Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sponsoring

     STUDENTKI W PARYŻU

     Poprzedzony medialną wrzawą film "Sponsoring" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej we francflskiej wersji nosi tytul "Elles" (One). Opisywany dzisiaj przez socjologów tzw. sponsoring polega na tym, 2 że studentki dobierają sobie zamożnego opiekuna, z którym żyją. Bohaterki filmu zaś, dwie paryskie studentki (Charlotte i Alicja), uprawiają zwykłą prostytucję, dopisując do tego mętną ideologię na temat współczesnego wyzwolenia seksualnego. Anna, dziennikarka kobiecego pisma "Elle", spotyka się z nimi, bo pisze artykuł na temat obyczajowości studentek. Ponieważ sama nie może dać sobie rady z własnym małżeństwem i dorastającym dziećmi, wpada w końcu w rodzaj depresji.

     Autorka filmu nie odkrywa rewelacyjnych prawd, prostytucja jest bowiem znana od wieków. Reżyserka i życzliwi dziennikarze dopisują jednak do filmu feministyczną frazeologię. Reżyserka potępia współczesny kapitalizm (!?) jako system zmuszający do nierządu, który właściwie stał się już czymś zwyczajnym. Nie mówi natomiast nic na temat rzeczywistych przyczyn upadku moralności, odrzucenia tradycyjnego wychowania, wyrzeczenia się religii itp.

     Szumowska nie mogła sobie darować, zgodnie z modą w polskim kinie, jak najgorszego ukazania polskiej studentki. Filmowa Alicja wygląda na dziewczynę wulgarną, w odróżnieniu od Charlotte, swej francuskiej koleżanki, która zachowuje pewną wrażliwość. Matka Alicji, która przyjeżdża do niej pod koniec filmu, okazuje się zaś prymitywną bazarową babą.

     Nic nie mówi się o tym, że na podobny temat w 2010 r. zrealizowany został francuski film "Studentki" wyświetlany także w Polsce. Jego scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej książki autorki schowanej pod pseudonimem Laura D. Obraz ten należy uznać za ciekawszy i prawdziwszy od "Sponsoringu". Mamy tam interesująco zarysowane tło środowiska studenckiego, a motywacje bohaterki wydają się bardziej wiarygodne, chociaż można uznać je za dyskusyjne.

     "Sponsoring", Polska/Francja/Niemcy, 2011. Reżyseria: Małgośka Szumowska. Wykonawcy. Juliette Binoche, Joanna Kulig, Anais Demoustier, Krystyna Janda, Andrzej Chyra i inni. Dystrybucja: Kino Świat.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 maraca 2012   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej