Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Piorun

     Piorun wraca do Penny

     Październik i listopad są w kinach najbardziej frekwencyjnymi miesiącami. Odbywają się wówczas rozmaite festiwale i przeglądy, zaś w repertuarze pojawia się więcej filmów każdego gatunku - od popularnych do artystyczno-autorskich. Na przełomie listopada i grudnia corocznie wchodzi do kin nowy utwór wyprodukowany w wytwórni Walta Disneya, przeżywającej w ciągu ostatnich dwudziestu lat mnóstwo perturbacji oraz zmian organizacyjnych i programowych. Tradycyjnie familijny charakter tej produkcji (nawiązującej do tradycji chrześcijańskiej) został zaatakowany przez ofensywę ideologii politycznej poprawności, czyli nowego modelu wychowania, skierowanego przeciwko całej tradycji pedagogicznej. Na całe szczęście mamy wrażenie, że twórcy disneyowscy w pewien sposób zahamowali tę ofensywę.

     W "Piorunie", nowym przeboju wytwórni Disneya, mamy olśniewający popis techniki komputerowej animacji. Klasyczne obrazy Disneya, jak "Królewna Śnieżka", "Bambi" czy "101 Dalmatyńczyków", wydają się przy nim niewinną igraszką. W "Piorunie" nie odnajdujemy archaicznego wdzięku i sentymentalizmu starych produkcji disneyowskich, mamy natomiast brawurowo prowadzoną akcję, pełną karkołomnych wręcz wydarzeń. Wymowa filmu pozostaje podobna do klasyki Disneya, sprowadzić ją można do afirmacji przyjaźni między światem ludzkim i zwierzęcym. Piorun jest psem występującym w telewizyjnych programach, gdzie popisuje się cudownymi mocami. Jednak w prawdziwym życiu musi żmudnie poszukiwać swojej ukochanej dziewczyny Penny. W tym celu wędruje przez Amerykę - z Nowego Jorku do Kalifornii. Towarzyszy mu zabawna i gadatliwa kotka Marlena i chomik Atylla. Ta brawurowa podróż pełna jest burzliwych i zabawnych wydarzeń i zwrotów akcji. Może więc cieszyć fakt, że wytwórnia Disneya wróciła do formy i nawiązuje treściowo do swych wielkich dawnych osiągnięć.

      "Piorun" ("Bolt"), USA, 2008. Reżyseria - Byron Howard, Chris Williams. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Borys Szyć, Tomasz Karolak, Sonia Bohosiewicz i inni. Dystrybucja - Forum Film Poland.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 grudnia 2009
   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej