Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Trzy królestwa

     WALKA O CHIŃSKI TRON

     Chiński film "Trzy królestwa" jest monumentalnym historycznym widowiskiem Johna Woo, chińskiego reżysera pracującego od dawna w Ameryce i specjalizującego się w obrazach sensacyjnych. Kinematografia chińska wyłożyła na realizację tego utworu 80 milionów dolarów, co jest sumą porównywalną z produkcjami hollywoodzkimi. Po połączeniu wytwórni z Hong Kongu i Chin kontynentalnych tamtejsze kino stało się potęgą produkcyjną, mogącą konkurować z filmami amerykańskimi, zwłaszcza na terenie Azji. Dzięki temu władze chińskie zrealizowały już kilka wielkich obrazów historycznych ("Hero", "Dom latających sztyletów", "Władcy wojny", "Przyczajony tygrys, ukryty smok"), reżyserowanych przez mistrzów chińskiego kina, także tych pracujących na Zachodzie, jak Ang Lee i John Woo. Utwory te, zrealizowane w konwencji historycznych baśni, przybliżają widzom bogatą chińską tradycję historyczną, kulturę, obyczaje i sztuki walki.

     Tak też jest w wypadku "Trzech królestw", filmu zrealizowanego na podstawie eposu chińskiego z XIII wieku "Romans trzech królestw". Akcja rozgrywa się w 208 r. podczas feudalnych walk o tron cesarski. Imperium rządzi manipulujący młodym cesarzem bezwzględny premier. Przeciwko niemu zawiązuje się sojusz władców trzech państewek. Oglądamy zapierające dech w piersiach sceny bitew z udziałem tysięcy statystów. Zwracają zwłaszcza uwagę ciekawe sekwencje pojedynków rzecznych statków bojowych. Reżyser wzorował się oczywiście na hollywoodzkich filmach batalistycznych, jednakże "Trzy królestwa" nie są kopią filmów amerykańskich. Widać tu elementy chińskiej tradycji w elementach inscenizacji, choreografii, gry aktorów (wzorowanej na chińskim teatrze i operze), kompozycji kadrów i sztuk walk.

     Emocjonujące widowisko Johna Woo ma oczywiście wymiar ideowy sprowadzający się do afirmacji ciągłości istnienia państwa chińskiego, ukazywania wzorów uczciwych strategów, władców i przywódców. Podkreślona jest także - co ciekawe - rola wiernych i pięknych kobiet w ważnych procesach dziejowych. Wymowa propagandowa tego filmu jest wynikiem polityki historycznej prowadzonej przez władze chińskie. Wzrastająca potęga ekonomiczna tego wielkiego kraju powoduje, że chińskie filmy historyczne w coraz większym stopniu zdobywają zagraniczne rynki filmowe.

     "Trzy królestwa" ("Chi bi"), Chiny 2008. Reżyseria - John Woo. Wykonawcy: Tony Leung, Takeshi Kaneshiro, You Yong, Chang Chen, Zhang Fengyi i inni. Dystrybucja - Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 lipca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej