Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Janusz Zakrzeński

     WIELKI AKTOR I PATRIOTA

     W katastrone samolotowej pod Smoleńskiem straty poniósł także świat aktorski, z którego odszedł Janusz Zakrzeński, 74-letni wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, wielki polski patriota.

     Artysta w ostatnich latach znany był głównie jako odtwórca roli marszałka Piłsudskiego, którego grał w wielu plenerowych inscenizacjach historycznych, defiladach i uroczystościach państwowych. Na zawsze zapamiętamy lando, do którego 11 listopada wsiadał na Dworcu Głównym i witał warszawiaków. Mówił nawet. że emocjonalnie zrósł się z tą postacią, ale - zaznaczał - honory mu oddawane są honorami dla Marszałka. Pierwszy raz postać marszałka zagrał w filmie i serialu "Polonia Restituta" Bohdana Poręby w 1980 r. Później w oryginalny sposób riowtórzył tę kreację w spektaklu według "Obłędu" Jerzego Krzysztonia i "Pasjansach Pana Marszałka".

     Janusz Zakrzeński urodził się w 1936 r. w Podedworzu na Kielecczyźnie w rodzinie ziemiańskiej. Tradycje rodzinne i patriotyczne wychowanie zapewne spowodowały, że w 1960 r., po ukończeniu PWST w Krakowie i rozpoczęciu pracy teatralnej i filmowej, szczególnie upodobał sobie role mundurowe i sarmackie. Spośród ponad 50 ról w filmach i serialach oraz niezliczonej ilości kreacji w przedstawieniach teatralnych i w spektaklach Teatru TVP wyróżniały się grane przez Zakrzeńskiego postacie bohaterów wojskowych, w których zdecydowanie czuł się najlepiej. Obok ról wiodących, jak wyrazista postać płk. Langera w serialu "Sekret Enigmy", w dorobku aktora możemy znaleźć mnóstwo charakterystycznych mundurowych ról drugoplanowych i epizodycznych (postać Napoleona w "Popiołach" Andrzeja Wajdy). Inną specjalnością wybitnego aktora były występy w rolach sarmackich.

     Do historii polskiego teatru i kina wejdą jego role w komediach Fredry (Cześnik w "Zemście" reżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego), a przede wszystkim wspaniała kreacja w filmie i serialu "Nad Niemnem", świetnej ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Grana przez niego postać Benedykta Korczyńskiego mieni się wieloma barwnymi odcieniami emocji, dramatyzmu i sarmackiego humoru. Janusz Zakrzeński miał także wielki talent komediowy. Z powodzeniem zagrał Witkacego w telewizyjnym filmie "Tumor Witkacego" Grzegorza Dubowskiego. Wystąpił także w wielu komediach filmowych, np. w "Misiu" Stanisława Barei. Janusz Zakrzeński pracę artystyczną traktował jako służbę kulturze narodowej. W wywiadzie dla "Idziemy" (nr 46/2006) "W służbie historii" mówił: "Jeżeli można swoim aktorstwem przyczynić się do tego, żeby społeczeństwo poznało postaci, które zajmują ważne miejsce w dziejach Polski, to trzeba taką szansę wykorzystać. Niekiedy fałszuje się historię". Kiedy jego ziemska misja dobiegła końca, trzeba także powiedzieć, że był dobrym człowiekiem, dumnym ze swojej rodziny, uroczym gawędziarzem i facecjonistą. W 1999 r. Prymas Polski przyznał mu order Zasłużonego dla Narodu i Kościoła.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 kwietnia 2010   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej