Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Fish Tank

     DZIEWCZĘCY BUNT

     W nowym filmie brytyjskim "Fish Tank" obraz młodzieży jest tak przerażający, że przy nim bohaterki obrazu "Galerianki" (o którym pisałem niedawno w "Idziemy") wydają się świętoszkami. Piętnastoletnia Mia, bohaterka zrealizowanego przez młodą reżyserkę An-dreę Arnold utworu, nie zna ojca i mieszka na przedmieściu z matką i młodszą siostrą. Przeżywa okres buntu, z pogardą patrzy na zdemoralizowaną i rozpitą matkę oraz rozwydrzoną siostrzyczkę. Film ten nie jest jednak typowym publicystycznym obrazem o młodzieżowym buncie. Autorce chodzi nie tylko o ukazanie tła społecznego akcji. Mia nie chodzi do szkoły i jest nieustannie skonfliktowana z większością rówieśników z sąsiedztwa. Taki destrukcyjny bunt, wzmocniony pojawieniem się przystojnego kochanka matki, spowodowany został przede wszystkim wrażliwością dziewczyny, która intuicyjnie cały czas dąży do oderwania się od złego otoczenia. Okazuje się, że dziewczyna ma sumienie, które stale walczy z otaczającą ją agresją i złem.

     Mia nie bardzo wie, co ma ze sobą dalej zrobić. Nie ma żadnego oparcia moralnego i nie daje się umieścić w szkole specjalnej. Pasjonuje się tańcem, ale ucieka z ponurej knajpy, gdzie może zacząć pracować jako tancerka. W końcu decyduje się wyjechać z życzliwym jej chłopakiem. Wartością filmu Arnold jest to, że w interesujący i subtelny sposób reżyserka ukazała relacje bohaterki z otaczającymi ją osobami. Mia nie chce stale odpowiadać przemocą na przemoc, wyczuwa, że uprawianie dalej takiego życia pogrążyłoby ją na stałe w pułapce. Film ten wydaje się zatem w swojej wymowie pozytywny, widzimy bowiem, że nie każdy wychowany w zdegenerowanym środowisku miody człowiek musi być do końca przesiąknięty złem. Główną rolę gra młoda uzdolniona amatorka Katie Jarvis, która stworzyła niezwykle naturalny portret młodej buntowniczki.

     "Fish Tank", Wielka Brytania 2009. Scenariusz i reżyseria - Andrea Arnold. Wykonawcy: Katie Jarvis, Kierston Wareing, Michael Fassbender, Rebecca Griffiths i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

14 lutego 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej