Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

21 listopada - Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Przedmiot dzisiejszego wspomnienia - "Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni" - przekazała nam jedynie legenda, głównie za pośrednictwem tzw. Protoewangelii św. Jakuba (apokryf), pochodzącej z połowy II wieku.

Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Dowiadujemy się z niej, że małżeństwo Joachima i Anny, domniemanych rodziców Maryi, było długo bezdzietne. Wierzyli jednak, że Bóg ulituje się nad ich niedolą i uczynili ślub, że jeżeli urodzi się im dziecię, ofiarują je Panu na służbę w świątyni. Bóg wysłuchał modłów pobożnych małżonków i oto w podeszłych już latach urodziła im się dziewczynka, którą nazwali imieniem Mariam (zob. wspomnienie Imienia Maryi - 12 września). Pomni na uczyniony ślub, rodzice w trzecim roku życia córeczki oddali ją na wychowanie pobożnym niewiastom do świątyni. Tu przebywała aż do czasu, gdy za cudownym zrządzeniem Bożym otrzymała męża w osobie pobożnego Józefa, pochodzącego podobnie jak ona z rodu Dawidowego.

Całe to opowiadanie wydaje nam się bardzo mało prawdopodobne, przede wszystkim dlatego, że w świątyni takiej instytucji wychowawczej nie było. Jaki zresztą byłby cel wychowywania dziewczynek nieletnich w miejscu, gdzie płeć żeńska nie cieszyła się żadnymi przywilejami? W życiu społecznym i politycznym w ogóle się nie liczyła? Z drugiej strony zdumiewa, że na Wschodzie to rzekomo legendarne wydarzenie stało się dość wcześnie przedmiotem powszechnej czci, a z biegiem czasu weszło nawet w liturgię w postaci osobnego święta (w. VII). Czy wobec tego nie ma w tej legendzie odrobiny prawdy historycznej? Zastanówmy się nad pewnymi faktami z lat dziewczęcych Najświętszej Maryi Panny.

W chwili Zwiastowania Maryja wydaje się być sierotą. Ma oparcie w swoim oblubieńcu i w jego rodzinie. Gdzie więc przebywała do tej pory? Ze słów Anioła wynika, że jej podeszła już w latach krewna Elżbieta była Jej bardzo bliska, że Maryja znała dobrze jej miejsce zamieszkania i nie bała się dalekiej drogi do niej. Wydaje się nawet, że była tam zadomowiona. Czy wobec tego nie należy postawić następującej hipotezy: Rodzice Maryi mogli umrzeć, gdy ich córka była jeszcze dzieckiem. Któż miał wówczas zająć się Jej wychowaniem? Czy nie zaniesiono Jej do domu Zachariasza, gdzie spędziła cały ten okres aż do zaślubin z Józefem? Jeżeli tak, to Maryja od dziecka obcowała z rodziną kapłańską i Zachariasz nie raz mógł ją prowadzić do świątyni, gdzie w wyznaczone dni spełniał funkcje kapłańskie. On też jako człowiek piśmienny (Łk 1,63) mógł Ją uczyć sztuki czytania i pisania, a następnie wprowadzać w lekturę Pisma św. Jej niezwykłe dary natury i łaski zapewne zwracały powszechną uwagę i - być może - tak jak później w odniesieniu do Jana, "w całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło" i patrząc na tę dziewczynkę, pytali: Kimże będzie to dziecię? Bo istotnie ręka Pańska "była z Nią" (Łk 1,65-66).

Uroczystość Ofiarowania Maryi w świątyni święcono już w wieku VI w Jerozolimie. Liturgia grecka od początku czcić Ją będzie w tym dniu święta jako "duchową świątynię chwały Bożej".

W roku 730 święto Ofiarowania było już znane w Konstantynopolu. Cesarz Emmanuel Comnenus rozszerzył je na Cesarstwo Wschodnie (1143) pod nazwą "Wprowadzenia Matki Bożej do świątyni".

Król cypryjski za pośrednictwem legata papieskiego wpłynął na papieża Grzegorza XI (1370- 1378), przebywającego w Awi- nionie, by je ustanowił na swoim dworze; papież Sykstus IV (1471 - 1484) ustanowił je świętem w Rzymie, a Sykstus V (1585-1590) rozszerzył je na cały Kościół (1585), - jako święto od długiego czasu obchodzone wszędzie", ustanawiając dla niego osobny formularz mszalny i brewiarzowy. Przedtem przyjęto je w Trewirze (1381), w Metzu, Kolonii i w innych miastach zachodnich (1440). W roku 1456 przyjęła je archidiecezja gnieźnieńska.

Przy ostatniej reformie kalendarza liturgicznego podniosły się głosy, by święto Ofiarowania Matki Bożej w świątyni znieść jako pozbawione podstaw historycznych. Tej propozycji sprzeciwili się przedstawiciele kościołów wschodnich i znawcy liturgii greckiej: dzień maryjny, w którym Grecy spotykają się z chrześcijanami zachodnimi nie może ulec kasacie. Toteż zachował papież Paweł VI to święto, "które - pomijając element apokryficzny - zawiera treści o dużej wartości przykładu i podtrzymuje czcigodne tradycje właściwe głównie dla ludzi Wschodu" ("Cultus Marianus",8). Święto to od dawna tak na Wschodzie, jak na Zachodzie obchodzono 21 listopada.

Tymczasem jakby na potwierdzenie tej oficjalnej decyzji dokonano w Jerozolimie ciekawego odkrycia. Okazało się, że dnia 21 listopada obchodzono tam pamiątkę poświęcenia kościoła maryjnego, zbudowanego niegdyś przy murze świątynnym, niedaleko meczetu El-Aksa. Święto pochodzi z V wieku. Z tym kościółkiem maryjnym jest związanych około 100 różnych tradycji, z których niektóre opowiadają, że tu właśnie stał dom rodziców Najświętszej Maryi Panny.

Trzeba powiedzieć, że wspomnienie to, obchodzone w Kościele wschodnim jako święto, jest tajemniczym symbolem, skupiającym przy jednym kulcie łacinników, Greków, Ormian, Rosjan, Koptów, a nawet muzułmanów. Warto tu jeszcze zauważyć, że trzy kolejno po sobie następujące święta w cyklu maryjnym w dawnym kalendarzu rzymskim - Narodzenie (8 września), Imienia Maryi (12 września), Ofiarowanie NMP (21 listopada) - są echem cyklu Chrystusowego, według którego obchodzi się po kolei podobne z nazwy święta: Boże Narodzenie (25 grudnia), Imienia Jezus (2 stycznia) i Ofiarowanie w świątyni (2 lutego).

Modlitwy na wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Modlitwa na Ofiarowanie Najświętszej Maryi PannyModlitwa na Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Litania na Ofiarowanie Najświętszej Maryi PannyLitania na Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Ks. JAN DROZD SDS
(z książki: Maryja w roku kościelnym, Michalineum 1983)

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023Wasze komentarze:
 marzena aneta: 21.11.2023, 03:52
 21 listopada Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode czarne ładne włosy młody wygląd symetryczną twarz zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Najświętsza Maryjo Panno kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta : 21.11.2022, 19:13
 Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode młody wygląd symetryczną twarz ładne usta ładne włosy zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej