Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Planowanie płci

Natura nie daje ludziom
niczego bez trudu.

Horacy

     Możliwość poczęcia dziecka w zamierzonym terminie potwierdza się w doświadczeniu wielu par małżeńskich. Do osiągnięcia celu wystarcza podstawowa wiedza o cyklu kobiecym oraz umiejętność wyodrębnienia w nim początku, szczytu i zaniku płodności. Natomiast nadal utrzymuje się niejasność co do możliwości urodzenia dziecka płci zgodnej z życzeniem rodziców. Na uwagę zasługuje interesująca relacja z badań naukowych, przeprowadzonych w Nigerii. Okazało się, że w ponad 95% przypadków wystąpiła zgodność płci zamierzonej z uzyskaną.

     Planowanie płci opiera się na dwóch naukowo poznanych faktach. Pierwszy dotyczy zachowania się nasienia w śluzie wydzielanym w szyjce macicy. Jak wykazał szwedzki biofizyk, prof. Erich Odeblad, struktura śluzu umożliwiającego wędrówkę plemników podlega stopniowym zmianom w cyklicznej fazie płodności. Wiadomo również, że plemniki zawierające chromosom Y, a więc decydujące o poczęciu chłopca, są bardziej ruchliwe w porównaniu z plemnikami zawierającymi chromosom X, natomiast żyją krócej. Obserwacja śluzu, prowadzona według metody owulacji Billingsa, pozwala ustalić dzień szczytowego objawu śluzu, pozostający w ścisłym związku z terminem jajeczkowania. Przypada ono najczęściej w pierwszym dniu po szczycie.

     Podjęcie badań w Nigerii uwzględniało dość powszechną tam znajomość metody Billingsa oraz uwarunkowania społeczne. W kraju tym status całej rodziny zależy w dużej mierze od jak najwcześniejszego urodzenia chłopca. W populacji ludzkiej proporcje obydwu płci kształtują się w ten sposób, że u progu życia na 100 dziewczynek przypada 106 chłopców. Później proporcje te wyrównują się z powodu większej umieralności dzieci płci męskiej.

     Badaniem objęto 99 par małżeńskich, pragnących skutecznie zaplanować dziecko określonej płci. Przed podjęciem próby wszystkie pary zobowiązały się do czasowego ograniczenia współżycia wyłącznie do okresu niepłodności poowulacyjnej. Równocześnie prowadziły one obserwację śluzu od chwili jego pojawienia się. Głównym "informatorem" było odczucie wilgotności, której towarzyszy początkowo lepkość, a następnie śliskość, najwyraźniejsza w dniu szczytu objawu, stanowiącego zarazem ostatni dzień wydzielania śluzu.

     Instrukcja dla zaplanowania płci żeńskiej była następująca: jednorazowe zbliżenie miało nastąpić na dwa dni przed szczytem. W praktyce był to dzień, w którym kobieta zaczęła odczuwać śliskość znaje, że pewna trudność przewidzenia dnia szczytu mogła mieć wpływ na nieco mniejszą skuteczność planowania płci żeńskiej.

     W celu poczęcia chłopca małżonkowie odstąpili od zbliżeń cielesnych aż do następnego dnia rano po szczycie objawu śluzu. Jeśli do poczęcia nie doszło (wynik pozytywny miał miejsce w czterech przypadkach) zalecono im zbliżenie następnego dnia po szczycie wieczorem, powtórzone kolejnego dnia rano. To ostatnie zalecenie zaowocowało w największą liczbę poczęć. Jeśli jednak i wówczas nie było efektu podczas czterech cykli, zalecono w kolejnych cyklach dodatkowe zbliżenie w drugim dniu po szczycie.

     Średnia skuteczność zastosowanej metody wyniosła powyżej 95 %. Spośród 99 małżeństw 18 zaplanowało poczęcie dziewczynki. Cel osiągnięto 16 par, co stanowi 88,9% wyników pozytywnych. Płeć męską zaplanowało 81 par, z których 78 urodziło dziecko płci zgodnej z życzeniem, czyli 96,3 %.

     Pewien problem w zaplanowaniu płci męskiej stwarza fakt, że całkowitą pewność rozpoznania szczytu objawu śluzu zyskuje się dopiero następnego dnia, gdy znika śliskość i wilgotność. Jednakże kobiety doświadczone w stosowaniu metody Billingsa potrafią zidentyfikować dzień szczytu w czasie jego trwania. Jeśli zbliżenie nastąpiło wieczorem dnia określonego tym mianem, kobieta jest w stanie odróżnić wilgotność i śliskość pochodzącą ze spływającego w dniu następnym nasienia od tej, która jest charakterystyczna dla śluzu w dniu szczytu objawu. Ze względu na niecałkowitą pewność ustalenia dnia szczytu w czasie jego trwania, w prezentowanej metodzie zalecono dodatkowe zbliżenie następnego dnia.

     Niemal wszystkie małżeństwa objęte planowaniem płci i oceną wyników mieściły się w przedziale wieku 26-40 lat. Na uzyskanie tak znakomitego wyniku wpłynęły niewątpliwie trzy elementy: silna motywacja, zdyscyplinowanie i dobra znajomość metody.

     Istota skuteczności metody tkwi w tym, że odkryto ścisłe powiązania między zmianami zachodzącymi w układzie neurohormonalnym a objawami wskazującymi jednoznacznie na rozpoczęcie fazy owulacyjnej, odzwierciedlającymi jej przebieg, wreszcie informującymi o pęknięciu pęcherzyka w jajniku i uwolnieniu komórki jajowej. Żywotność jaja utrzymuje się około 24 godzin, ale jego zdolność do zapłodnienia trwa prawdopodobnie nie dłużej niż 12 godzin.

     Instruktaż pozwala odczytywać przebieg zjawisk zachodzących w organizmie kobiecym przy pomocy samodzielnej obserwacji bez korzystania z jakiejkolwiek aparatury, która mogłaby ograniczać dostępność tej metody.


Włodzimierz Fijałkowski

Wasze komentarze:
 Haniaz: 20.11.2013, 01:21
 Dziewczyny pomóżcie mam 2 córki teraz planuje synka okres miałam 15listopada 2013r długość tego cyklu 31 dni kiedy zaczać przytulanko do meża by w końcu sie udało
 JAMELIA: 07.08.2013, 21:35
 KIEDY KOCHAĆ SIE ABY MIEC CHŁOPCA?
 mama: 27.08.2012, 18:37
 Niestety ale wyszkie matki wyłącznie synów nie dbaja o higiene narząów tak jak matki córek,znam kilka maja po 3 i więcej widocznie w smrodzie i sluzach zyja lepiej męskie!to nie złośliwe.Moja teściowa tylko gabka sie przecierała ,esciowa córki nigdy nie podmywała sie w gościahc u nich i znajome znam co nawe tnie używały mydła tylko wody do podmywania.Masz synów samych brzydko czuć ci z krocza nie uprawiasz seksu odważnego boś nie podmyta1 dlatego chodzące w portkach i ekolozki smierdzioszki rodza chłopców bo pedantka wyjmyje sluz i wytrwają tylko żenskie
 morcia: 04.04.2012, 11:22
 edyta22, nie mozna zajsc w ciaze po miesiaczce zaraz, wtedy sa dni niepłodne...
 agata: 06.01.2012, 14:57
 hej monia! próbuje sobie wyliczyc ale cos mi nie wychodzi,za kazdym razem mam roznice 2-4 dni obilczajacwg. inne metody .Bardzo Cie prosze wspomóz mnie i pomóz wyliczyc moment i dzien w ltórym powinno dojsć do zblizenia na poczecie coreńki:) Ostatni termin miesiaczki tj 19-23.12.11r serdecznie dzieki pozdrawiam
 monia: 19.10.2011, 05:26
 hej jestem w 6 miesiacu i mam miec corcie!!!!!!!!!!!chcialam bardzo miec dziwczynke wiec dzieki testom ovulacyjnym obliczylam ze owulacje mam 16 dnia cyklu a 12dnia cyklu bylo zblizenie,czyli 4 dni plemniki czekaly na jajeczko i jest corcia.dodam ze najlepiej kupic testy ovulacyjne one nam powiedza kiedy mamy jajeczkowanie mi pomogly.
 Sten: 21.07.2011, 11:03
 Cóż za próżność!
 xxx: 28.02.2010, 13:53
 u nas przytulanko bylo w piatek owulacja we wtorek no i niestety ponoc ma byc syn.
 Agnieszka: 31.03.2009, 20:03
 Edyta22 - jest wiele stron w Internecie o rozpoznawaniu momentu owulacji. Poszukaj. Ewentualnie kup dobrego e-booka, który dokładnie omawia temat. np - http://www.PlanowaniePlci.pl Przeczytaj i dużo wątpliwości się rozwieje. POWODZENIA!


 Magda: 10.01.2009, 10:12
 Ja mam córeczkę i zaszłam w ciążę w 10-tym dniu od rozpoczęcia miesiączki.Teraz chcielibyśmy chłopca i próbujemy tak ok.13-14 dzien.Zobaczymy co z tego wyniknie.Ciężko jest rozpoznać szczyt owulacji trzeba się wcześniej dużo obserwować przez kilka cykli.POZDRAWIAM!
 edyta22: 24.11.2008, 12:57
 Ja mam dziewczynkę a zaszłam w ciążę zaraz po zakończeniu miesiączki. Teraz chcę chłopca ale nie potrafię rozpoznac jajeczkwania. Pomóżcie.
 iwona: 17.02.2007, 23:53
 Basiu jak dlugie masz cykle, w którym dniu mialaś owulację??? ja też marzę o córeczce!!! Gratuluje Ci z calego serca TWOJEGO wymarzonego Aniolka.
 Barbara: 05.01.2007, 21:04
 Plemnik, z tego co mnie uczono, moze przezyc do szesciu dni w odpowiednich warunkach. To znaczy kobieta ma juz poczatki sluzu pladnego. A plemniki z chromosonem Y ( meskim), choc sa szybsze, zyja tylko do trzech dni i to jesli sa dogodne dla niego warunki (sluz pladny). Co z tego wynika. Chcac miec prawdopodobienstwo dziewczynki trzeba zblizyc sie wiecej niz trzy dni przed jajeczkowaniem. Tak wlasnie zrobilismy z mezem. Wydawalo nam sie to nieprawdopodobne, bo zblizylismy sie w poniedzialek a w piatek mialam jajeczkowanie, ze w ogole zaszlam w ciaze. Mielismy juz trojke chlopcow i nie planowalismy wiecej dzieci, choc ostanie slowo zosawilismy Panu Boga. Ale chcialam sprobowac dziewczynke. Cieszymy sie teraz nasza miesieczna Karolinka. Pozdrawiam wszystkich.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej