Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Droga do Raju

     W MAŁYM MIASTECZKU

     Droga do raju - została zrealizowana przed dwoma laty, jednak dopiero teraz wchodzi na ekrany kin. Wcześniej była pokazywana tylko na kilku festiwalach, w tym w Koszalinie i w Gdyni. Czyżby dystrybutorzy obawiali się filmu polskiego, który niesie proste i pozytywne przesłanie?

     Film Gerwazego Reguły odbiega pod względem klimatu, nastroju i wymowy od większości polskich utworów, w których króluje negatywny i wręcz nihilistyczny stosunek do rzeczywistości. "Drogę do raju" można porównać do niektórych seriali jak "Rancho" - zwłaszcza, że łączy je gra "Lucy" Ilony Ostrowskiej - czy "Plebania", a także do wielu amerykańskich filmów obyczajowych, w których afirmuje się ludzką aktywność, wiarę w życie i lepszą przyszłość. Akcja filmu rozgrywa się w małym, malowniczym miasteczku na Dolnym Śląsku. Ela, bohaterka filmu, jest samotną matką, pracującą w przetwórni mięsa. Stara się zarobić na utrzymanie domu i dziecka. Opiekuje się chorą matką, a po jej śmierci, pokonując wszelkie przeciwności, podejmuje się dodatkowej pracy w supermarkecie.

     Nie mamy tu jednak do czynienia ze schematycznym obrazem jeszcze jednej tak zwanej kobiety pracującej, lecz z portretem w głębszym wydaniu. W pewnym momencie Ela zostaje bowiem zaskoczona darem uzdrowicielskim, który przyjmuje z niedowierzaniem i pokorą, w miarę możliwości starając się ludziom pomagać. W wątku melodramatycznym oglądamy narastającą sympatię między Elą a przystojnym Mirkiem, synem miejscowych inteligentów.

     Autorzy filmu, nie stroniąc od akcentów komediowych, starają się ukazywać dobre strony ludzkiej natury, zamiast epatować złem, przemocą i bluźnierstwami. Ten sympatyczny i pogodny w nastroju utwór będzie zapewne wyszydzany przez część wpływowej krytyki. Nie należy się jednak tym przejmować.

     "Droga do Raju", Polska, 2008. Reżyseria - Gerwazy Reguta. Wykonawcy: Ilona Ostrowska, Przemysław Sadowski, Aleksandra Woźniak, Krzysztof Globisz i inni. Dystrybucja - Vivarto.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 maja 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej