Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rewers

Stalinizm na wesoło?

Czy najbardziej okrzyczany polski film sezonu "Rewers" Borysa Lankosza, nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni, istotnie zasługuje na wielki rozgłos jako nowe słowo w kinie polskim? Jednomyślny niemal entuzjazm jurorów i wpływowych mediów wzbudza podejrzenie, że chodzi tu nie tylko o względy artystyczne lecz ideologiczne. Nagrodzone w Gdyni filmy w większości zawierają skrajnie patologiczny i pesymistyczny obraz Polski powojennej, którym w przedziwny sposób zachwyciła się większość komentatorów. Bohaterami nagrodzonych i wychwalanych filmów ("Mniejsze zło ", "Dom zły", "Zero", "Enen" itd.) są głównie degeneraci, wariaci, zboczeńcy i mordercy o skarlałej psychice i dwuznacznej moralności.

Wprawdzie wśród obrazów ostatniego sezonu, bogatego pod względem ilościowym, znalazły się także pozycje demaskujące zbrodnie komunizmu, jak "Generał Nil" i "Popiełuszko". Nagrodzony "Rewers", inteligentnie zrealizowana czarna komedia z okresu stalinowskiego, zderzył się na festiwalu z "Generałem Nilem", obrazem na temat jednej z największej zbrodni stalinizmu w Polsce, całkowicie pominiętym w werdykcie. Za skandaliczny należy uznać fakt, że głównej nagrody aktorskiej nie dostał Olgierd Łukaszewicz, który stworzył tu wybitną kreację w roli tytułowej. W tej sytuacji przyznanie Złotych Lwów "Rewersowi", ekranizacji powieści Andrzeja Barta, wydaje się znamiennym gestem. Autorzy spoglądają bowiem na okres stalinowski przez pryzmat pastiszu amerykańskiej klasycznej czarnej komedii, a nie poprzez zbrodnie tamtego okresu.

Trzeba jednak stwierdzić, że "Rewers" jest filmem zrealizowanym z wielkim talentem i inteligentnym wyczuciem kina. Autor świetnie odtwarza klimat czarnego kryminału i komedii w klimacie czarno-bialych zdjęć. Reżyser rozmazuje tu jednak odpowiedzialność za stalinowski terror. Z "Rewersu" płynie wniosek, że nie da się ukazać żadnej winy i odpowiedzialności za ówczesne zbrodnie z powodu uwikłania ludzi o poglądach antykomunistycznych w ówczesny system. Tytuł filmu sugeruje, że mamy do czynienia z obrazem odwrotnej strony stalinizmu lub - według dawnego znaczenia tego słowa - zastawem. Akcja rozgrywa się tuż przed śmiercią Stalina. W warszawskiej kamienicy mieszkają trzy kobiety z dobrej inteligenckiej rodziny przedwojennej - babcia, córka i wnuczka. Wnuczka, nieśmiała i egzaltowana panna Sabina, zajmująca się poezją w wielkim wydawnictwie, poszukuje męża. Po wielu perypetiach poznaje tajemniczego, przystojnego mężczyznę. Od tego momentu wydarzenia nabierają charakteru czarnej komedii pomyłek i przypadków. Zakochana i równocześnie osaczana Sabina decyduje się na desperackie czyny, co doprowadza do morderstwa i usuwania trupa. Przygody bohaterki nabierają w końcu charakteru symbolicznego. Komentarz do akcji wnosi nieudana rama współczesna, kiedy to stara Sabina spotyka się z synem. Twórcy filmu w sposób bardzo przewrotny sugerują, że współcześni Polacy są spadkobiercami polskiej tradycji i stalinowskiej przemocy jako pewnej syntezy wartości. A na to zgodzić się nie można.

"Rewers", Polska 2009. Reżyseria - Borys Lankosz. Wykonawcy: Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz i inni. Dystrybucja - Syrena Films.

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika

15 listopada 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej