Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kobieta w Berlinie

NIEMIECKIE ROZRACHUNKI

Niedawno oglądaliśmy w TVP 1 dwuczęściowy film telewizyjny "Drezno" o zbombardowanym przez aliantów niemieckim mieście, którego ludność żyła wcześniej niemal normalnie. Teraz polska widownia ma okazję zapoznać się z kolejnymi filmami niemieckimi o II wojnie światowej. Nie bez podstaw uważa się, że są one przejawem nowej narodowej polityki historycznej, bowiem ich twórcy traktują Niemców jako ofiary wojny w pewnym sensie równorzędne czy symetryczne do ofiar hitlerowskiej agresji.

W nakręconej z rozmachem "Kobiecie w Berlinie" mamy inny drastyczny temat. Film zostat zrealizowany na podstawie napisanej przez anonimową dziennikarkę książki, wydanej po raz pierwszy w końcu lat 50. XX w. Autorka opisała w niej swoje przeżycia, w tym gwałty na niemieckich kobietach, od kwietnia do czerwca 1945 r., kiedy miasto było zdobywane przez Armię Czerwoną.

Opublikowana ponownie w 2003 r. książka stała się bestsellerem z uwagi na temat, będący tabu przez wiele lat. Autorzy filmu wzbogacili literacki surowy opis ówczesnych wydarzeń o wątek melodramatyczny. Bohaterka po przeżyciu kilku gwałtów zostaje kochanką przystojnego oficera radzieckiego, co chroni ją przed innymi żołdakami, pomaga tez ratować innych mieszkańców kamienicy.

Ów major o dobrym sercu przypomina oficera z klasycznych filmów radzieckich - "Ballady o żołnierzu" i "Losu człowieka". Autorzy filmu chcieli zapewne w ten sposób złagodzić obraz ukazanych gwałtów dokonywanych na niemieckich kobietach przez dzikusów ze Wschodu. W konsekwencji mamy obraz psychicznego syndromu "kata i ofiary".

Film został nakręcony w szybkim tempie, jest jednak nieco za długi i ma kilka zakończeń. W tle głównego wątku oglądamy przegląd zachowań Niemców podczas szturmu Armii Czerwonej, w tym próby przystosowania się do nowej sytuacji, np. palenie książek Hitlera, wspólne biesiadowanie z radzieckimi żołnierzami itd. "Kobieta w Berlinie" to dziwaczny melodramat wojenny i wzbudza ambiwalentne uczucia. W dwuczęściowym filmie telewizyjnym "Gustloff" autorzy ukazali inne tragiczne wydarzenie z końca wojny: w styczniu 1945 r. radziecka łódź podwodna zatdpiła na Bałtyku wielki niemiecki statek z blisko 10 tysiącami uchodźców z Prus Wschodnich. Bohaterem filmu jest kapitan statku chcący uratować jak najwięcej uciekinierów. Otaczają go jednak tępi biurokraci i hitlerowcy, którzy pilnują przepisów, przepustek i wygody niemieckich marynarzy. Ten dystrybuowany na DVD film zrealizowany został w ponurym, klaustrofobicznym nastroju, polecić go można widzom interesującym się historią II wojny światowej.

"Kobieta w Berlinie" ("Anonyma - Eine Frau in Berlin"), Niemcy/Polska, 2008. Reżyseria - Max Farberbock. Dystrybucja - Monolith Films; "Gustloff - Rejs ku śmierci" ("Die Gustloff"), Niemcy, 2008. Reżyseria - Joseph Vilsmaier. Dystrybucja DVD - Vision

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 maja 2009


   

Wasze komentarze:
 Historyk: 19.05.2009, 17:15
 W kontekscie filmu "Kobieta w Berlinie" chciałbym zauważyć iż czerwonoarmisci gwłacili również Polki. Było to nagminne na całym obszarze dzisiejszego państwa polskiego. Terytorium "sojusznika" jakim byliśmy było tak samo traktowane przez żołnierzy Armii Czerwonej. Jako historyk czytałem wiele makabrycznych opisów co żołnierze radzieccy potrafili w biały dzień "wyprawiać" z Polkami, a ile zhańbionych kobiet popełniło póżniej samobójstwo, tego jeszcze nikt nie policzył i nie jest w stanie tego zrobić. Niemiecki film to próba ukazania się w lepszym świetle, jako ofiara wojny, a trzeba zadać pytanie kto wojnę wywołał?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej