Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jerzy Turek

     W wieku 76 lat w ostatnią niedzielę po ciężkiej chorobie zmarł Jerzy Turek, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów, niezapomniany listonosz Józef Garliński z serialu "Złotopolscy".

     Turek urodził się w 1934 r. w miejscowości Tchórzowa w powiecie węgrowskim. Warszawską Szkołę Teatralną ukończył w 1958 r. i od razu rozpoczął intensywną pracę teatralną i filmową. Po zagraniu kilku ról dramatycznych ("Krzyż walecznych", "Ludzie z pociągu", "Kwiecień", "Daleka jest droga") kreacją w filmie "Gdzie jest generał" (1963) rozpoczął karierę jako wspaniały odtwórca ról komediowych. Komedia stała się jego żywiołem i posłannictwem.

     W latach 60. i 70. XX w., pracując w teatrach, telewizji i kabarecie "Owca", nieustannie występował w filmach, grając drugoplanowe i główne role. Stworzył na ekranie postacie ciepłych, dobrodusznych bohaterów pochodzących często z prowincji skąd się wywodził, zaplątanych w dziwne okoliczności losu i realiów PRL-u ("Mocne uderzenie". "Nie lubię poniedziałku", "Milion za Laurę", "Miś", "Kogel Mogel I", "Kogel Mogel II", "Rozmowy kontrolowane", "Ryś", itd. ).

     Później przyszły role w popularnych serialach, jak "Alternatywy 4" i "Złotopolscy"). Trzeba zaznaczyć, że Jerzy Turek zawsze podkreślał w wywiadach, iż nigdy nie zaniedbał pracy w teatrach i teatrze TV, gdzie stworzył mnóstwo wybitnych ról. Grał nieustannie w teatrach - Narodowym, Polskim, Rozmaitości, Syrenie i Kwadracie, gdzie miał swoją wierną publiczność. Odszedł wspaniały aktor polskiego teatru i filmu, jak nikt inny nawiązujący kontakt z wierną mu publicznością. Z pewnością filmy i seriale z jego udziałem długo będą wznawiane na ekranach telewizyjnych.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 lutego 2010   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 renata: 20.10.2010, 09:10
 kogiel mogiel super zagrane i wszystkie inne role bardz pieknie zagrane miło było pana oglądac szacunek i poziw za wszystkie role i za skromnosc
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej