Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dywizjon 303 na ekranach

W polskiej tradycji sierpień jest miesiącem ważnych rocznic związanych z wojskiem. Przede wszystkim 15 sierpnia przypada dzień Wojska Polskiego ustanowiony na pamiątkę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Obchodzimy też rocznicę Powstania Warszawskiego oraz - już we wrześniu - agresji Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę. Zapewne dlatego producenci i dystrybutorzy postanowili wprowadzić na ekrany dwa, kręcone równolegle i niezależnie od siebie, filmy o słynnym polskim Dywizjonie 303 walczącym w czasie drugiej wojny, w ramach brytyjskich sil powietrznych RAP, z hitlerowskim Luftwaffe.

Przypomnijmy, że polscy piloci zanotowali rekordową ilość zestrzeleń niemieckich samolotów, co zostało odnotowane w brytyjskiej superprodukcji "Bitwa o Anglię" z 1970 roku. Po wojnie tylko niektórzy z lotników walczących w polskich dywizjonach RAF wrócili do kraju. Część z nich trafiła do stalinowskich więzień, jak późniejszy gen. Stanisław Skalski, zrehabilitowany po odwilży w 1956 roku. Inni, jak dowódca dywizjonu 303 Witold Łokuciew- ski, pracowali w aeroklubach. Wielu bohaterskich pilotów pozostało na obczyźnie, służyli w rozmaitych siłach lotniczych, a także pracowali w innych zawodach.

Prawda o służbie Polaków w siłach alianckich w PRL powoli była ujawniana i doceniana po wznowieniach głośnej książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303", a później w kolejnych wspomnieniach wojennych bohaterów i opracowaniach historycznych.

Na książce Arkadego Fiedlera oparty został scenariusz polsko-brytyjskiego filmu "Dywizjon 303", który wejdzie do kin 31 sierpnia. Zrealizowana z poparciem rodziny nieżyjącego pisarza, produkcja utworu trwała kilka lat. Producenci twierdzili, że potrzebowali więcej czasu z uwagi na realizację skomplikowanych technicznie zdjęć lotniczych. Były także zmiany w ekipie reżyserskiej i realizacyjnej. W rolach polskich lotników dywizjonu (którzy podczas bitwy o Anglię zaliczyli 126 zestrzeleń), m.in. Witolda Urbanowicza, Jana Zumbacha i Witolda Łokuciewskiego, wystąpili popularni aktorzy: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski i inni. Towarzyszy im kilku aktorów brytyjskich. Zobaczymy jak wypadnie ta prestiżowa produkcja w konfrontacji z widownią.

W Londynie hucznie - ze wspaniałymi pokazami najnowszych samolotów - obchodzono przed kilku dniami stulecie królewskich sił lotniczych. Nic więc dziwnego, że 17 sierpnia w kinach pojawi się brytyjski film "303. Bitwa o Anglię" (tytuł oryg. "Hurricane"), z udziałem angielskich i polskich aktorów. Z zapowiedzi wynika, że piloci Dywizjonu 303 zostali tu ukazani jako część oddziałów RAF walczących w bitwie o Anglię. W roli Witolda Urbanowicza wystąpił Marcin Dorociński, zaś Witolda Łokuciewskiego zagrał Sławomir Dołiniec. Innych polskich pilotów kreują także nasi aktorzy. Jako ciekawostkę podajmy, że w jednej z ról wystąpił Milo Gibson, syn słynnego Mela Gibsona.

Przedstawione tu filmy nie zostały jeszcze zaprezentowane mediom, dlatego nie wiemy jak dalece się od siebie różnią i czy staną się wydarzeniami artystycznymi. W sierpniu w "Idziemy" ukażą się ich recenzje.

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 lipca 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej