Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
9 lat bez wyroku

     Przeciętny Polak ogląda telewizję 3 godziny 25 minut dziennie (badania OBOP-u). Wynika stąd, że przeciętny 60-latek spędziłby przed telewizorem 9 lat życia. Czy nie szkoda nam czasu? Zewsząd słychać określenia "pożeracz czasu", "złodziej czasu", - przyjrzyjcie się im jeszcze raz i zobaczcie, że są one słuszne. Spójrzcie na schemat poniżej - wskazuje on na alternatywy oglądania telewizji. Co możecie zyskać rezygnując z telewizji zaledwie w ciągu jednego dnia?

     Przed telewizorem to:

     Kilkanaście morderstw i innych przestępstw, kilka nudnych seriali, parę głupawych dowcipów i... przynajmniej 10 miłych pań prezentując swój ulubiony proszek do prania.

     Ale także bardzo aktualny serwis informacyjny, programy kulturalne i edukacyjne, programy redakcji katolickiej.

ALTERNATYWY

3 GODZINY 25 minut
     Bez telewizora to:

     17,5 złotego - tyle można zarobić w ciągu tego czasu, przyjmując, że nastolatek jest w stanie zarobić 5 złotych za godzinę (jako kelner, hostessa czy myjąc szyby samochodowe na stacji benzynowej).
     Opanowane wojny napoleońskie czy układ krwionośny - 3.5 godziny to wystarczający czas na nauczenie się średnio trudnego szkolnego tematu.
     5 przesłuchanych płyt czy kaset - przeciętne nagranie je albumu to około 40 minut.
     150 przeczytanych stron - lektury lub interesującej książki.
     Świetny wygląd - w tym czasie dziewczyny mogą pofarbować włosy, zrobić manicure i pedicure oraz kompletny makijaż.
     Dobra drzemka!

     Skuteczne akcje

     Na całym świecie organizowane są akcje mające na celu ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem. W Polsce takie akcje były już czterokrotnie organizowane przez Ogólnopolską Radę Ruchów Katolickich. Ogłasza ona "Biały Tydzień", trwający od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Białej. Idea "Białego Tygodnia" jest prosta - ograniczać oglądanie telewizji. "Akcja Białego Tygodnia ma na celu uwrażliwienie ludzi, jak wykorzystują dar i dobro, jakim jest telewizja" - mówią organizatorzy. Według OBOP-u w tym czasie w Polsce oglądalność spada o 25 minut dziennie, a w akcjach bierze udział od 800 tysięcy do miliona osób.

     Również w Stanach Zjednoczonych prowadzona jest kampania ochrony rodzin przed nałogiem telewizyjnym. Fundacja "TV Free America" ("Ameryka wolna od telewizji") organizuje tygodnie bez szklanego pudełka. W tym roku do kampanii tej przyłączyło się 16 krajów. W samych Stanach poparły ją dziesiątki tysięcy szkół, które organizują ten tydzień we współpracy z bibliotekami, ośrodkami zdrowia i placówkami wychowawczymi. Za walką z telemanią opowiedziało się w tym roku 38 senatorów USA oraz 50 krajowych organizacji, m.in. Akademia Lekarzy Rodzinnych, Akademia Pediatrów oraz Akademia Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej.


Katarzyna Urban


Tekst pochodzi z Tygodnika
Młodziezy Katolickiej

   

Wasze komentarze:
 elde: 05.02.2009, 17:59
 a ja od kilkju lat nie mam telewizora i teraz gdy u kogoś jest włączony to szybko mnie nudzi. Znam wiele osób które w ogóle nie mają tv, można tak żyć :) choć początki "odstawienia" były trudne :P
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej