Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

     NIE Z NAMI TE NUMERY

     Film "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", nawiązujący do kultowego serialu, bud^i wiele wątpliwości, poważna bowiem formuła szpiegowskiego kina wojennego zamieniła się tu w mimowolną parodię. W filmie Patryka Vegi przenikają się dwie płaszczyzny czasowe. W roku 1975 w Hiszpanii spotykają się - operetkowo pokazani - ocaleni naziści, a wśród nich nasi znajomi Brunner i Kloss.

     Cofamy się do oblężonego w 1945 r. Królewca. Kloss wpada na trop słynnej Bursztynowej Komnaty, którą Hitler kazał przewieźć do Berlina. Zmagania o przejęcie mitycznego skarbu przenoszą się w lata 70. do Hiszpanii, Polski i NRD. Akcja nabiera charakteru groteskowego, a już najbardziej śmieszy miłość Klossa do młodziutkiej niemieckiej "antyfaszystki", wypuszczonej z sowieckiego łagru. Wygląda to na manifestację współczesnej przyjaźni polsko-niemieckiej, przefiltrowanej przez schematyczne kalki starych filmów i seriali. Nie mówiąc już o tym, że autorzy filmu porzucają ciekawy wątek autentycznego Klossa, siedzącego w sowieckim więzieniu, który w 1975 r. nagle pojawia się w centrum wydarzeń.

     Pisałem już w "Idziemy" , że w PRL odbiór "Stawki" wywoła! problem związany z faktem, że przedmiotem kultu widowni stał się bohater w mundurze niemieckiego oficera. Film Vegi każe zastanowić się, czy w samym serialu jest jakiś szczególny element, który powoduje, że owfe dwuznaczność jest nadal aktualna. Chodzi o występujący w serialu podział na oficerów Abwehry i funkcjonariuszy SS. Rozróżnienie to było w latach 50. i 60. ubiegłego wieku obecne w wielu wojennych filmach europejskich i amerykańskich. Ci pierwsi oficerowie bywali na ekranie kulturalni i rycerscy, drudzy zaś okrutni i cyniczni, jak gestapowiec Brunner, główny wróg Klossa. W "Stawce" w rolach tych "lepszych" oficerów obsadzani byli znakomici aktorzy, wyróżniający się wielką kulturą bycia, co wzmacniało sympatię widza do nich. Wskutek tego wymowa "Stawki" nie wydaje się tak jednoznacznie antyniemiecka, jak mogłoby się pozornie wydawać. W filmie Vegi tego podziału nie widać, jednak, jak wspomniałem, reżyser zafundował nam inne schematy.

     "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", Polska, 2012. Reżyseria: Patryk Vega. Wykonawcy: Tomasz Kot, Piotr Adamczyk, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Marta Żmuda Trzebiatowska, Daniel Olbrychski i inni. Dystrybucja: Kino Świat


KAI


Tekst pochodzi z Tygodnika

25 marca 2012   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej