Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Różyczka

     FILMOWA KONFABULACJA

     Scenariusz filmu "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego inspirowany był głośnym wydarzeniem sprzed lat: małżeństwem wybitnego pisarza Pawła Jasienicy z dużo młodszą kobietą, która okazała się podstawioną agentką komunistycznej bezpieki. W latach 90. sprawa ta została ujawniona i dokładnie opisana w prasie. Miała dramatyczny finał w ostatnich latach, kiedy córka pisarza na drodze sądowej dochodziła praw autorskich do dzieł ojca.

     Córka pisarza odcina się od filmu, nie życzy sobie, by łączono ten film z jej ojcem. Autorzy filmu dowodzą zaś, że oparli swoje dzieło na kilku udokumentowanych przypadkach inwigilacji pisarzy przez służby bezpieczeństwa krajów komunistycznych, a sprawa Jasienicy była tylko jedną z nich.

     Autorzy kreują postać kulturalnego starszego pisarza, żołnierza niepodległościowego podziemia i więźnia stalinowskiego, który w czasach Gomułki współpracował z Wolną Europą. Można rozpoznać zdarzenia z życia innych pisarzy jak pobicie Stefana Kisielewskiego przez "nieznanych sprawców" czy domniemane samobójstwo Jerzego Zawieyskiego. Podstawowy schemat oparty jest jednak o dramat Pawła Jasienicy. Reżyser pokazał na ekranie namiętny i wręcz perwersyjny związek między młodą Kamilą a werbującym ją kapitanem SB. Widzimy trójkąt wzajemnie uzależnionych od siebie osób, wokół których kręcą się dziwne postaci ze środowiska literackiego oraz funkcjonariusze bezpieki.

     Prześladują opozycyjnych literatów oraz oficerów LWP i MSW pochodzenia żydowskiego, w partyjnym żargonie nazywanych syjonistami. Prymitywny oficer prowadzący sprawę Kamili okazuje się Żydem, który po wydarzeniach marcowych w 1968 r. zostaje zmuszony do opuszczenia Polski.

W filmie ofiarami okazują się wszyscy - zaszczuwany pisarz, jego żona agentka i ów wyrzucony z Polski esbek. Autorzy "Różyczki" w debacie nad rozrachunkiem z komunizmem opowiadają się wyraźnie przeciwko rozliczeniom, sugerując, że wszyscy obywatele PRL byli wówczas w jednakowym stopniu ofiarami i sprawcami. Reżyser zamazuje odpowiedzialność sprawców zła za ich czyny. Główne postacie filmu zostały - w warstwie artystycznej - ukazane w sposób ilustracyjny i papierowy, czasami karykaturalny, zaś akcja wydaje się bardzo sztuczna.

     "Różyczka", Polska 2010. Reżyseria - Jan Kidawa-Błoński. Wykonawcy: Magdalena Boczarska, Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Grażyna Szapołowska, Jan Frycz i inni. Dystrybucja - Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 marca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej