Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mała Moskwa

     Melodramat ponad podziałami

     Weszła na ekrany "Mała Moskwa" w reżyserii Waldemara Krzystka, film nagrodzony Złotymi Lwami na wrześniowym Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Werdykt ten wywołał niezadowolenie niektórych krytyków, którzy z uporem lepszej sprawy lansują dziś filmy tzw. autorskie o krytycznej wymowie wobec współczesnej rodziny oraz o patologicznych wynaturzeniach psychologicznych w relacjach międzyludzkich. Mimo modnej i popieranej obecnie tematyki i poparcia wpływowych mediów filmy takie nie zdołały się jednak przebić do większej ilości widzów. Nagrodzenie "Małej Moskwy", starannie zrealizowanego melodramatu w wielkim stylu, było więc wyzwaniem rzuconym przez jury wpływowej części środowiska filmowego i części mediów., jest więc oczywiste, że trwa batalia o kształt polskiego kina. Czy nasze kino ma odpowiadać na autentyczne potrzeby widowni i pulsować emocjami pozytywnymi, a nie tylko negatywnymi, jak się to ostatnio dzieje? Przyznanie w Gdyni Złotych Lwów wzruszającemu melodramatowi "Mała Moskwa" świadczyło więc o tym, że jury zdecydowało się wyróżnić film doskonale zrealizowany pod względem profesjonalnym, zrozumiały dla widzów, wzruszający i emanujący silnymi pozytywnymi emocjami.

     Film Waldemara Krzystka jest melodramatem w tradycyjnym stylu, osadzonym w rzeczywistości lat 60. XX wieku. Akcja rozgrywa się w Legnicy, gdzie stacjonował wówczas wielki garnizon wojsk radzieckich, a wojskowi mieszkali w odgrodzonym od miasta silnie strzeżonym osiedlu. Wiera, piękna młoda żona radzieckiego lotnika, zakochuje się z wzajemnością w Michale, polskim poruczniku i muzyku. Ich autentyczna miłość, rodem z "Anny Kareniny" Tołstoja, napotyka tu na bariery nie tylko moralne i obyczajowe. Sowieckie służby bezpieczeństwa brutalnie kończą ten nieszczęsny związek. Wiera w dziwnych okolicznościach ginie, zaś Michał po nieudanej próbie wymuszonego samobójstwa gdzieś znika. Na grób Wiery przybywa dziś jej mąż i dorosła córka, która, jak przystało na melodramat, nad grobem matki dowiaduje się w końcu pełnej prawdy o dawnych wydarzeniach. Autorzy filmu w oczywisty i dobitny sposób potępiają sowiecki reżim, który nie wahał się zniszczyć człowieka w imię racji imperium. Film nie jest jednak antyrosyjski, bowiem stara się pozytywnie łączyć uczuciowo oba narody ponad tragiczną historią komunizmu. Autorzy ukazują więc przedziwny uczuciowy splot relacji polsko-rosyjskich niezależnie od minionego systemu. Ciekawe jak film Krzystka przyjmie polska widownia? Utwór ten powinien chyba budzić pozytywne refleksje. Rosyjska modelka i aktorka Świetlana Khodchenkowa, grająca podwójną rolę matki i córki, dostała za swą rolę nagrodę aktorską w Gdyni. "Mała Moskwa" na wiosnę ma wejść na ekrany w Rosji, co jest wiadomością bardzo pozytywną.

     "Mała Moskwa", Polska, 2008. Reżyseria - Waldemar Krzystek. Wykonawcy: Svetlana Khodchenkowa, Lesław Żurek, Dmitrij Uljanow i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 grudnia 2008
   

Wasze komentarze:
 antek 554: 06.12.2011, 21:40
 nie wiem co to za film
 Ola: 10.02.2009, 23:39
 Niesamowity film! Warty obejrzenia. Polecam!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej