Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Prometeusz

     WALKA W KOSMOSIE

     Prometeusz - nowy film Ridleya Scotta - porównuje się z "Obcym, ósmym pasażerem Nostromo" i "Łowcą androidów", wybitnymi utworami tego wybitnego reżysera sprzed trzydziestu lat. W swoich futurystycznych filmach przestrzegał on przed niekontrolowanym rozwojem techniki, eksperymentami naukowymi i ludzką pychą, wyzwalającą diaboliczne siły, które zwracają się przeciwko człowiekowi. Symbolem tego był przerażający Obcy ze statku Nostroma, diabeł, nieustannie walczący z ludźmi.

     W nowym filmie reżyser nawiązuje do tych motywów, wprowadzając jednocześnie problemy egzystencjalne i religijne. W olśniewającej futurystycznej wizji nawiązuje do tradycji mitologii greckiej, chrześcijaństwa oraz literackiego i filmowego gatunku science fiction. W mitologii antycznej Prometeusz stworzył człowieka i pomagał mu żyć aż do momentu, gdy Zeus za karę przywiązał go do skał Kaukazu. Film zaczyna się obrazem Prometeusza, który po stworzeniu człowieka ulega rozpadowi.

     W roku 2093 statek kosmiczny Prometeusz leci na nieznaną planetę w poszukiwaniu domniemanych Inżynierów, twórców ludzkiego gatunku. Wśród załogi znajdują się naukowcy, m.in. dociekliwa dr Elizabeth Shaw (nosząca widoczny krzyżyk, ważny dla niej symbol), którzy mają ambicję zbliżyć się do wyjaśnienia tajemnicy stworzenia człowieka. Wyprawę sfinansował tajemniczy pyszny starzec, który steruje z ukrycia tą misją poprzez kierującą statkiem szefową. Zwracającymi uwagę postaciami są też robot David i czarnoskóry dowódca statku o polskim imieniu Janek, który okazuje się na końcu ratującym ludzkość bohaterem.

     Naukowa misja stopniowo zamienia się w horror. Odnalezieni Inżynierowie są już na wymarciu, zostali bowiem zakażeni przez tajemnicze potwory, które zaczynają atakować członków załogi. Makabryczny pojedynek między potworami a członkami misji wygląda tu na zmagania z nasilającym się złem. Zwieńczeniem jest wyłaniający się po walce monstrualny potwór - szatan, który zapewne będzie nadal walczył z człowiekiem. Twórca "Prometeusza" przestrzega publiczność przed szatańskimi siłami zła i wiarą w nieograniczone możliwości nauki i techniki. W filmie znajdujemy jednak interpretacyjne niejasności. Kim są Inżynierowie i pożerające ich potwory? Czy dr Shaw nie chce uparcie zdjąć widocznego krzyżyka z powodu intuicyjnej wiary w chrześcijańskiego Boga?

     "Prometeusz" ("Prometheus"), USA 2012. Reżyseria - Ridley Scott. Wykonawcy: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba, Guy Pearce i inni. Dystrybucja - Imperiał CinePix


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 lipca 2012   

Wasze komentarze:
 twoja stara: 07.05.2014, 14:06
 twoja stara
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej