Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Droga do Raju

     W MAŁYM MIASTECZKU

     Droga do raju - została zrealizowana przed dwoma laty, jednak dopiero teraz wchodzi na ekrany kin. Wcześniej była pokazywana tylko na kilku festiwalach, w tym w Koszalinie i w Gdyni. Czyżby dystrybutorzy obawiali się filmu polskiego, który niesie proste i pozytywne przesłanie?

     Film Gerwazego Reguły odbiega pod względem klimatu, nastroju i wymowy od większości polskich utworów, w których króluje negatywny i wręcz nihilistyczny stosunek do rzeczywistości. "Drogę do raju" można porównać do niektórych seriali jak "Rancho" - zwłaszcza, że łączy je gra "Lucy" Ilony Ostrowskiej - czy "Plebania", a także do wielu amerykańskich filmów obyczajowych, w których afirmuje się ludzką aktywność, wiarę w życie i lepszą przyszłość. Akcja filmu rozgrywa się w małym, malowniczym miasteczku na Dolnym Śląsku. Ela, bohaterka filmu, jest samotną matką, pracującą w przetwórni mięsa. Stara się zarobić na utrzymanie domu i dziecka. Opiekuje się chorą matką, a po jej śmierci, pokonując wszelkie przeciwności, podejmuje się dodatkowej pracy w supermarkecie.

     Nie mamy tu jednak do czynienia ze schematycznym obrazem jeszcze jednej tak zwanej kobiety pracującej, lecz z portretem w głębszym wydaniu. W pewnym momencie Ela zostaje bowiem zaskoczona darem uzdrowicielskim, który przyjmuje z niedowierzaniem i pokorą, w miarę możliwości starając się ludziom pomagać. W wątku melodramatycznym oglądamy narastającą sympatię między Elą a przystojnym Mirkiem, synem miejscowych inteligentów.

     Autorzy filmu, nie stroniąc od akcentów komediowych, starają się ukazywać dobre strony ludzkiej natury, zamiast epatować złem, przemocą i bluźnierstwami. Ten sympatyczny i pogodny w nastroju utwór będzie zapewne wyszydzany przez część wpływowej krytyki. Nie należy się jednak tym przejmować.

     "Droga do Raju", Polska, 2008. Reżyseria - Gerwazy Reguta. Wykonawcy: Ilona Ostrowska, Przemysław Sadowski, Aleksandra Woźniak, Krzysztof Globisz i inni. Dystrybucja - Vivarto.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 maja 2010   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej