Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ricky

     ZESŁANIE ANIOŁKA

Film "Ricky" francuskiego reżysera Fran-cois Ozona może być świetnym przykładem na ewolucję, jaką przeżywają obecnie niektórzy artyści zachodni. Proces ten został zapewne wywołany przez błyskawicznie postępującą degradację instytucji rodziny, co w Europie stworzyło zupełnie nową sytuację egzystencjalną, związaną głównie z narastającą ludzką samotnością. Ozon realizował dotychczas utwory stylizowane formalnie i estetycznie ("Basen", "8 kobiet"), a także obyczajowe, skierowane przeciwko rodzinie jako siedlisku represji. W "Rickym" śmiało wkroczył natomiast w rejony zarezerwowane dotychczas dla kina hollywoodzkiego, głównie spod znaku Disneya. Film rozpoczyna się jak dramat społeczny z życia kobiety samotnie wychowującej córkę, zaś kończy jak pochwalna baśń na cześć rodziny. Katalizatorem przemiany w sytuacji bohaterki staje się jej synek Ricky, urodzony ze związku z hiszpańskim robotnikiem Paco. Realistyczny dramat zamienia się w bajkę w momencie, gdy niemowlęciu wyrastają skrzydełka. Matka i jej dorastająca córka szybko akceptują ten dziwny fakt. Chłopczyk - aniołek wygląda na wysłannika niebios, zesłanego po to, by pomóc w odnalezieniu więzi uczuciowych i rodzinnych. Bez niego nie powstałaby kochająca się rodzina z kolejnym dzieckiem w drodze.

     Wielu krytyków francuskich i amerykańskich było zaskoczonych sposobem w jaki Ozon pomieszał w "Rickym" dramat społeczny z kinem fantastycznym, baśnią i komedią. Jednakże film ten można interpretować w planie nie tylko nadprzyrodzonym, lecz także artystycznym i bardziej świeckim, jako baśniową przypowieść z licznymi odniesieniami do historii kina. Niezależnie jednak od wszystkich interpretacji Ozon udowodnił tym utworem, że można dziś we Francji stworzyć utwór przepełniony ludzką nadzieją.

     "Ricky", Francja/Włochy, 2009. Reżyseria - Francois Ozon. Wykonawcy: Alexandra Lamy, Sergi Lopez i inni. Dystrybucja - Gutek Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej