Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mikołajek

     URODZINY MIKOŁAJKA

     Film został zrealizowany z okazji tegorocznych obchodów 50. rocznicy urodzin francuskiego cyklu opowiadań dla dzieci i młodzieży autorstwa pisarza Renę Gościnnego i rysownika Jeana-Jacąuesa Sempego. Książki o Mikołajku osiągnęły popularność w całej Europie, a od końca lat 60. XX wieku były wydawane także w Polsce. Ostatnio "Mikołajka" wznowiło wydawnictwo Znak i z tej okazji gościła w naszym kraju Annę Gościnny, córka współautora książek, jednego z autorów słynnych komiksów i filmów o Asteriksie. Opowiadania i film o przygodach Mikołajka można z grubsza porównać do popularnych do dziś utworów Niziurskiego i Bahdaja, które mają jednak charakter z gruntu przygodowy. "Mikołajek" jest natomiast bardziej poetycki, satyryczny i baśniowy. Ekranizacja francuskich opowiadań została zrealizowana w stylu kina familijnego, przeznaczonego dla dzieci i rodziców. W kontekście często brutalnych i prostackich współczesnych utworów "młodzieżowych" film o Mikołajku wydaje się niewinną, niemal promienną i budującą opowiastką o dziecku wychowującym się w szczęśliwej rodzinie i przeżywającym pierwsze problemy z kolegami, nauczycielami i rodzicami. Nie ma tu problemów społecznych i politycznych ani anarchicznego buntu.

     Autorzy filmu ukazują szereg zabawnych i satyrycznych obserwacji z życia szkolnej klasy i przygód małego bohatera z gronem kolegów. Jeden z kumpli Mikołajka jest grubym żarłokiem, drugi chudym okularnikiem, jeszcze inny przemądrzałym mądralą. Ważne jednakże jest to, że satyryczny portret dzieci i nauczycieli (a nawet wizytatora z ministerstwa) jest pełen ciepła i zrozumienia dla ludzkich wad i słabości. Film zbudowany został na zasadzie luźno zmontowanych scenek satyrycznych, co odpowiada charakterowi ekranizowanych opowiadań. Uderza staranność, z jaką odtworzono tu epokę sprzed półwiecza pod względem scenografii, kostiumów, wyglądu ówczesnych ulic, sprzętów domowych i samochodów. Obok doskonale grających młodych wykonawców wystąpiło tu grono wybitnych francuskich aktorów komediowych.

     "Mikołajek" ("La Petit Nicolas"), Francja 2009. Reżyseria - Laurent Tirard. Dystrybucja - Forum Film Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 grudnia 2009   

Wasze komentarze:
 biko: 12.01.2010, 21:13
 Byłem, widziałem, wspaniała komedia:) Ale pomyślmy, czy taki pierwowzór literacki mógł zostać źle sfilmowany?:) Chyba nie... Zwłaszcza, że twórcy słusznie oparli film na kilku najstarszych i jednocześnie najzabawniejszych opowiadankach o Mikołajku, bo zdecydowanie wyszło to filmowi na dobre:) Polecam!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej