Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Oszukana

     O prawdę i o syna

     Clint Eastwood, mityczna postać amerykańskiego kina, reżyseruje ostatnio coraz więcej filmów, występując także jako współproducent. Ten charyzmatyczny aktor - od 40 lat gra w wielu westernach, kryminałach, dreszczowcach i filmach wojennych - i reżyser w zrealizowanym w ubiegłym roku dramacie sensacyjnym "Oszukana" starannie odtwarza realia życia w Ameryce przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Akcja rozpoczyna się w 1928 r. w Los Angeles i trwa z przerwami do końca lat 30. Gdyby nie fakt, że reżyser zapewnia, iż scenariusz oparty został na autentycznych wydarzeniach, to trudno byłoby uwierzyć w perypetie kobiety zmuszonej walczyć o prawdę z policją, która w niczym jej nie wierzyła. Cała historia wydaje się bowiem zbyt absurdalna. W niejasnych okolicznościach zostaje uprowadzony dziewięcioletni syn bohaterki. Po pewnym czasie policja przyprowadza jakiegoś chłopca, w którym Christina nie rozpoznaje jednak swego dziecka. Musi kilka lat walczyć o wyjaśnienie sprawy, nawet wówczas, gdy policja bezprawnie zamyka ją w klinice psychiatrycznej.

     W "Oszukanej" dramat społeczny połączony został z sensacyjnym dreszczowcem. Okazuje się bowiem, że w okolicach LA grasował patologiczny zabójca, który porywał i mordował chłopców... Wątki zmagań kobiety z korupcją w policji i poszukiwanie mordercy z czasem logicznie się łączą. Wymowę filmu można sprowadzić do tezy, że w każdych okolicznościach obywatel powinien walczyć z korupcją oraz nadużyciami w policji i innych instytucjach państwowych. Pamiętajmy, że akcja filmu rozpoczyna się w okresie, kiedy w Ameryce panował kryzys ekonomiczny i prohibicja, co spowodowało wzrost korupcji i przestępczości. Policja sięgała więc często po pozaprawne i nielegalne metody. Utwór Eastwooda wydaje się więc ciekawym przykładem rozliczenia z międzywojennym okresem historii Ameryki, a także wiary w to, że jednostka, wspomagana przez ludzi dobrej woli, może walczyć o sprawiedliwość.

     "Oszukana" ("Cnangeling"), USA 2008. Reżyseria - Clint Eastwood. Wykonawcy: Angelina Jolie, John Malkovich i inni. Dystrybucja - UIP


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 marca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej