Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Źródła Salezjańskie

     Z wielką radością przyjęliśmy informację o zakończeniu prac nad polskim wydaniem pierwszego tomu "Źródeł Salezjańskich", zawierającego dokumenty dotyczące księdza Bosko i Jego dzieła.

     Tymi słowami rozpoczyna się pierwszy z dwóch tomów "Źródeł Salezjańskich" wydanych pod koniec 2016 roku w Krakowie. Niedawno trafiły w ręce członków Rodziny Salezjańskiej i powoli zasilają biblioteki oraz półki wspólnot, a także osób świeckich związanych z Towarzystwem Salezjańskim. Z czasem pewnie i inne osoby spoza "kręgów" będą sięgać do źródeł duchowości salezjańskiej.

     Sam pomysł wydania materiałów, które zostały po księdzu Bosko, od , dawna był obecny w Zgromadzeniu ' Salezjańskim, lecz tak naprawdę nabrał on kształtu podczas Kapituły Generalnej 26. w 2008 r. ówczesny Przełożony Generalny ks. Pascual Chavez Villanu- eva, zadbał o wydanie w różnych językach podstawowych źródeł salezjańskich. Pierwsze, włoskie wydanie "Źródeł Salezjańskich" trafiło sześć lat później - w 2014 r. do uczestników Kapituły Generalnej 27.

     Wśród odbiorców premierowej wersji byli uczestniczący w tej Kapitule polscy inspektorzy, którzy podjęli wówczas decyzję o tłumaczeniu i przełożeniu na nasz język tej pozycji książkowej. Koordynację prac powierzono lądzkie- mu Centrum Duchowości Salezjańskiej (CDS) z ks. Zenonem Klawikowskim na czele, a przekład tekstów zlecono zespołowi tłumaczy, który składał się głównie z salezjanów. O druk zadbała Poligrafia Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Po ponad dwuletniej pracy ze strony tłumaczy, redaktorów oraz... lądzkich alumnów WSDTS, którzy często pomagali ks. Zenonowi w edytowaniu tekstu podczas wtorkowej pracy w CDS-ie. Finalnie, "Źródła Salezjańskie" trafiły do naszych zasobów na początku 2017 r.

     W momencie otrzymania solidnie wykonanych, dwóch zielonych książek rodzi się pytanie: co jest w tych ładnych buchach? Oba tomy zawierają teksty źródłowe, które za sprawą przypisów i dopowiedzeń autorów prezentują w sposób czysty i przejrzysty kontekst historyczny, pedagogiczny i wychowawczy życia oraz działalności ks. Bosko. Od razu też trzeba napisać otwarcie, jak czytamy we wprowadzeniu, że tej książki nie da się czytaf od przysłowiowej "deski do deski". Raczej należy koncentrować się na interesujących nas zagadnieniach. Żeby to było możliwe, redaktorzy oryginalnej wersji podzielili tekst na cztery, podstawowe grupy: pisma ks. Bosko o charakterze historycznym; teksty odnoszące się do wychowania i szkoły; dokumenty na temat życia duchowego; pisma biograficzne i autobiograficzne. Uporządkowanie tekstów, chronologia oraz wstępy pozwalają na lepsze ich zrozumienie przez czytelników chcących przybliżyć sobie postać jak i realia życia Świętego Wychowawcy z Turynu. Zapraszamy do lektury!


kl. Krzysztof Słapczyński SDB
LENDA - Biuletyn Seminarium Duchownego Towarzystwa
Salezjańskiego w Lądzie - czerwiec 2017 r.   

Wasze komentarze:
 ewa: 20.10.2017, 20:33
 Wiele razy wzywałam Księdza Bosko o wsparcie , aby był przy mnie i dodawał mi sił w wychowaniu moich chłopców.Tak bardzo byłam Mu wdzięczna za Tę niesamowitą Miłość do młodych, za troskę o nich ,za walkę o życie wieczne dla nich .Dziękuję Ci drogi mojemu sercu Księże i proszę ..nie opuszczaj mnie .
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej