Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Alicja w krainie czarów

     ALICJA W ŚWIECIE BURTONA

     Nowy film Tima Burtona, wielkiego ekscentryka i wizjonera kina amerykańskiego trudno nazwać dokładną ekranizacją słynnej powieści Lewisa Carrolla, wydanej po raz pierwszy w 1865 roku, w czasie rozkwitu epoki wiktoriańskiej. Zrealizowana w trójwymiarowej technice 3D „Alicja w krainie czarów" powstała raczej dzięki inspiracji klasyczną książką, która fascynuje od 150 lat kolejne pokolenia czytelników i artystów. W pewnym sensie Lewis Carrol okazał się prekursorem surrealizmu w literaturze, sztuce i kinie.

     Burton nakręcił swoją wizję "Alicji" w wytwórni Disneya, w której w 1951 roku powstała najgłośniejsza, animowana wersja słynnej książki. I utrwaliła na długie lata obraz bohaterki książki jako małej słodkiej blondynki. Tym razem Alicja nie jest małą dziewczynką, tylko 19-letnią panną, mająca wyjść za mąż za niekochanego arystokratę. Podczas zaręczyn buntuje się, wpada do czarnej dziury i ponownie znajduje się w krainie baśni. Podążając za Białym Królikiem, znowu przeżywa emocjonujące przygody w fantastycznym świecie. Pomysłowe zastosowanie wizualnych efektów komputerowych sprawia, że plastyczna wizja Tima Burtona daleko wykracza poza dotychczasowe interpretacje. Burton proponuje spojrzenie w pewnym sensie polityczne, pokazując bohaterkę jako buntowniczkę przeciwko rządom przemocy. Bohaterka musi walczyć z Czerwoną Królową i jej otoczeniem, ukazanym jako parodia dworu królowej Elżbiety.

    Równocześnie z premierą filmu ukazało się kolejne wznowienie "Alicji w krainie czarów" (nakładem Świata Książki) z klasycznymi ilustracjami Johna Tenniela oraz wyborem projektów ilustracji studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przygotowanych na konkurs zorganizowany przez dystrybutora filmu.

     "Alicja w krainie czarów" ("Alice in Wonderland"), USA, 2010. Reżyseria - Tim Burton. Wykonawcy: Mia Wasikowska, Johnny Deep i inni. W polskiej wersji językowej Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska i inni. Dystrybucja - Forum Film Poland.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 marca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej