Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dzieci Ireny Sendlerowej

     Heroiczna pomoc

     Amerykański film telewizyjny "Dzieci Ireny Sendlerowej" wzbudzi zapewne liczne emocje z uwagi na pozytywne ujęcie tematu pomocy Żydom przez Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej. Media niechętne podejmowaniu tego problemu potraktowały utwór ozięble. Jednak okupacyjne losy Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która z narażeniem życia ratowała dzieci żydowskie z warszawskiego getta, stały się od kilku lat znane w Ameryce, gdzie grupa młodzieży z prowincjonalnego liceum pod kierunkiem energicznego nauczyciela wystawiła sztukę o Irenie Sendlerowej. Sztuka zyskała rozgłos i doczekała się premiery w zawodowym teatrze w Nowym Jorku. Medialny szum wokół tego wydarzenia okazał się ważny, bowiem w USA o Polakach pomagającym Żydom wie się niewiele z powodu panującej tam powszechnej ignorancji na temat wojny i rozpowszechnianych od dawna negatywnych stereotypów na temat Polski. Takie stereotypy panują od lat w Hollywood, co - z nielicznymi wyjątkami - możemy oglądać na ekranach. Pracujący głównie dla telewizji reżyser John Kent Harrison z tematyką polską zetknął się, realizując film o papieżu Janie Pawle II. Poznał nasz kraj i może właśnie dlatego ukazany przez niego obraz Polski pod okupacją pozytywnie różni się od negatywnych wizerunków hollywoodzkich.

     Amerykańska widownia po raz pierwszy może dowiedzieć się, że w okupowanej Polsce istniała ratująca Żydów organizacja Żegota. Film "Dzieci Ireny Sendlerowej" powstał na zamówienie telewizji Hallmark, zaś scenariusz napisano na podstawie książki Anny Mieszkowskiej. Utwór Harrisona pod względem rozmachu produkcyjnego przypomina "Pianistę" Romana Polańskiego. Przejmujący obraz getta z panującym tam hitlerowskim terrorem i głodem przeplata się ze scenami z "aryjskich" dzielnic Warszawy, gdzie także panował terror.

     Oś dramaturgiczną filmu stanowi obraz rozpaczliwych zabiegów młodej Ireny, która jako pracownica wydziału opieki społecznej chodzi do getta ratować dzieci. Po raz pierwszy w zachodnim filmie twórcy ukazali śmiertelne zagrożenie osób pomagającym Żydom oraz obawy wielu Żydów przed przekazywaniem swych dzieci w ręce polskich rodzin i klasztorów. Bali się tego z powodów religijnych i obyczajowych. Reżyser filmu generalnie poprawnie ukazał oczywisty fakt, tak trudny do zrozumienia dla wielu amerykańskich Żydów, że sytuacja skazanych na śmierć Żydów w okupowanej Polsce była tragiczna także dlatego, że z Polakami łączyła ich dramatyczna wspólnota losów. Cała Polska była wówczas wielkim więzieniem, zaś getto było jeszcze potworniejszym więzieniem w więzieniu. Pozytywny jest także fakt, że Harrison włączył do filmu postać pomagającego Żydom ks. Marcelego Godlewskiego, proboszcza znajdującego się na terenie getta kościoła Wszystkich Świętych. Takich ludzi było w okupacyjnej Polsce dużo więcej, nawet więcej niż Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ksiądz Marceli Godlewski jest ich symbolem.

     "Dzieci Ireny Sendlerowej" ("The Courageous of Irena Sendler"), USA/ Polska 2009. Reżyseria-John Kent Harrison. Wykonawcy: Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Goran Visnjic, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Krzysztof Pieczyński i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

27 września 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej