Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
9 lat bez wyroku

     Przeciętny Polak ogląda telewizję 3 godziny 25 minut dziennie (badania OBOP-u). Wynika stąd, że przeciętny 60-latek spędziłby przed telewizorem 9 lat życia. Czy nie szkoda nam czasu? Zewsząd słychać określenia "pożeracz czasu", "złodziej czasu", - przyjrzyjcie się im jeszcze raz i zobaczcie, że są one słuszne. Spójrzcie na schemat poniżej - wskazuje on na alternatywy oglądania telewizji. Co możecie zyskać rezygnując z telewizji zaledwie w ciągu jednego dnia?

     Przed telewizorem to:

     Kilkanaście morderstw i innych przestępstw, kilka nudnych seriali, parę głupawych dowcipów i... przynajmniej 10 miłych pań prezentując swój ulubiony proszek do prania.

     Ale także bardzo aktualny serwis informacyjny, programy kulturalne i edukacyjne, programy redakcji katolickiej.

ALTERNATYWY

3 GODZINY 25 minut
     Bez telewizora to:

     17,5 złotego - tyle można zarobić w ciągu tego czasu, przyjmując, że nastolatek jest w stanie zarobić 5 złotych za godzinę (jako kelner, hostessa czy myjąc szyby samochodowe na stacji benzynowej).
     Opanowane wojny napoleońskie czy układ krwionośny - 3.5 godziny to wystarczający czas na nauczenie się średnio trudnego szkolnego tematu.
     5 przesłuchanych płyt czy kaset - przeciętne nagranie je albumu to około 40 minut.
     150 przeczytanych stron - lektury lub interesującej książki.
     Świetny wygląd - w tym czasie dziewczyny mogą pofarbować włosy, zrobić manicure i pedicure oraz kompletny makijaż.
     Dobra drzemka!

     Skuteczne akcje

     Na całym świecie organizowane są akcje mające na celu ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem. W Polsce takie akcje były już czterokrotnie organizowane przez Ogólnopolską Radę Ruchów Katolickich. Ogłasza ona "Biały Tydzień", trwający od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Białej. Idea "Białego Tygodnia" jest prosta - ograniczać oglądanie telewizji. "Akcja Białego Tygodnia ma na celu uwrażliwienie ludzi, jak wykorzystują dar i dobro, jakim jest telewizja" - mówią organizatorzy. Według OBOP-u w tym czasie w Polsce oglądalność spada o 25 minut dziennie, a w akcjach bierze udział od 800 tysięcy do miliona osób.

     Również w Stanach Zjednoczonych prowadzona jest kampania ochrony rodzin przed nałogiem telewizyjnym. Fundacja "TV Free America" ("Ameryka wolna od telewizji") organizuje tygodnie bez szklanego pudełka. W tym roku do kampanii tej przyłączyło się 16 krajów. W samych Stanach poparły ją dziesiątki tysięcy szkół, które organizują ten tydzień we współpracy z bibliotekami, ośrodkami zdrowia i placówkami wychowawczymi. Za walką z telemanią opowiedziało się w tym roku 38 senatorów USA oraz 50 krajowych organizacji, m.in. Akademia Lekarzy Rodzinnych, Akademia Pediatrów oraz Akademia Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej.


Katarzyna Urban


Tekst pochodzi z Tygodnika
Młodziezy Katolickiej

   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 elde: 05.02.2009, 17:59
 a ja od kilkju lat nie mam telewizora i teraz gdy u kogoś jest włączony to szybko mnie nudzi. Znam wiele osób które w ogóle nie mają tv, można tak żyć :) choć początki "odstawienia" były trudne :P
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej