Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Była sobie dziewczyna

     AWANTURY UCZENNICY

     W niektórych amerykańskich i europejskich filmach pojawiły się ostatnio ciekawe wątki, krytykujące ideologię feministyczną. Stawia się w nich pytania o konieczność robienia przez kobiety kariery zawodowej za wszelką cenę. Do takich utworów można z pewnością zaliczyć brytyjski film "Była sobie dziewczyna", zrealizowany przez pracującą obecnie w Wielkiej Brytanii duńską reżyserkę Lone Scherfig.

     Film jest ekranizacją noweli dziennikarki Lynn Barber, która opisuje swoje przeżycia z okresu dojrzewania. Akcja rozgrywa się w 1961 r. Po okresie powojennej surowości Anglia zaczęła wówczas wchodzić w okres prosperity, co wpłynęło na kulturę popularną i media. Bohaterką jest inteligentna 16-letnia uczennica Jenny, pochodząca z przeciętnie sytuowanej rodziny mieszczańskiej. Niewykształcony ojciec chce zapewnić córce studia w Oksfordzie. Jenny musi więc chodzić do szkoły w mundurku i dobrze się uczyć. Jak wiele jej rówieśniczek, słucha modnych francuskich piosenek i marzy o miłości. Niespodziewanie wdaje się w romans z przystojnym młodym mężczyzną, który okazuje się zamożnym handlarzem dzieł sztuki. David przy pomocy zręcznych kłamstw oczarowuje rodziców dziewczyny, którzy pozwalają córce na wymarzoną wycieczkę do Paryża. Domyślamy się, co się wówczas stało w swobodnej obyczajowo stolicy Francji.

     Narzeczony okazał się naciągaczem i oszustem. Dziewczyna została na lodzie, jak bohaterka tradycyjnych romansów. Na szczęście życzliwe osoby podały jej w porę rękę, dzięki czemu Jenny wyszła z opresji.

     Film Scherfig jest interesującym obyczajowym obrazem Londynu z okresu przechodzenia od konserwatyzmu do epoki kontrkultury. Scenografię i kostiumy oparto na dokumentach, filmach i zdjęciach z tamtych czasów. Na uznanie zasługuje młoda aktorka Carey Mulligan, która z talentem zagrała kilka lat młodszą od siebie uczennicę i została za tę rolę nominowana do tegorocznego Oseara. Autorzy filmu nie ulegli pokusie afirmacji feminizmu i kontrkultury, ukazując wizję swobody obyczajowej jako coś bardzo złudnego.

     "Była sobie dziewczyna" ("An education"), Wielka Brytania, 2009. Reżyseria - Lone Scherfig. Wykonawcy: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Olivia Williams, Alfred Molina, Emma Thompson i inni. Dystrybucja - Gutek Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej