Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pigułka antykoncepcyjna a rak piersi

     Jak to się dzieje, że pigułka antykoncepcyjna powoduje raka piersi?

     Dwa najważniejsze rodzaje hormonów, kontrolujących układ rozrodczy człowieka to estrogeny i progesterony. Pigułki antykoncepcyjne wytwarzane są z syntetycznych estrogenów i/lub progesteronów. Jak wykazały badania, hormony te powodują, że komórki piersi dzielą się szybciej, co czyni je bardziej podatnymi na działanie czynników rakotwórczych.

     Czy zostało to udowodnione?

     Tak. Osiemnaście badań z dwudziestu jeden przeprowadzonych od roku 1980 nad związkiem istniejącym pomiędzy zażywaniem antykoncepcyjnej pigułki i występowaniem raka piersi wykazało, że kobiety stosujące pigułkę charakteryzuje znacznie wyższe ryzyko zapadania na raka niż te, które jej nie stosują. Analizy przeprowadzone w roku 1990 dowiodły, że u kobiet stosujących pigułkę przez cztery lub więcej lat przed pełnym donoszeniem ciąży, stwierdzono aż 72% wzrost zachorowalności na raka piersi.

     Jak poważne jest ryzyko utraty życia wynikające ze stosowania pigułki antykoncepcyjnej?

     Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na całym świecie i jest on najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Stanach Zjednoczonych w przedziale wiekowym 20-59. W USA co roku około 175 tysięcy kobiet zapada na nowotwór piersi, zaś ponad 43 tysiące kobiet na tę chorobę umiera. To oznacza, że co ósma kobieta w tym kraju w jakimś okresie swojego życia zachoruje na raka piersi, a jedna czwarta kobiet w tej grupie na tę chorobę umrze.

     Czynnikiem szczególnie zwiększającym ryzyko zachorowania jest stosowanie pigułek antykoncepcyjnych w młodym wieku. Ryzyko to wzrasta dodatkowo w powiązaniu z innymi czynnikami wywołującymi raka piersi, takimi jak poddanie się przez kobietę aborcji, zastępcze leczenie hormonalne, czy też historia raka piersi w rodzinie.

     Stany Zjednoczone są jednym z państw, w których stosuje się najwięcej antykoncepcyjnych środków hormonalnych (73% - do 90% kobiet urodzonych po 1950 roku) oraz przeprowadza najwięcej aborcji na świecie, szczególnie wśród kobiet bardzo młodych: są to średnio 44 aborcje na tysiąc kobiet w wieku poniżej 19 roku życia. W jakimkolwiek innym kraju, w którym aborcja jest dopuszczana prawnie, liczba "zabiegów" w przeliczeniu na tysiąc kobiet wynosi przeciętnie 30.

     Czy istnieją grupy kobiet, wśród których ryzyko jest szczególnie wysokie?

     Tak. Jak wykazują wyniki badań, ryzyko zapadnięcia na raka piersi jest w pewnych grupach wyższe niż w innych. Do grup podwyższonego ryzyka należą m.in.: młode kobiety, które nigdy nie rodziły, kobiety, w których rodzinach wystąpił już rak piersi, kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne przez długi okres czasu, oraz młode czarnoskóre kobiety (gdyż w Stanach Zjednoczonych one częściej stosują antykoncepcję hormonalną oraz poddają się aborcji).

     Jak przedstawia się problem występowania raka piersi u kobiet młodych?

     Kobiety, stosujące doustne środki antykoncepcyjne w młodym wieku zapadają na raka piersi, który przyjmuje często postać nowotworu o większych rozmiarach, bardziej agresywnego, z szybkimi przerzutami, co znacznie zmniejsza szansę danej kobiety na przeżycie.

     Co dzieje się w przypadku, kiedy rak piersi pojawił się wcześniej u któregoś z członków rodziny?

     Kobiety, w których rodzinach wystąpił wcześniej rak piersi, i które stosują doustne środki antykoncepcyjne, narażone są na jeszcze większe ryzyko wystąpienia tego nowotworu, gdyż pojawiają się aż dwa czynniki wzmacniające zagrożenie.

     I tak na przykład, ryzyko zachorowania znacznie wzrasta, kiedy matka lub siostra danej pacjentki miała raka piersi, dodatkowe ryzyko powodują - przypominam - poddanie się aborcji i stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

     Czy niektóre środki antykoncepcyjne powodują większe ryzyko niż inne?

     Tak. Jest to stosunkowo zróżnicowane i zależy od tego, jakie środki dana kobieta stosuje. Dla przykładu, pewne pigułki mogą co prawda nieco obniżać ryzyko wystąpienia nowotworu macicy lub jajników, lecz podwyższają z kolei ryzyko pojawienia się raka piersi, szyjki macicy i wątroby. Wśród najbardziej szkodliwych środków stosowanych przez kobiety w Stanach Zjednoczonych, wymienia się Norplant i Depo-Provera. Naukowcy oceniają, że gdyby dokładnie zbadano wszystkie rodzaje nowotworów wywołanych stosowaniem antykoncepcji (w tym antykoncepcyjnych pigułek), liczba ofiar byłaby u nas w skali rocznej o 40-80 tysięcy większa.

     Jakie są inne znane zagrożenia, będące skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji?

 • Rak piersi jest jedną z główny przyczyn zgonów kobiet na świecie.
 • W USA co roku około 175 tysięcy kobiet zapada na nowotwór piersi, zaś ponad 43 tysiące kobiet na tę chorobę umiera.
 • Kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne w młodyi wieku zapadają na raka piersi który przyjmuje często postał nowotworu o większych rozmiarach, bardziej agresywnego, z szybkimi przerzutami, co znacznie zmniejsza szansę danej kobiety na przeżycie.
 • Ryzyko raka piersi obniża sięwraz z: urodzeniem każdego kolejnego dziecka, z każdym kolejnym miesiącem karmienia dziecka piersią, obniża je także urodzenie dziecka w młodszym wieku.
 •      Wśród najczęściej stwierdzanych skutków ubocznych znajdują się: zakrzepy, podwyższone ciśnienie, ataki serca, migreny, depresje, spadek libido oraz cały szereg zaburzeń. Mało mówi się także o tym, iż niektóre pigułki antykoncepcyjne czy szczepionki (np. Depo-Provera) znacznie podwyższają ryzyko zarażenia się śmiercionośnym wirusem HIV. Należy przypomnieć, że stosowane obecnie przez miliony kobiet na świecie środki antykoncepcyjne działają najczęściej poronnie, wywołując wczesną aborcję (nazywaną często aborcją chemiczną).

       Jak chronić się przed rakiem piersi?

       Przede wszystkim - profilaktyka! Wielu czynnikom powodującym raka piersi można wcześniej zapobiec. Dotyczy to np. nadmiernego korzystania z leków hormonalnych, w tym antykoncepcji hormonalnej. Nigdy też, pod żadnym pozorem, kobieta nie powinna poddawać się aborcji, nie nadużywać alkoholu, nie doprowadzać organizmu do znacznej nadwagi spowodowanej przejadaniem się, unikać nadmiernego kontaktu z promieniowaniem radioaktywnym. Wiadomo, że ryzyko raka piersi obniża się wraz z urodzeniem każdego kolejnego dziecka i z każdym kolejnym miesiącem karmienia dziecka piersią. Obniża je także urodzenie dziecka w stosunkowo młodym wieku. Warto dbać o obecność we własnym organizmie witaminy A, która nie powinna być jednak zażywana w zbyt dużych dawkach przez kobiety mogące zajść w ciążę. W obniżeniu ryzyka pomocne mogą być niektóre leki antyestrogenowe. Każda kobieta, a szczególnie ta, która stwierdza u siebie występowanie któregoś z czynników podwyższonego ryzyka, powinna pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem oraz regularnie badać własne piersi.

       Jeśli stosowanie pigułki antykoncepcyjnej niesie z sobą aż takie zagrożenie, jakie istnieją alternatywy?

       Jedną z nich jest korzystanie z metod naturalnego planowania rodziny - NPR. Nie wymagają one uciekania się do żadnej chemii czy specjalnych zabiegów chirurgicznych i nie powodują wzrostu zachorowalności na raka piersi. Metody te oparte są na obserwacji kobiecego cyklu, a ich wysoka skuteczność sprawdziła się we wszystkich krajach świata, nie wyłączając krajów najuboższych. Wymagają przy tym minimalnych nakładów finansowych, w zasadzie można powiedzieć, że nic nie kosztują. Mogą one ponadto pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn niepłodności i różnych kobiecych zaburzeń. Więcej informacji o metodach NPR można znaleźć w licznych, dostępnych obecnie publikacjach, w internecie, czy po prostu zapytać o nie w swojej parafii.


  dr n. med. Chris Kahlenborn

  Wasze komentarze:
   esadsa: 28.07.2016, 00:13
   zrobcie swiatu przysluge i sie nie rozmnazajcie. a truc mozecie sie dalej
   dsadsadsadsadad: 27.07.2016, 23:57
   rak mózgu już dawno macie. pieprzyc się z powodu zachcianki. każda normalna kobieta wie, że zawsze są jakieś skutki uboczne. skad wiedziala ze to aaz taka trucizna?
   dasda: 27.07.2016, 23:53
   Raki mózgu.
   Wiktoria.: 27.07.2016, 23:52
   innymi słowy. Trujcie się dalej, bo możecie się z tego wyleczyć. Stosujcie się do tego i tak macie już raka mózgu =D Każda dziwka powinna wiedzieć jakie jest ryzyko bawienia się seksem dla własnej zachcianki. Głupota zabija. Za głupotę trzeba płacić.
   dsad: 27.07.2016, 23:50
   innymi słowy. Trujcie się dalej, bo możecie się z tego wyleczyć. Stosujcie się do tego i tak macie już raka mózgu =D
   kier apteki : 05.11.2012, 21:46
   Drogie panie przestrzegam wszystkie was że stosując tabletki antykoncepcyjne jesteście właściwie w 100% narażone na raka piersi !!!! Wiem co mówię zostało to ponad wszelką wątpliwość udowodnione na podstawie badań . Żadna z firm farmaceutycznych o tym nie powie wprost , nasze wspaniałe państwo nas o tym nie poinformuje ponieważ chronią firmy farmacetyczne i nawet my farmaceutki mamy o tym nie mówić głośno . Rozumiecie ??!! Przestrzegam was wszystkie ,wszelkie tabletki antykoncepcyjne powodują RAKA PIERSI i nie ma tu mowy nawet o " nowoczesnych tabletkach antykoncepcyjnych" Chroń siebie a NIE FIRMY FARMACEUTYCZNE .
   renifer: 04.10.2012, 13:39
   Powinna być większa informacja dla młodych dziewczyn zanim sięgną po hormony. A moja obserwacja z życia jest bolesna koleżanki,które faszerowały się antykoncepcja mają raka piersi.
   ona: 21.10.2009, 12:21
   ...Większość moich koleżanek, które bierą tabletki, cieszą się, że wystarczy wiąć pigułkę i problem z głowy..Ale to płytkie myślenie, bo trzeba też pomyśleć o tym, jaki ma to wpływ na zdrowie. Wystarczy spojrzeć w statyski,dot.zachorowan na raka, zeby dowiedziec sie, ze pewien % ludzi, ktorzy zachorowali, przyjmowalo wczesniej środki hormonalne.
   :-): 26.05.2009, 12:59
   artykuł bardzo ciekawy, tylko co z tego jezeli TV i niektórzy ginekolodzy promują antykoncepcję hormonalną a nie przestrzegają przed zagrożeniami. Mam małą córkę i chciałby aby nigdy nie sięgneła po takie trucizny, ale... Mam też koleżankę (30 lat), młodszą od mnie o 10 lat, a właśnie z powodu tabletek antykoncepcyjnych 5 lat temu przeszła mastektomię i teraz żyje w strachu :-( Życzę wszystkim rozwagi, odwagi i mądrych decyzji


   polly: 31.03.2009, 20:31
   Mnie boli to ze wiekszość koleżanek mimo tyle skutków ubocznych (oczywiście u nich występujących bo ulotki pomijam) nadal niszczy swój organizm, co media jeszcze zrobią?? ludzie sa chyba w jakimś letargu. Artykuł O.k. Chyba jednak warto wspomnieć o prezerwatywach ;)
   ps: 17.03.2009, 15:41
   Artykuł ciekawy, dużo się dowiedziałam. Brakuje mi tylko daty napisania go - nie wiem na ile te informacje są aktualne.
  (1)


  Autor

  Treść

  Nowości

  sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

  Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

  Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

  sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

  Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

  ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

  Najbardziej popularne

  Modlitwa o CudModlitwa o Cud

  Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

  Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

  Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

  Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

  Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

  Poprzednia[ Powrót ]Następna
  [ Strona główna ]

  Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

  Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

  © 2001-2021 Pomoc Duchowa
  Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej