Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Co jest potrzebne do życia?

     Co jest nam potrzebne do życia? Zdrowie. Pieniądze. Powietrze. Pokarm. Drugi człowiek, a nade wszystko Bóg. Ta lista mogła by być oczywiście dłuższa. Do tej listy koniecznie musimy jeszcze z pewnością dopisać jeszcze dwa punkty. Jakie? - zapytacie. Odpowiadam - miłość i sprawiedliwość. Potrzebuje ich każda zdrowa wspólnota. Miłość i sprawiedliwość potrzebne są w rodzinie, w pracy, w polityce i w ekonomii. Bez miłości i sprawiedliwości nie może funkcjonować ani naród, ani państwo, ani wspólnota międzynarodowa. Właśnie to uświadamiał swoim słuchaczom kardynał Stefan Wyszyński. Przyszło mu duszpasterzować w okresie kiedy Polska nie była suwerennym państwem. Kierowały nim bowiem marionetkowe władze, które były pod kontrolą Kremla. Choć władze PRL deklarowały, że działają na rzecz dobra narodu, to jednak w rzeczywistości likwidowały one jakiekolwiek przejawy wolności i demokracji wśród Polaków. Zamiast pokojowego współżycia forsowały one koncepcję "walki klas" Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, którzy w istocie odrzucali miłość i sprawiedliwość. Przeciw takiemu światu zaprotestował Prymas Tysiąclecia. Tłumaczył on, że jeśli ludźmi nie ma czytelnych reguł współżycia (czyli sprawiedliwości) i życzliwości nie cofającej się niekiedy przed ofiarą z siebie (czyli miłości), to wówczas pokojowe współżycie staje się niemożliwe. Kiedy bowiem nikt nie wie jakie ma prawa i obowiązki, wówczas łatwo nim manipulować i go zastraszyć. Zatem kardynał proponował, aby nie walczyć między sobą, lecz poszukać tego co nas łączy i na tym budować nowy świat. Jak widać prymas zamiast walki między sobą proponował troskę o miłość i sprawiedliwość, co oznacza w praktyce wypełnianie swoich obowiązków, poszanowanie wzajemnych praw i życzliwą - a nawet ofiarną - pomoc wszystkim skrzywdzonym.

     Książka pt. Paragraf w sercu jest zaproszeniem do duchowej podróży w najtajniejsze zakątki zarówno poszczególnego człowieka, jak i świata życia społecznego. Jest świadectwem nowatorskiej, a zarazem ewangelicznej wizji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest cenna, gdyż koncepcja miłości i sprawiedliwości społecznej została opracowana przez prymasa w czasie jego uwięzienia w Komańczy, gdzie przygotował on tzw. Wielką Nowennę, czyli dziewięcioletni cykl rozważań na kluczowe tematy dla przyszłości narodu polskiego. W siódmym roku Wielkiej Nowenny wyjaśniał znaczenie miłości i sprawiedliwości. Tej właśnie problematyce poświęcona jest książka ks. dra Jerzego Jastrzębskiego.

     Autor publikacji - w oparciu o słowa Prymasa Tysiąclecia - wyjaśnił w jaki sposób każda zdrowa (rodzina, naród i państwo) wspólnota musi kierować się zasadami miłości i sprawiedliwości. Reguły te bowiem stoją na straży poszanowania naszych wzajemnych praw i obowiązków, czyli harmonijnego - pokojowego współżycia między ludźmi. Jeśli ich zabraknie, wówczas nie ma innych praw poza prawem, że silniejszy ma zawsze rację. Tłumacząc co jest potrzebne do życia w normalnej - zdrowej wspólnocie Prymas nie tylko przywołał klasyczną koncepcję sprawiedliwości, ale ubogacił ją przez nauczanie papieży Piusa XI, Leona XIII i Jana XXIII oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II, co umiejętnie wydobył ks. Jerzy w oparciu o bogatą literaturę. Liczby mówią same za siebie, gdyż przebadał on pobieżnie około 1200 przemówień Prymasa Tysiąclecia, a szczegółowej analizie podał 273 wystąpienia. Przygotowując swoją pracę doktorską prowadził poszukiwania w 12 bibliotekach i archiwach w Polsce i w 3 za granicą (w tym w Tajnych Archiwach Watykańskich). Cenne jest to, że autorowi w czasie kwerendy w Rzymie i w Polsce udało się odnaleźć nieznane dotąd i niepublikowane teksty prymasa. Jest to tym bardziej godne polecenia, że wiele z wystąpień kardynała stanowiły maszynopisy z tamtego czasu.

     Książka pt. Paragraf w sercu - jak każda publikacja - ma swoje plusy i minusy. Plusów jest zdecydowanie o wiele więcej. Jej wielką zaletą jest ogrmone bogactwo zapierających dech w piersiach cytatów z nauczania Prymasa Tysiąclecia. Ks. Jerzy umiejętnie je wydobył i wplótł w tekst książki. Świadczy o tym chociażby ten fragment: "Stefan Wyszyński zauważał, że czasami dochodzi do sytuacji, które mogą budzić w ludziach specyficznie rozumiane "poczucie sprawiedliwości". Stosuje ono zasadę odpłaty w myśl reguły "oko za oko". Nie jest to jednak żadne rozwiązanie. Zgodnie z logiką miłości i sprawiedliwości społecznej nie tyle należy domagać się sprawiedliwości, ile ją świadczyć. Na tym właśnie polega chrześcijańska wizja życia rodzinnego, aby miłość była motywem wszelkich działań - w tym dążenia do sprawiedliwości: "Nie sztuka odnieść zwycięstwo nad żoną, nie sztuka odnieść zwycięstwo nad mężem, ale nad samym sobą. W małżeństwie wzajemna pomoc dwojga polega na tym, że ciągle odnoszą zwycięstwa, każde nad sobą"" - nauczał kardynał Stefan Wyszyński.

     Inny bardzo cenny fragment książki przywołuje postać św. Franciszka z Asyżu, a tym samym doskonale koresponduje z nauczaniem Ojca Świętego Franciszka. "Godny podkreślania jest fakt, że kiedy św. Franciszek zrozumiał, że rosnące dysproporcje między nadmiernie bogatymi a niezmiernie biednymi są sprzeczne z duchem Ewangelii, postanowił działać. Zainicjował więc ? jak nazwał to Stefan Wyszyński ? "bezkrwawą rewolucję"; nikogo nie uśmiercił, nie wtrącił do więzienia, nie pozbawił własności, lecz poszedł z otwartym sercem do wszystkich ludzi. [...]. [Prymas Wyszyński] przybliżając działalność Biedaczyny z Asyżu przypomniał, że przemiany społeczne na drodze pokojowej są możliwe. Dowodzi tego przykład świętego, który dokonał "rewolucji społecznej i ekonomicznej", odwołując się do najgłębszej, szlachetnej motywacji obecnej w sercu każdego człowieka. Pokazał, że przemiana świata, struktur gospodarczych i politycznych zaczyna się od przemiany ludzkich serc".


GJ   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej