Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Gomorra

     ZWYCZAJNA MAFIA W NEAPOLU

     Włoski film "Gomorra" powstał na podstawie książki Roberto Saviano, która w Italii stała się wielkim bestsellerem. Rozeszła się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, przetłumaczono ją także na kilkadziesiąt języków, w tym polski. Popularność książka zawdzięcza przede wszystkim aktualnemu i gorącemu tematowi. Autor powieści połączył fabułę literacką z dziennikarskim reportażem w celu opisania działalności neapolitańskiej mafii. Reżyser filmu także posłużył się surowym stylem, wziętym raczej z tradycji włoskiego neorealizmu aniżeli ze znanych utworów o mafii. Nie ma tu zupełnie romantycznej atmosfery typowej dla "Ojca chrzestnego" i innych znanych, sensacyjnych dzieł o amerykańskich i włoskich rodzinach mafijnych. Reżyser ukazuje działalność Gomorry jako codzienną robotę ludzi bardzo prostych i zwyczajnych, wykonujących po prostu swój fach.

     Włosi prowadzący mafijne interesy i przedsiębiorstwa w Neapolu są z reguły wykształceni, inteligentni i pragmatyczni. Bez skrupułów posługują się szantażem i przemocą, a w razie potrzeby sięgają do metod zbrodniczych. Wciągają do swojej działalności ludzi młodych, nawet dzieci. Autor filmu pokazał różne postawy młodych bohaterów, z których jedni dają się z łatwością wciągnąć w brudną robotę, inni zaś mają skrupuły moralne i odchodzą. "Gomorra" jest filmem trudnym w odbiorze ze względu na przygnębiający i chropowaty nastrój opowiadanych historii i brak jakichkolwiek sentymentalnych emocji, typowych niegdyś dla wielu włoskich filmów. Beznamiętny opis przestępczych działań neapolitańskich mafiosów ma nam uprzytomnić ogrom zła, jaki wyrządzają ci ludzie. Według opublikowanych statystyk w ostatnich latach Gomorra ma na sumieniu więcej trupów od ofiar wszystkich organizacji terrorystycznych razem wziętych ze słynną Cosa Nostrą na czele. W tym sensie "Gomorra" ma wielką wartość poznawczą i może stać się przyczynkiem do ważnych refleksji.

     "Gomorra", Włochy, 2008. Reżyseria - Matteo Garrone. Wykonawcy: Salvatore Abruzzese, Gianfelice Imparato, Toni Servillo, Salvatore Cantalupo, Marco Macor i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 stycznia 2009
   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej