Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak chronić naszych najbliższych przed bólem?

     Jednym z argumentów zwolenników eutanazji jest ten, że wielu pacjentów nieuleczalnie chorych zmuszonych jest znosić ból nie do wytrzymania. Głoszą oni, że jedynym wyzwoleniem z bólu jest śmierć. Czy tak jest naprwadę, czy to tylko jeden z kłamliwych stereotypów?

     Test:

     Odpowiedz czy poniższe stwierdzenia są przawdziwe czy fałszywe.

     1. Każdy ból fizyczny może być kontrolowany.

     2. Morfina uśmierza ból lepiej niż aspiryna.

     3. Morfina jest najsilniejszym ze znanych środkiem przeciwbólowym.

     4. Uśmierzanie bólu kontrolowane przez samego pacjenta przynosi dobre rezultaty.

     5. Zastosowanie odpowiedniego leku jest jedynym skutecznym sposobem przezwyciężania bólu.

     6. Wielu lekarzy nie wie, jak skutecznie opanować ból u pacjenta.

     7. Niektórzy pacjenci chorzy na ra"ka muszą cierpieć ból nie do zniesienia.

     8. W ostatnich czasach nastąpił tylko niewielki postęp w zakresie kontrolowania bólu.

     9. Ostatni rok życia człowieka jest przeważnie tak ciężki, że odznacza się tzw. niską jakością.

    Odpowiedzi:

     1. Prawda

     Każdy ból fizyczny może być kontrolowany. Podczas gdy wielu lekarzy potrafi stosunkowo dobrze kontrolować ból mniej dotkliwy, niewielu potrafi w odpowiedni sposób postępować z pacjentami cierpiącymi na ból bardzo ostry i przewlekły. Należy w takim przypadku po prostu znaleźć lekarza, który umie odpowiednio zadziałać, który będzie potrafił pomóc.

     2. Nieprawda

     Bóle związane np. z układem kostnym oraz szereg innych, nie reagują dobrze na morfinę. Tego rodzaju dolegliwości mogą być jednak kontrolowane przez inne metody uśmierzania bólu, jak choćby odpowiednie ćwiczenia, masaże terapeutyczne, przez zastosowanie aspiryny i leków hormonalnych, które aplikuje się często w celu przynajmniej częściowego usunięcia przyczyny bólu.

     3. Nieprawda

     Istnieją środki skuteczniej niż morfina uśmierzające ból. Jest nim np. Dilaudid (hydromorfina), czyli pół -syntetyczny środek, który podaje się zazwyczaj co cztery godziny. Inny środek, o nazwie Levorphamol, jest pięciokrotnie bardziej skuteczny w usuwaniu bólu od morfiny. Fentenyl, syntetyczny środek przeciwbólowy, jest stukrotnie silniejszy w uśmierzaniu bólu niż morfina i może być stosowany pod postacią specjalnych plastrów, działających przez okres ok trzech dni. Oczywiście, tego typu nowoczesne środki przeciwbólowe są tak niezwykle silne, że stosowane powinny być tylko w wyjątkowych przypadkach, pod ścisłym nadzorem lekarza.

     4. Prawda

     Istnieją tzw. PCA, czyli urządzenia, za pomocą których pacjent może sam kontrolować ból i samodzielnie dozować sobie środek przeciwbólowy. PCA wprowadzono w niektórych amerykańskich szpitalach. Zasada działania jest bardzo prosta: naciśnięcie odpowiedniego przycisku powoduje wprowadzenie do organizmu stosownej dawki środka narkotycznego. Pacjent robi to wtedy, gdy ból staje się dokuczliwy. Obecnie dwóch na trzech pacjentów, którzy przeszli operację stosuje tę metodę. Okazuje się, że PCA nie tylko dobrze kontroluje ból, ale też powoduje szybsze wyzdrowienie. Badania wykazały, że pacjenci którzy stosowali tę metodę znieczulania powracali ze szpitala do domu 4,6 dnia wcześniej niż pacjenci, którzy poddawani byli standardowym metodom uśmierzania bólu, np. poprzez zastrzyki wykonywane przez pielęgniarkę.

     5. Nieprawda

     Bardzo pomocne w redukowaniu bólu są pewne techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia przygotowujące, np. do porodu. Istnieje wiele różnego rodzaju zabiegów umożliwiających odwrócenie uwagi pacjenta od źródła bólu. I tak np. przyłożenie butelki wypełnionej gorącą wodą do bolącego żołądka powoduje, że nasze ciało koncentruje się raczej na ciepłe niż bólu. Należy dodać, że nienajlepsza kondycja psychiczna, stan emocjonalny pacjenta, czy dramatyczna zmiana w jego wyglądzie mają często wpływ na jego cierpienie i mogą bardziej niż cokolwiek innego wzmagać intensywność odczuwanego przez niego bólu. Zraniony podczas walki żołnierz, albo atleta który właśnie odniósł kontuzję, często początkowo nie odczuwa dotkliwego bólu ponieważ w momencie zranienia skoncentrowany był na czymś innym. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym cierpienie jest świadomość, że ból którego człowiek doświadcza może nigdy nie minąć, że człowiek ów będzie cierpiał bez końca...

     6. Prawda

     Wielu lekarzy nie wie, jak skutecznie opanowywać ból pacjenta. Różne mogą być tego przyczyny: brak odpowiednio silnej reakcji organizmu na dany środek, zbyt długie zażywanie leku, mylna diagnoza, brak porozumienia i współpracy między pracownikami służby zdrowia. Niewłaściwa komunikacja z pacjentem może prowadzić do braku rozpoznania przez lekarza natężenia bólu. Nie zapobiega temu nawet zastosowanie najnowocześniejszej aparatury medycznej, stąd zdarza się, że pacjent otrzymuje nieodpowiednią dawkę środka przeciwbólowego. Lekarze ponadto obawiają się uzależnienia pacjenta od danego medykamentu. Czasami zastosowany lek przeciwbólowy po prostu nie pomaga konkretnej osobie i trzeba wtedy zastosować inny. Często pacjent sam najlepiej wie, co mu pomaga.

     7. Nieprawda

     Każdy lekarz powinien wiedzieć jak uśmierzyć ból, znać rodzaje i techniki jego przezwyciężania. Wielu lekarzy jednak nie posiada w tej dziedzinie wystarczającej wiedzy. Lekarz może ponadto mylnie ocenić intensywność bólu odczuwanego przez pacjenta i uważać, że pacjent "przesadza". Niestety, często tak bywa, że lekarze niewystarczająco dużo czasu poświęcają swym pacjentom.

     8. Nieprawda

     Obecnie, jak nigdy przedtem, ma miejsce coraz większy postęp w zakresie redukowania bólu. Jeszcze do niedawna morfina uważana była za najsilniejszy środek przeciwbólowy, teraz dysponujemy innymi, silniejszymi środkami, jak np. fentenyl, który jest prawie stukrotnie silniejszy i bardziej efektywny w likwidowaniu bólu niż morfina. To dopiero początek. W przyszłości możemy nadal oczekiwać znacznego postępu w tej dziedzinie.

     9. Nieprawda

     Jak dowodzą różne badania oraz statystyki, jest to stwierdzenie fałszywe. I tak np. w Centrum Geriatrii w Filadelfii przeanalizowano ostatni rok życia 200 przebywających w domu starców osób. Jak się okazało, większość z nich cieszyła się życiem na wysokim poziomie: tylko jedna na cztery rzadko odczuwała ból, zaś dwie osoby na trzy wykazywały się przez większość czasu pełną sprawnością umysłową. Istnieje cały szereg faktów, potwierdzających te badania.


za: How to protect your loved ones from pain,
American Life League, 1995.
tłum. Alicja Babkiewicz


GŁOS DLA ŻYCIA
nr 1(54) styczeń/luty 2002

Wasze komentarze:
 emperatriz@autograf.pl: 12.10.2009, 00:19
 Jestem nadwrażliwa na ból. Nie dla mnie jakieś techniki relaksacyjne. Tylko leki!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej