Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Weronika postanawia umrzeć

     OCALENIE WERONIKI

     Film "Weronika postanawia umrzeć" jest ekranizacją powieści brazylijskiego pisarza Paula Coelho. Akcja toczy się w Ameryce, jednak utwór ma charakter uniwersalny, dotyczy bowiem podstawowych spraw ludzkiej egzystencji. Producenci hollywoodzcy wzięli na warsztat książkę popularnego na całym świecie autora nie bez powodu. Tego rodzaju literatura doskonale przekłada się na prostą i komunikatywną dramaturgię filmową, zrozumiałą pod każdą szerokością geograficzną.

     W naszym kraju Paulo Coelho jest pisarzem otoczonym wyjątkowym kultem, co stanowi prawdziwą zagadkę dla socjologów literatury. Czytelnikom odpowiada zapewne sposób, w jaki autor ukazuje problemy współczesnych ludzi. Angielska reżyserka Emily Young ukończyła natomiast szkołę filmową w Łodzi i w wywiadach podkreśla, ze czuje się związana z naszym krajem. Wszystko to sprawia, że film powinien cieszyć się u nas powodzeniem mimo narzekań wpływowych krytyków na płyciznę i nieprawdopodobieństwa akcji.

     W filmie otóż zdarza się coś, co trudno racjonalnie wytłumaczyć. Bohaterka, atrakcyjna i dobrze ustawiona zawodowo w Nowym Jorku młoda kobieta, czuje się sfrustrowana i zagubiona. Nie wystarczy jej powodzenie materialne. Po nieudanej próbie samobójstwa trafia do kliniki, gdzie lekarze próbują postawić jej diagnozę. Ze względu na poranione serce Weronika ma przed sobą krótkie życie, spędza więc czas na rozmyślaniach i terapii. Nawiązuje także kontakt z milczącym dotąd młodym pacjentem, który dzięki jej zainteresowaniu zaczyna mówić. Od tego momentu zaczyna się dziać cud, dziewczyna zaczyna bowiem akceptować życie takie, jakie ono jest. Film cechuje się pewnym niedostatkiem dramatyzmu i jednostajnością akcji, czego nie zmienia nawet jego pozytywne przesłanie.

     "Weronika postanawia umrzeć" ("Weronika decides to die"), USA 2009. Reżyseria - Emily Young. Dystrybucja-Vision.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 października 2009   


Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy
Marek Czachorowski
Po udanych przemarszach przeciwników dyskryminacji osób "kolorowych", dyskryminacji kobiet, dyskryminacji ekosfery, ulicami zachodniego świata przetaczają się hałaśliwe demonstracje "przeciwników homofobii"... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej