Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak odżywiać się w ciąży?

     Odżywianie się kobiety w ciąży nie odbiega daleko od zasad racjonalnego żywienia każdego z nas. Oczywiście w związku z powstałym i rozwijającym się w niej nowym życiem zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o około 300 kcal w pierwszej połowie i o około 500 kcal w drugiej połowie ciąży, nie oznacza to jednak, że kobieta w tym pięknym okresie swojego życia ma jeść za dwoje. Nic bardziej błędnego! W latach 90 - tych Amerykańska Akademia Nauk opracowała dane dotyczące pożądanego wzrostu masy ciała w czasie ciąży. Zgodnie z tymi zaleceniami, kobiety drobniejsze, szczuplejsze, z wyjściową niedowagą powinny przybrać na wadze około 12,5 do 18 kilogramów. W czasie ciąży zaś te panie, które jeszcze przed ciążą miały nieco nadwagi, powinny przybrać maksymalnie 6 - 11 kg. Zalecenia te uzależniają właściwy przyrost wagi od tzw. indeksu masy ciała (ang. body mass index), który obliczamy w następujący sposób: masa ciała w kilogramach podzielona przez (podniesiony do kwadratu wzrost mierzony w metrach. Tak więc na przykład indeks masy ciała pani ważącej 49 kg i mierzącej 160 cm będzie wynosił: 49 : (1.6)2 czyli: 49 : 2,56 = 19,1.

     Pożądany przybytek masy ciała w ciąży obrazuje poniższa tabela:

INDEKS MASY CIAŁA PRZED CIĄŻĄ
Niski (poniżej 19,8)
Normalny (19,8 - 26)
Wysoki (26 - 29)
Bardzo wysoki (powyżej 29)
POŻĄDANY PRZYROST MASY W CIĄŻY
12,5 - 18 kg
11,5 - 16 kg
7 - 11,5 kg
Do 6 kg

     Badania te wnoszą bardzo wiele do wiedzy o początkach życia ludzkiego i jego rozwoju, bowiem stan odżywienia kobiety przed poczęciem dziecka i w okresie prenatalnym rzutuje na przyszłe zdrowie jej potomstwa. Dziś wiemy, ze niska waga okołourodzeniowa sprzyja m.in. urazom okołoporodowym, opóźnieniu w rozwoju psychoruchowym, a także wystąpieniu padaczki, nadpobudliwości i problemów z nauką.

     Także nadmierny przyrost wagi ciała dziecka sprzyja m.in. urazom okołoporodowym, późniejszym zaburzeniom w gospodarce tłuszczowo - węglowodanowej, otyłości, cukrzycy, chorobom układu krążenia. Waga noworodka nie zależy wprost proporcjonalnie od masy ciała jego matki, bowiem wchodzi tu w grę szereg różnych czynników decydujących o jakości przepływu łożyskowego, ale niewątpliwie styl życia matki i jej stan ogólny ma bardzo duże znaczenie.

     Co jeść?

     Dlaczego by zatem nie zadbać o siebie już wcześniej? Oto kilka podstawowych zaleceń dotyczących odżywiania się kobiety w tym szczególnym okresie:

  • należy zwracać uwagę na różnorodność spożywanych pokarmów oraz na ich jakość, a nie na ilość
  • polecam ciemne pieczywo (bogate m.in. w witaminy B1, PP, w żelazo oraz błonnik), a także produkty zbożowe z grubego przemiału (dobre źródło mikroelementów)
  • należy pić około 0,5 l chudego mleka lub jogurtu dziennie oraz spożywać niskotłuszczowy nabiał (źródło wapnia, a także witamin B2 i B12)
  • należy zwiększyć spożycie drobiu i ryb morskich (makrela, śledź, łosoś) oraz roślin strączkowych, ponieważ są one zdrowszym źródłem białka niż czerwone mięso, a ponadto stanowią bogate źródło NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz żelaza; zwróćmy przy tym uwagę na łączenie tych potraw z warzywami i owocami, które, będąc bogate m.in. w witaminę C, ułatwiają przyswajanie żelaza.
  • spożywajmy codziennie ok. 1 kg warzyw i owoców (źródło witamin: C, A, E, beta karotenu i flawonoidów, a także kwasu foliowego, mikroelementów i błonnika)
  • należy unikać nadmiaru tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych i zastępować je olejami roślinnymi
  • zdecydowanie unikajmy słodyczy i alkoholu, czyli tzw. pustych kalorii, które nie dostarczają żadnych wartości pokarmowych, zaspokajając jedynie głód i wypierając z diety produkty bardziej wartościowe
  • Nie należy zbytnio przetwarzać produktów - najlepiej spożywać je świeże bądź wykorzystywać mrożonki
     Kwas foliowy

     Polski Narodowy Program Ochrony Zdrowia (na lata 1996 - 2005) opracowany przez zespół ekspertów zaleca w celu zapobiegania wadom wrodzonym układu nerwowego spożywanie ok. 0,4 - 1 mg kwasu foliowego dziennie przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w okresie trzech miesięcy poprzedzających planowane poczęcie i w pierwszych 12 tygodniach po poczęciu. Zaburzenia zamykania się tzw. cewy nerwowej w okresie płodowym mogą prowadzić do tzw. bezmózgowia i przepuklin oponowo - rdzeniowych. Polska należy do krajów o największym współczynniku zgonów z powodu rozszczep kręgosłupa i wodogłowia. Stwierdzono, że oprócz uwarunkowań genetycznych ważną rolę odgrywają tu również czynniki środowiskowe, a więc m.in. dieta uboga w kwas foliowy. Dlatego też warto podkreślić konieczność spożywania większej ilości warzyw i owoców, roślin kalafiorowych, drożdży, pomarańczy, bananów. Konieczne jest również dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego w tabletkach (w aptekach można go kupić bez recepty) - wystarczy zażywać jedną tabletkę (5 mg) co cztery dni.

     Uczeni amerykańscy wskazali także na znaczenie kwasu foliowego w profilaktyce zespołu Downa. Interesujące może być również to, że dzieciom z zespołem Downa zaleca się dietę bogatą w tzw. antyoksydanty, tj. witaminę C i E oraz beta karoten. Stwierdzono bowiem, iż występowanie defektu metabolicznego u tych dzieci w postaci nadprodukcji tzw. wolnych rodników może prowadzić do szeregu nieprawidłowości, z chorobą nowotworową jako efektem włącznie.

     Cynk

     Zauważono też, że zaburzenia absorpcji folianów w jelicie wiążą się z niedoborem cynku. Zarówno wspomniana Amerykańska Akademia Nauk jak również Polski Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie zalecają profilaktyczną suplementację cynkiem w ilości 20 mg dziennie w okresie ciąży i 25 mg dziennie w okresie laktacji.

     Nasza dieta, nawet urozmaicona, nie pokrywa w pełni zapotrzebowania organizmu na cynk, a ponieważ okresem magazynowania przez płód mikropierwiastków jest pierwszy trymestr ciąży (do 12 tygodnia), stąd też istnieje pilna potrzeba uzupełnienia tego pierwiastka u obojga rodziców przed poczęciem oraz we wczesnej ciąży.

     U mężczyzn cynk poprawia jakość nasienia, u kobiet zaś jego niedobór może manifestować się zaburzeniami płodności, problemami z suchą skórą, rozstępami w ciąży, wypadaniem włosów, białymi plamkami na paznokciach, atonicznymi krwawieniami w okresie okołoporodowym, depresją poporodową, zaburzeniami odporności.

     U poczętych dzieci niedobór cynku zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych już wyżej wad rozwojowych, a także zrośnięcia palców dłoni i stóp, niedorozwoju narządów płciowych, zespołu Downa, autyzmu. Jeśli niedobór cynku wystąpi w okresie krytycznym dla rozwoju mózgu płodu, to liczba komórek nerwowych może być mniejsza, a jego funkcje trwale zaburzone.

     Pokarmy bogate w cynk to m.in. mięso, śledzie, ostrygi, mleko, produkty zbożowe, pestki dyni, soja, groch.

     Należy wspólnie z lekarzem prowadzącym rozpoznać potrzebę dodatkowej suplementacji tabletkowej (np. preparat Zincas - 1 tabl. dziennie).

     Magnez

     W wielu reakcjach metabolicznych wzajemnie uzupełniają się cynk, magnez i żelazo. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na magnez do około 450 mg dziennie. Magnez odgrywa m.in. kluczową rolę w przewodnictwie nerwowo - mięśniowym, stąd też jego niedobór często jest związany z poronieniami i przedwczesnymi porodami. Niezwykle interesującą hipotezę przedstawili w 1993 roku uczeni australijscy, kojarząc niedobór magnezu z nadciśnieniem wywołanym ciążą czyli tzw. zatruciem ciążowym. Twierdzą oni, że prawidłowa suplementacja magnezu w okresie przed poczęciem i w czasie ciąży może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na te poważne schorzenia, które prowadzą niekiedy do tragicznych powikłań. Przyswajaniu magnezu sprzyja równoczesne przyjmowanie witaminy B6 (np. polski preparat Laktomag B6). Dzieci matek z niedoborem magnezu często rodzą się jako wcześniaki, mają osłabione łaknienie, są nerwowe i nadpobudliwe.

     Objawami niedoboru magnezu u matki mogą być stany tzw. neurastenii (to jest m.in. trudności z koncentracją, zmęczenie psychiczne i fizyczne - stan ciągłego zmęczenia - poczucie zagrożenia, stany lękowe zaburzenia snu, płaczliwość), a także wrażliwość na zmiany pogody, naprzemienne biegunki i zaparcia. Do zaburzeń gospodarki magnezem w naszym organizmie przyczyniają się m.in.: antybiotyki, leki przeczyszczające i odwadniające, uspokajające, tabletki antykoncepcyjne, środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także stres, alkohol, kuracje odchudzające.

     Żelazo

     Każda kobieta w ciąży powinna również zwrócić uwagę na potencjalną możliwość wystąpienia anemii. Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza występuje u około 30 - 70 procent brzemiennych kobiet. Jest ona związana ze stopniowym naturalnym zwiększeniem objętości krwi krążącej i wynikającego stąd stopniowego rozrzedzenia składników morfologicznych. Ponieważ niedokrwistość rzędu 11 mg % (i mniej) hemoglobiny nie jest obojętna tak dla zdrowia dziecka jak i matki, należy podkreślić konieczność właściwej diety. Bogate w żelazo są na przykład: czerwone mięso (polędwica, wątroba cielęca) oraz drożdże, soja, otręby pszenne. Mimo że w produktach roślinnych jest dużo żelaza, to jedna zawarte w nich inne związki (fityniany, błonnik, kwas szczawiowy) hamują jego wchłanianie. Podobne działanie ma też mocna herbata.

     Poranne nudności

     Odrębnym zjawiskiem występującym we wczesnym etapie ciąży (głównie w I trymestrze) są tzw. poranne nudności. Stwierdzono, że istnieje ścisły związek pomiędzy hipoglykemią (tj. niedocukrzeniem) a nudnościami.

     Wskazane jest rozpoczynanie dnia od niezbyt obfitego posiłku - tę zasadę małych porcji należy stosować także w ciągu dnia. Można popijać posiłek herbatą z imbirem - stwierdzono bowiem, że ma on właściwości łagodzące te dolegliwości. Zaleca się również magnez z witaminą B6, kwas foliowy i inne witaminy z grupy B.

     Infekcje pochwy

     Nawracającym problemem może być w ciąży również drożdżakowa infekcja pochwy, objawiająca się pieczeniem, świądem oraz białymi serowatymi upławami. Sprzyja jej charakterystyka hormonalna tego okresu, w którym przeważa progesteron, a co się z tym wiąże, również taka przebudowa tkanki pochwy, że jest w niej więcej glikogenu. W mechanizmie fizjologicznego samooczyszczanie się pochwy dochodzi do rozkładu glikogenu do kwasu mlekowego i zakwaszenia środowiska pochwy. Mechanizm ten, choć w pełni właściwy, naturalnie chroniący przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, sprzyja w warunkach szczególnych rozwojowi grzybów.

     Dieta może odegrać pewną rolę w profilaktyce tych infekcji. Stosujmy zatem dietę "MEVY" (od angielskich nazw jej składników: meat - mięso, eggs - jajka, vegetable - jarzyny, yogurt - jogurt naturalny). Należy również ograniczyć spożycie cukru i słodyczy. Czasami pomaga rezygnacja ze zbyt różnorodnych pieszczot (chodzi o kontakty genitalno - oralne). Oczywiście sprawą zasadniczą jest wizyta u lekarza prowadzącego, który zdecyduje o ewentualnej konieczności leczenia farmakologicznego obojga małżonków.

     Inne infekcje pochwowe występują tak samo często w ciąży jak i poza nią, zaś głównym orężem w walce z nimi jest prawidłowa higiena kobiety i jej męża. Zdecydowanie odradzam irygacje - stwierdzono bowiem, że zaburzają one środowisko pochwy i mogą nasilać dolegliwości.

     Podkreślam konieczność kontroli ginekologicznej oraz wykonania cytologii przed ciążą lub u jej początku. Nie leczone stany zapalne w ciąży mogą sprzyjać poronieniom, przedwczesnemu porodowi, przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych, a nawet obumarciu płodu.

     Z powyższych rozważań wynika jednoznacznie, że znamy już obecnie szereg czynników dietetycznych decydujących o zdrowiu dzieci jeszcze przed ich narodzeniem, a nawet poczęciem. Należą do nich: witaminy i mikroelementy, z których tylko nieliczne omówiłam szczegółowo, aby rzucić światło na tę problematykę. Dbanie o siebie może zaowocować wspaniale - trzeba tylko trochę silnej woli.


Ewa Ślizień - Kuczapska

Tekst pochodzi z serwisu internetowego
Ligi Małżeństwo Małżeństwu
www.npr.pl

Wasze komentarze:
 Zuzanna: 28.07.2016, 09:59
 Ja właśnie walczyłam z anemią, która w ciąży stała się jeszcze poważniejsza, a dieta nie polepszyła sytuacji. Jedyne bardzo dobrze przyswajalne żelazo, jakie znalazłam to Chela ferr bio copmlex, moje badania już po miesiącu stosowania były lepsze, a po dłuższym czasie nie było śladu anemii. Co więcej, nie odczułam żadnych skutków ubocznych jak w przypadku brania żelaza na receptę.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jadwigaśw. Jadwiga

Modlitwa do św. Jadwigi królowejModlitwa do św. Jadwigi królowej

Litania do św. Jadwigi królowejLitania do św. Jadwigi królowej

Eucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej JadwigiEucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej Jadwigi

Cud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi KrólowejCud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi Królowej

Modlitwa do bł. Męczennic z CompiegneModlitwa do bł. Męczennic z Compiegne

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej