Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Katolicki głos w twoim radiu

Na terenie obu warszawskich diecezji usłyszeć można aż sześć rozgłośni katolickich. Jak widzą swoją misję? Jaka jest ich kondycja i perspektywy? Kto ich słucha?

Radiofonia katolicka w metropolii warszawskiej ma swoje tradycje. Mało kto wie, że pierwsze takie radio w Polsce, a drugie - po Radiu Watykańskim - na świecie, stworzył o. Maksymilian Kolbe w Niepokalanowie. Początki były bardzo skromne i krótkie. Radio rozpoczęło nadawanie w grudniu 1938 r., przerwał je wybuch II wojny światowej, a wznowiło działalność dopiero w 1995 r. Wtedy Warszawa miała już dwie inne, katolickie rozgłośnie. Na przełomie 1989 i 1990 r. ruszyło Radio Miedzeszyn, a w czerwcu 1994 r. Katolickie Radio Józef. W 2005 r. do katolickich rozgłośni słyszalnych na terenie warszawskich diecezji dołączyła - jako efekt podziału Radia Plus, sieć VOX FM. Od wielu lat w stolicy rozbrzmiewa także Radio Maryja i - za pomocą Internetu - kilka innych rozgłośni katolickich. Stanowią one przedziwną mozaikę propozycji i koncepcji radia katolickiego. Niektóre - jak Radio Maryja i Radio Niepokalanów - już dawno określiły swój target, czyli docelową grupę słuchaczy. Inne - jak Radio Warszawa - po okresie "błędów i wypaczeń" na nowo budują swój brand, jak określa się łatwo rozpoznawalną markę. Jeszcze inne zmieniają swój dotychczasowy wizerunek, zawierając nie dla wszystkich zrozumiałe alianse. Jedno jest pewne - każdy, kto chce słuchać, znajdzie w eterze katolicką propozycję dla siebie.

ELITARNE I BŁĘKITNE

Spadkobiercą Radia Miedzeszyn jest Radio Warszawa - jedyne radio na prawym brzegu Wisły. Choć odbierane w całym mieście, kojarzone jest z diecezją warszawsko-praską. - To duży błąd z przeszłości - mówią specjaliści od medialnego wizerunku, jednak dyrektor radia ks. Grzegorz Walkiewicz widzi w tym szansę. - Z Pragą chcemy się utożsamiać - mówi. Choć wg badań SMG/KRC słuchalność radia to jedynie 0,2%, to jednak ks. Walkiewicz stawia na katolicką elitarność stacji. Pod jego ręką Radio Warszawa zmienia się dynamicznie. Kompletuje się nowy, profesjonalny zespół i dopracowuje ramówka. - Zdecydowanie chcemy iść w kierunku katolickim, postawić na duchową strawę. Być może ryzykujemy bycie radiem niszowym, ale myślę, że opłaca się przedstawiać słuchaczom naprawdę katolicką propozycję. Nie boimy się być niemodni, wyśmiani czy źle opisani przez jakąś gazetę. Taka reklama nawet nam się przyda - śmieje się ks. Walkiewicz. Nie chcemy być nie wiadomo jak dużym i znanym radiem i nie chcemy z nikim konkurować - mówi ksiądz dyrektor i dodaje: - Być może właśnie do prowadzenia takiego radia potrzeba wiary. Nasz target to słuchacze między 35 i 55 rokiem życia. I już widzimy, jak wielu jest ludzi, którzy czekają na takie radio, w kierunku jakiego zmierzamy. Podobnie, na określoną, bardzo świadomą swojej wiary i związaną z Kościołem grupę słuchaczy nastawione są słyszalne w stolicy Radio Maryja i Radio Niepokalanów. Pierwsze z nich udowadnia, że warto być radiem wyrazistym. Jest przez to dobrze znane i nie brakuje mu - także w stolicy - wiernych słuchaczy.

Radio Niepokalanów nadaje w dwóch województwach: w zachodniej części mazowieckiego i w łódzkim. Choć radio prowadzą oo. franciszkanie konwentualni, to autorami audycji są niemal wyłącznie osoby świeckie. - Radio jest propozycją dla osób w wieku od 40 do 70 lat, ale staramy się odmłodzić naszego słuchacza i dotrzeć do tych, którzy nie są zaangażowani społecznie, zawodowo. Dużo jest w Radiu modlitwy i informacji regionalnych oraz z życia Kościoła. Nie brakuje także problematyki moralnej. Jest też dużo miejsca dla słuchaczy - tłumaczy dyrektor programowy radia o. Marek Wódka OFMConv. Jest to, jak mówią o nim oo. franciszkanie, "błękitne granie - radio do tańca i do różańca". A że jest franciszkańskie, stąd słuchacze witają się i pozdrawiają zawołaniem: pokój i dobro - dodaje o. Wódka.

SIELSKIE I DLA KAŻDEGO?

Obok radiostacji, które można nazwać konfesyjnymi, istnieją także takie, które są otwarte zarówno na głęboko wierzących, jak i na przebywających na pograniczu wiary. Radiostacje, które chcą szczepić słuchaczom świat wartości chrześcijańskich niejako przy okazji. Przykładem są radio archidiecezji warszawskiej Radio Plus Józef oraz Radio VOX.

Radio Józef, kiedy 15 lat temu zaczęło nadawać, było powiewem wolności. Zespół młodych, dynamicznych dziennikarzy pod wodzą ks. Rafała Markowskiego dostał do ręki narzędzie, za pomocą którego mógł swobodnie głosić w eter swoją wiarę i realizować nawet najbardziej szalone, Boże pomysły. Dziś jednak trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie to Radio jest i dokąd zmierza. - Najpierw to było Radio Józef, potem weszło do sieci Radia Plus, potem było znowu Radiem Józef, teraz na nowo jest Radiem Plus Józef, a niedługo będzie Radiem Plus Warszawa. Trudno więc powiedzieć, jak się przez lata zmieniało. To były różne radia - ocenia związana z radiem od początku Patrycja Michońska-Dynek.

- Do momentu połączenia się z siecią Plus byliśmy radiem środka, pewną alternatywą dla słuchaczy Radia Maryja. Byliśmy bardziej uniwersalni, nastawieni na słuchaczy nie tylko bardzo związanych z Kościołem. Poszukujących, czasem nawet niewierzących i wyznawców innych religii. Ale cały 24-godzinny program był powiązany z Kościołem. Dużą część zajmowało słowo. I mogę powiedzieć, że wiele z tego zostało. Największą słuchalnością wciąż cieszą się audycje wieczorne, od 22.00, kiedy jest kontakt ze słuchaczem: "Pocieszenie i strapienie" Roberta Tekielego, "Bądź zimny, bądź gorący" Pawła Wdówka, Marka Jaromskiego "Eteryczna akademia sztuki" czy "Mistrzowska akademia miłości" Miry Jankowskiej - opisuje Dariusz Sałajczyk, od lutego szef Radia. Po wejściu we współpracę programową z Plusem program się zmienił. Nowa formuła Radia dzieli program na dwie rozłączne części: od 6.00 do 15.00 nadaje Plus. Jest więc dużo świeckiej, światowej muzyki i nastawienie na miłe spędzenie czasu. W drugim bloku od 15.00 do 6.00 rano odnajdujemy starego, dobrego Józefa. - Obecnie trudno powiedzieć, kto nas słucha. Dawniej byli to na ogół ludzie związani z Kościołem. Program Plusa (godz. 6.00-15.00) ma być magnesem dla tych, którzy niekoniecznie są z Kościołem związani - tłumaczy Sałajczyk.

KATOLICKIE, CZYLI JAKIE?

Nad formułą radia katolickiego zastanawiają się dziś nie tylko specjaliści od mediów, ale przede wszystkim sami radiowcy. Wielu z nich odeszło do innych mediów publicznych i prywatnych. Mimo że łączą ich wspólne początki - Radio Józef było prawdziwą kuźnią talentów dziennikarskich - i niesłabnące pragnienie promowania chrześcijańskiej wizji świata, w swoich ocenach są podzieleni.

- Zaprzepaszczona została najbardziej oryginalna propozycja radia zbudowanego na świadectwie, które karmi się modlitwą i nie boi się konfrontować otaczającej nas rzeczywistości Matrboi z prawdą Ewangelii - mówi Rafał Porzeziński, dziennikarz i wydawca pracujący obecnie dla TVP. - Propozycja Radia Józef, które ja pamiętam, to była rzecz unikalna - zaznacza. - Nie każda radiostacja musi być jednoznacznie konfesyjna. Potrzebujemy radia nie tyle katolickiego, co dla katolików. Takim radiem pozostaje Radio Plus Józef i takim jest Radio VOX - mówi z kolei Artur Moczarski, jeden z wychowanków Radia Józef. - Nawet lepiej, żeby radio, które nie jest kościelną amboną, nie od razu się każdemu kojarzyło z Kościołem czy katolickością. Jeśli szukamy ludzi zagubionych, którzy na widok księdza reagują alergicznie, do kościoła nie chodzą, a takich ludzi w Warszawie jest coraz więcej, to szukajmy ich tam, gdzie oni są - dodaje.

Czy lepiej rozumieją nasze potrzeby i lepszą przyszłość mają przed sobą radiostacje otwarcie katolickie - czy raczej "przemycające" chrześcijaństwo? Czas pokaże. Ważne, że są. Ale jeśli nie będą słuchane - znikną. Warto sobie o nich w obchodzonym właśnie w Polsce Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu przypomnieć. I słuchać.

Katolickie radiostacje słyszalne w stolicy:

Radio Maryja - 89 FM
Radio Niepokalanów - 102,7 FM
Radio Plus Józef/Plus Warszawa - 96,5 FM
Radio VOX - 93,3 FM
Radio Warszawa - 106,2 FM
Radio Watykańskie (www.radiovaticana.org/pol/index.asp) - serwis i audycje RW nadawane są przez: Radio Maryja (16.15-16.30), Radio Plus Józef (17.38-18.00) oraz 1 Program PR (18.43-18.58)

Radek Molenda

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 września 2009


   

Wasze komentarze:
 Jolka: 30.11.2016, 23:58
 Dla mnie najciekawszym radiem jest RadioMaryja z Torunia
 Iśka: 22.03.2010, 15:58
 wg badań SMG/KRC słuchalność radia to jedynie 0,2%, to jednak ks. Walkiewicz stawia na katolicką elitarność stacji. Pod jego ręką Radio Warszawa zmienia się dynamicznie. Kompletuje się nowy, profesjonalny zespół i dopracowuje ramówka. - Pod jego ręką i tej słuchalności juz nie ma.Po owocach poznacie i poznaliśmy
 Iśka: 22.03.2010, 15:55
 Z Pragą chcemy się utożsamiać - mówi ks.Grzegorz Walkiewicz. Choć wg badań SMG/KRC słuchalność radia to jedynie 0,2%, to jednak ks. Walkiewicz stawia na katolicką elitarność stacji. Pod jego ręką Radio Warszawa zmienia się dynamicznie. Kompletuje się nowy, profesjonalny zespół i dopracowuje ramówka. - Pod jego ręką i tej słuchalności już nie ma .po owocach poznacie i poznaliśmy.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej