Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kilka słów o antykoncepcji

     Jestem lekarzem ginekologiem z 25-letnim stażem i chciałabym się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami, wypływającymi bądź co bądź z niemałego doświadczenia.

     Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że antykoncepcję zaczęto traktować jak naturalne działanie, wpisane w życie każdej kobiety, takie jak pożywianie się, sen itp. Dzieje się tak za przyczyną mass mediów, które informacje o antykoncepcji "wkładają do jednego worka" z codziennymi problemami. "Powszedniość" tematu antykoncepcji odwraca uwagę od jej istoty i pozwala na niefrasobliwe jej traktowanie.

     W obecnych czasach zbliżenie kobiety i mężczyzny zostało zredukowane do czysto hedonistycznego zjawiska, czyli przeżycia przyjemnego, relaksującego, dającego uczucie odprężenia i rozładowania. A przecież jego immanentną cechą jest dawanie miłości, stworzenie, poczęcie życia, «koncepcja». Aby móc zawsze czerpać przyjemność bez konsekwencji (czytaj: dziecka), stworzono taki zespół środków, który przyzwala na nieskończoną infantylność i nieodpowiedzialność, "zabawę bez posprzątania po sobie".

     Antykoncepcja, to słowo oznaczające działanie przeciw (anty-) poczęciu («koncepcja» - zajście w ciążę, poczęcie). Współczesna antykoncepcja swoją ekspansywność zawdzięcza latom 50-tym, kiedy to chcąc ograniczyć ilość aborcji, wprowadzono na rynek wachlarz "środków zabezpieczających" przed "konsekwencją".

     Założenia nie sprawdziły się, lansowanie antykoncepcji przyczyniło się do wzrostu aborcji. I taka jest prawidłowość, wskazują na nią amerykańskie statystyki: liczba aborcji rośnie wprost proporcjonalnie do ilości zużywanych środków antykoncepcyjnych.

     Obecnie do środków antykoncepcyjnych mylnie zalicza się środki aborcyjne (poronne). Na przykład wprowadzona w Polsce na szeroką skalę spirala wewnątrzmaciczna. Powtarzam: jest ona środkiem aborcyjnym, a zatem nie działa przeciw poczęciu człowieka, lecz żyjącego już zabija. Jak działa? Jest ciałem obcym wprowadzonym do jamy macicy przez lekarza. Spirala cały czas się porusza i drażni błonę macicy. Możemy ją porównać do drzazgi wbitej pod paznokieć, wytwarzającej bolesny stan zapalny. Istota jej działania polega na zabiciu kilkutygodniowego dziecka. Znam przypadek, kiedy to poruszająca się spirala przebijała macicę i wędrowała dalej do wątroby i jelit. Dwa razy byłam świadkiem narodzin dziecka donoszonego pomimo "zainstalowanej" w macicy spirali. W pierwszym przypadku zagnieżdżona była ona w łożysku, w drugim zaś wbita w rączkę dziecka. Rzadkie to przypadki, lecz jednak się zdarzają. W kilku stanach USA używanie spirali jest zabronione ze względu na jej ogromną inwazyjność, a co za tym idzie częste powikłania.

     Ostatnio na rynku farmaceutycznym pojawiła się tabletka zwana Ru 486. W Polsce nie została ona jeszcze wpisana do rejestru leków dopuszczalnych, można ją jednak nabyć na czarnym rynku. Owa nowość to typowy antyprogesteron, czyli taka tabletka, która po zażyciu powoduje blokadę hormonów ciążowych. Zablokowanie działania progesteronu prowadzi do odklejenia się i wydalenia błony śluzowej macicy, a wraz z nią "wszystkiego", co się w niej znajduje. To "wszystko", to właśnie żywa istota ludzka z bijącym już sercem! Ru 486 sugerowany jest nam, lekarzom, jako środek łagodny, powoduje ona zabicie płodu nawet w 6 tygodniu życia dziecka, a więc jest środkiem aborcyjnym, a nie antykoncepcyjnym!

     Najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym jest tabletka hormonalna. Jest to środek, który nie doprowadza do poczęcia (przypomnę: przez termin "poczęcie" rozumiemy połączenie komórki jajowej z plemnikiem), co nie znaczy, że możemy go uznać za "metodę" bezpieczną i nie wywołującą powikłań.

     Najnowsze badania wskazują, że ryzyko rozwoju raka szyjki macicy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne jest wyższe aż o 50%. Ze swojego 25 - letniego doświadczenia i z rozmów z kolegami ginekologami wiem, że stany zapalne szyjki macicy u tych kobiet są nieuniknione, pojawiają się wcześniej, czy później i jest to tylko kwestia czasu. Stosowanie pigułki hormonalnej zwiększa także ryzyko zachorowania na raka piersi. Istnieją już dzisiaj badania naukowe, które wykazują, że jeśli kobieta rozpoczęła przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej przed 20 rokiem życia i - co ważniejsze - przed pierwszą donoszoną ciążą, proces przyjmowania jej trwał przez dłuższy czas (kilka lat), to ryzyko zachorowania na nowotwór piersi może się powiększyć 2 - 3,5-krotnie. Podobnie jest z rakiem wątroby, tylko tutaj ryzyko zachorowania jest większe o 4-4,5 raza.

     Aby nie zanudzać Was czystymi wynikami badań, opowiem jak weszły na rynek tabletki antykoncepcyjne Lowestonic S. Jest rzeczą wiadomą, że firma farmaceutyczna, wprowadzając na rynek nowy lek, ma obowiązek umieścić na ulotce do niego dołączonej informację o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych jego stosowania. Tym razem informacja dla pacjenta była bardzo okrojoną wersją ulotki dla lekarza. A zatem wśród przeciwwskazań wymieniono "tylko": zakrzepowe zapalenie żył, zespoły zakrzepowe - zatorowe, choroba wieńcowa (zawał serca), zaburzenia krążenia mózgowego, podejrzenie lub choroba nowotworowa narządu rodnego lub innego nowotworu hormonalne - zależnego, łagodny lub złośliwy nowotwór wątroby. Uwierzcie, że "moja" lista przeciwwskazań była o wiele dłuższa. Uwierzcie, że jeżeli chcemy niszczyć płodność, która jest zdrowiem, niszczymy zdrowie w szerszym tego słowa znaczeniu.

     W dobie rozwoju ekologii i lansowanych haseł powrotu do natury, warto by było i w materii antykoncepcji powrócić do niej, powrócić do źródeł, powrócić do zdrowia. Co i rusz pojawiają się na rynku publikacje o dobroczynnym działaniu natury, o dobroczynnym współdziałaniu z naturą. Przeróżne poradniki zielarskie, dietetyczne, medyczne przekonują nas, że tylko w harmonii z naturą pozostajemy w zgodzie z sobą, czujemy się witalni, zdrowi, szczęśliwi. Kolorowe czasopisma informują nas, że i sławni ze świecznika tego świata "męczą się" luksusem, powracają do prostoty czyli prostych sposobów życia. Najprostszym sposobem regulowania swojej płodności jest jej obserwacja. W tej dziedzinie nie brak publikacji. Każda kobieta może bardzo dokładnie nauczyć się tej naturalnej metody i wspólnie z Bogiem (rzecz jasna i z mężem) planować swoje dzieci. Pan Bóg jest mądrym Stwórcą i wszystko, co stworzył jest doskonałe - bardzo, bardzo przemyślane - nasza płodność też.


dr. Danuta Hebda Lis

Wasze komentarze:
 Ewa: 31.10.2016, 21:56
 Dr Magdalena Szymańska, ginekolog położnik oraz bioetyk pracujący na Akademii Medycznej w Białymstoku mówi wprost: „Kobietom nie mówi się prawdy o hormonalnej antykoncepcji […] Kobieta, z racji tego, że jest niedoinformowana bądź podaje się jej niepełne informacje lub celowo przemilcza się prawdę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest manipulowana. […] Według zapisu encyklopedycznego, antykoncepcja to wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego (anti conceptio - przeciw poczęciu), tym terminem określa się także środki, które uniemożliwiają zagnieżdżenie komórki jajowej w macicy już po poczęciu (wczesnoporonne). […] Tymczasem wszystkie hormonalne środki tzw. antykoncepcyjne posiadają w swojej istocie wszystkie mechanizmy działania jednocześnie: hamowanie owulacji (niecałkowite); zagęszczenie śluzu szyjkowego (niecałkowite); zwolnienie perystaltyki jajowodów; oraz właśnie działanie wczesnoporonne: hamowanie zagnieżdżenia poczętego zarodka (dziecka) w wyniku zmian zanikowych endometrium (niewydolność wydzielnicza i zwłóknienie błony śluzowej macicy). Zatem środki te działają aborcyjnie jako przedzagnieżdżeniowe lub pozagnieżdżeniowe.” Dr Szymańska w przeprowadzonym przez nią wywiadzie zaznacza: „Kobieta, która nie jest medykiem, najczęściej nie orientuje się w słownictwie, którym posługujemy się jako lekarze czy firmy farmaceutyczne w ulotkach pisanych bardzo małym drukiem, czasami po prostu nie do odczytania, np. "zapobieganie implantacji blastocysty w endometrium" albo sformułowanie "działanie antynidacyjne, antyimplantacyjne". To jest wprowadzanie w błąd kobiet i marginalizowanie problemu.” Warto zaznaczyć, iż podobny mechanizm działa w przypadki wkładek wewnątrzmacicznych, czyli tzw. spiralek.
 Grzegorz: 15.11.2014, 19:44
 Prawda jest taka, że im skuteczniejsza jest antykoncepcja tym bardziej szkodliwa. W każdym przypadku jest szkodliwa. Poza tym nie ma "antykoncepcji naturalnej" Antykoncepcja jest zawsze sztuczna w odróżnieniu od metod naturalnych (nieszkodliwych). http://www.lo34.natan.pl/
 OLA: 24.09.2012, 12:13
 Ta Pani jest chyba ze środowisk masońskich promujących właśnie aborcję. Po pierwsze w jaki sposób spirala może powodować aborcję skoro zawiera hormon zahamowujący owulację a jak wiemy bez owulacji nie może dojść do zapłodnienia lub miedz niszcząca plemniki, ktore znalazły sie razem ze spermą w pochwie po wytrysku. a jak wiemy bez plemnika też nie dojdzie do zapłodnienia. Pani która napisała ten artykuł jest chyba baaaardzo nie douczona a swoim słowem zachęca do naturalnych metod które sa zawodne a zatem promuje aborcje i wprowadza falszywe informacje o antykoncepcji. A teraz pytanie do wszystkich czy sam plemnik jest juz człowiekiem czy sama komórka jest już człowiekiem czy stają sie nim dopiero po połaczeniu? Zostawiam was z tą refleksją.
 Zofia dr hab. ginekolog z 35 l: 28.05.2012, 20:56
 to co pani pisze jest prawdą ale tylko w jednym zdaniu się stanowczo nie zgadzam, zacytuję" Obecnie do środków antykoncepcyjnych mylnie zalicza się środki aborcyjne (poronne)" antykoncepcja jak Pani pisze jest działaniem przeciw życiu, dlatego z tym zdaniem zacytowanym się nie zgadzam, ponieważ pomimo tabletki kobieta zachodzi w ciążę, komórka jajowa zostaje zapłodniona i wędruje do jamy macicy ale niestety nie może się w niej "zagnieździć" bo tabletka spowodowała że w macicy nie ma tzw. środków odżywczych, i powiem to bardzo mocno i z naciskiem DZIECKO UMIERA ŚMIERCIĄ GŁODOWĄ, reasumując poprzez tabletkę dochodzi do zapłodnienia ale na skutek braku substancji odżywczych dochodzi do poronienia zlikwidowanie pozbycie się DZIECKA tabletki antykoncepcyjne są tabletkami wczesnoporonnymi
 medycynka: 29.02.2012, 18:32
 Do "to kłamstwo": Środki hormonalne jak i mechaniczne czyli tzw spirala uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka(tzn poczętego dziecka) w endometrium macicy. Co oznacza, że skutkiem jest poronienie. Co więcej! Nie każda ale ok. 1% kobiet posiada pewien gen, który odpowiada za raka piersi u kobiet które przyjmują środki hormonalne. Wystąpienie nowotworu jest 100%. Choroba pojawia się po roku do 5 lat od momentu przyjmowania antykoncepcji. (odsyłam tu do publikacji naukowych!) A czy jakikolwiek lekarz zaproponował badania genetyczne na wykluczenie ryzyka nim przepisał tabletki? Czy zdajesz sobie sprawę, że ginekolodzy od każdej zrealizowanej recepty na środki antykonc. mają "procent"? Myślisz, że robią to bezinteresownie? Ano nie!
 Milia: 31.01.2012, 14:41
 Jestem przeciwna antykoncepcji naturalnej, ale nie ze względu na wiarę a na zdrowie. Źle dobrane tabletki mogą prowadzić do wielu powikłań. Dlatego też zaczęłam stosować metody naturalne a mianowicie metodę objawo-termiczną stosując monitor płodności cyclotest. I serdecznie polecam.
 t: 05.07.2011, 20:09
 co nazywasz kłamstwem? to że, antykoncepcja zabija poczęte dziecko? chyba za dużo nasłuchałeś się reklam tego świństwa
 to kłamstwo: 27.10.2010, 17:01
 przestańcie publikować na katolickiej stronie takie kłamstwa! myślałam że istotą chrześcijaństwa jest życie zgodnie z przykazaniami a jedno z nich głosi aby nie kłamać! Ludzie, opanujcie się!
 alu: 30.04.2008, 21:21
 tutaj pisze Pani o antykoncepcji hormonalna co z np. prezerwatywami albo globulkami? są jakieś skutki uboczne?


 anka: 12.02.2008, 13:44
 az strach pomyslec ze ja sama chcialam zaczac stosowac antykoncepcje... dziekuje teraz ze znalazlam tan artykuł bo popełniłabym niewybaczalny bład. dziekuje pani za napisanie tego artukulu juz nie popełnie tego bledu jeszcze raz dziekuje
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej