Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jerzy Turowicz

Jerzy Turowicz nie żyje. Ze świadomością tego faktu trzeba się będzie długo oswajać, bo on przecież zawsze był. Odkąd sięgnąć pamięcią, a nawet wcześniej, zawsze był. A właściwie był "Tygodnik Powszechny". Pismo, które w życiu narodowym i osobistym, tak wiele znaczyło.

Gdy w Moich wyborach wyrażałem Jerzemu Turowiczowi swoją wdzięczność z okazji 80. rocznicy urodzin ("Pielgrzym nr 1/93), wspominałem, że zetknąłem się z Nim dwukrotnie: w czasie I Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarność" w hali "01ivii" i po raz drugi na spotkaniu u oo. dominikanów w Gdańsku.

Zetknięcia te sprowadzały się do uważnego słuchania i bacznej obserwacji. Nigdy nie pokusiłem się o kontakt bardziej bezpośredni.

Pogrzeb red. Jerzego Turowicza odbył się na tynieckim cmentarzu. Rodzina i zespół "Tygodnika Powszechnego" wyrazili prośbę, aby zamiast składania kwiatów i wieńców na Jego grobie, dokonywać wpłat na konto Fundacji Przyjaciół Dzieci z Chorobą Nowotworową "Wyspy Szczęśliwe".

Wśród licznych wspomnień zwróciłem uwagę na wypowiedź kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego, zamieszczoną w Rzeczpospolitej. "Był pierwszym dziennikarzem, którego poznałem osobiście. Gdy Rosjanie w 1945 roku wyrzucili z domu moją rodzinę, Anna i Jerzy Turowiczowie gościli mnie i mego brata w ich mieszkaniu przy ul. Lenartowicza. Ta duża i silna osobowość okazała się dla mnie oparciem, pozwalała zachować tożsamość. Dzięki tej znajomości łatwiej było mi rozeznać drogi, jakimi poszli katolicy. Jerzy Turowicz był w Kościele polskim jednym z pionierów apostolstwa świeckich".

Ojciec Święty modlił się za duszę śp. Jerzego Turowicza w czasie Mszy św. w hali Trans World Dome w Saint Louis.

STANISŁAW TOMASZ PESTKA

Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 3/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej