Iz 65,16). Biblia Tysiąclecia oddaje to raz jako Bóg prawdy, a raz jako Bóg wierny. W Apokalipsie Chrystus nazwany jest "Amen" (Ap 3,14) i tak to jest zostawione w Biblii Tysiąclecia.

Niezależnie jednak od kontekstu zawsze słowo to ma oznaczać zapewnienie o prawdzie, o wierności wypowiadanego tekstu lub o Bogu jako o Prawdzie. Taki ma też sens na końcu każdego pacierza. Również na końcu Wyznania Wiary. Kończę ten cykl słowem "Amen". Potwierdzam prawdziwość całego Wyznania Wiary. Wszystkich zawartych w nim prawd. Traktuję moją interpretację, moją publicystykę, moje próby przybliżenia znaczenia tych prawd, jako nieudolne poruszanie się w dziedzinie, której bliżej nie znam. Jeżeli gdzieś wypaczyłem sens, w pełni zdaję się na wyjaśnienia Magisterium Kościoła i odwołuję błędy. Z niecierpliwością oczekuję polskiego tłumaczenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, który te trudne sprawy odda w postaci zatwierdzonej przez Urząd Nauczycielski Kościoła. Zachęcam wszystkich do zakupienia go, jak tylko stanie się dostępny, i do stałego zeń korzystania. Niech nasza wiara się pogłębia i staje coraz bardziej świadomą.

Wierzę w Ciebie Boże żywy,
w Trójcy Jedyny, prawdziwy.
Wierzę, coś objawił, Boże,
Twe słowo mylić nie może.
Amen.

Prof. dr hab. Maciej GiertychWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Romanśw. Roman Jurajski

Modlitwa do św. RomanaModlitwa do św. Romana Jurajskiego

Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?

Gdzie szukać tabernakulum?Gdzie szukać tabernakulum?

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie sąMatki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwaRuszyły już klucze dzikiego ptactwa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej