Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Aborcja a zdrowie kobiety

     Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku z powodu powikłań po zabiegu aborcji umiera 50-100 tys. kobiet.

     Aborcja może także skutkować trwałym okaleczeniem lub poważnym urazem psychicznym, które ujawniają się w kilka dni czy tygodni po zabiegu, ale bywają szczególnie odczuwalne dopiero w kilka lat później.

     Skutki fizyczne aborcji:

 • Infekcja narządu rodnego, która może się rozszerzyć na narządy miednicy lub całą jamę brzuszną, jest najczęstszym powikłaniem związanym z chirurgicznym przerywaniem ciąży (49 proc. przypadków). "Zdarza się, że infekcja przebiega w sposób dyskretny aż do chwili, kiedy dochodzi do powikłania w postaci wstrząsu septycznego, który nie leczony doprowadza do zespołu wykrzepiania ogólnego (...). Brak specjalistycznego leczenia kończy się w takich wypadkach śmiercią kobiety" (Sikorski, Baszak).

 • Krwotok - wiąże się z rozdarciem macicy lub szyjki macicy albo z zakażeniem spowodowanym rozwojem drobnoustrojów w niedokładnie oczyszczonej jamie macicy. Jeśli krwotok występuje na zewnątrz dróg rodnych, kobieta zwykle szuka pomocy lekarskiej, lecz jeśli krew wypływa do jamy brzusznej, może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, zapalenia otrzewnej, wstrząsu krwotocznego.

 • Niepłodność - "Przeniesienie mikroorganizmów z szyjki macicy do jajowodów i jamy macicy może spowodować zapalenie narządów miednicy małej, niepłodność, przewlekłe bóle brzucha i zwiększenie ryzyka ciąży pozamacicznej wskutek częściowego zarośnięcia jajowodu (...). Całkowite zarośnięcie jajowodu prowadzi do niepłodności: nie może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową" (Chazan).

 • Poronienia - "Odsetek samoistnych poronień u kobiet, u których doszło po aborcji do powikłań zapalnych wzrasta nawet do 22 proc." (Chazan).

 • Przedwczesne porody - na skutek niedomagania szyjki macicy, osłabionej podczas szybkiego siłowego, rozrywającego mięśnie rozciągania w czasie zabiegu aborcyjnego.

 • Rak piersi - "Badania przeprowadzone w USA w 1994 roku wykazały, że ryzyko raka piersi u kobiet, które były w ciąży i dokonały aborcji jest o 50 proc. wyższe w porównaniu z kobietami, u których ciąża zakończyła się w inny sposób" (Chazan).

 • U kobiet, które przeszły aborcję, częściej występują nawracające stany zapalne dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania z brakiem owulacji, a podczas następnych ciąż częściej stwierdza się łożysko przodujące, przyrośnięte.
Cytaty za:

prof. Radzisław Sikorski, dr Ewa Baszak, Medyczne skutki aborcji, "Służba Życiu" V/2000
prof. Bogdan Chazan, Aborcja i zdrowie kobiety, "Służba Życiu" V/2000

Psychika po aborcji

     Zaburzenia psychiczne spowodowane aborcją, określane są wspólną nazwą syndromu postaborcyjnego. Są one równie groźne jak następstwa fizyczne przerywania ciąży, często jednak kobiety nie poddają się leczeniu i są pozostawione same sobie z tym ciężkim okaleczeniem psychicznym.

     Skutki psychiczne aborcji:

 • 100 proc. badanych kobiet doświadcza smutku, poczucia straty,
 • 92 proc. ma poczucie winy,
 • 85 proc. zaskoczyła intensywność negatywnych emocji związanych przebytą aborcją,
 • 81 proc. czuje się skrzywdzone,
 • 81 proc. myśli wciąż o zabitym dziecku,
 • 73 proc. cierpiało na depresję,
 • 73 proc. czuje się nieswojo w obecności dzieci,
 • 69 proc. czuje niechęć do współżycia seksualnego,
 • 65 proc. miało tendencje samobójcze,
 • 61 proc. zaczęło nadużywać alkoholu,
 • 23 proc. podjęło próby samobójcze.
     (wg badań opublikowanych przez dr Speckhardt na Uniwersytecie Minnesota w 1985 r.)

CHRONIĄC ŻYCIE POCZĘTEGO DZIECKA,
CHRONISZ JEDNOCZEŚNIE ZDROWIE KOBIETY
- JEGO MATKI!Red.

Wasze komentarze:
 HAha: 23.12.2016, 19:30
 Znam miejsce. Klinika ginekologiczna na Słowacji :P Polecam. I nie słuchaj katoli. To popieprzeni ludzie. Poza tym aobrcje w dzisiejszych czasach wykonuje sie metoda prozniowa, ktoa nie ma zadnych skutkow ubocznych. Pozdro
 przeżyłam: 19.09.2014, 09:58
 Kobiety nie usuwajcie ciaży. Natychmiast różaniec i do kościoła porozmawiać z księdzem przy spowiedzi. Polecam franciszkanów. Oni na pewno pomogą, będą się modlić za was i za wasze nienarodzone dziecko. Dziecko jest juz w łonie matki darem od Boga, Bóg ma wobec tego dziecka plany. Nie wolno sprzeciwiać się woli Boga ani jego planom. Nie mamy prawa odbierac nikomu szansy na życie, bo to nie my jestesmy dawca życia tylko Bóg. Po śmierci będziemy rozliczeni z naszego zachowania. Przyjmując dziecko w trudnej sytuacji życiowej zyskujemy sobie wiele na poczet przyszłego życia. Ja niestety dałam się skusic szatanowi. Za decyzją o aborcji nie stoi nikt inny tylko szatan, to on nas do tego nakłania. Jedynym sposobem jest częsta modlitwa, różaniec, Eucharystia. Nośmy także medalik Matki Bożej lub krzyżyk na szyji. Jeżeli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej szatan nie ma do nas dostępu. Módlcie się o opiekę Michała Archanioła, by chroniła was i wasze dzieci przed szatanem. Szatan ciągle czyha na nienarodzone życie. Cieszy się, gdy niewinne dzieci nie przyjda na świat. A jeszcze większą radośc sprawia mu, że odwiódł od Boga dusze matek, które go posłuchały. Jeszcze raz powtarzam modlitwa, Eucharystia i przede wszystkim wiara w Boga, który jest jedynym Dawcą Życia. Nie dajcie się zwieść szatanowi, bo on robi to z nienawiści do rasy ludzkiej i nie chce naszego zbawienia. Słuchajcie Boga, który jest waszym Stworzycielem i Dawcą Życia waszych dzieci. Nawet, gdy urodzicie dziecko w trudnej sytuacji życiowej Bóg was nie zostawi, pomoże wam, zadba o wyżywienie. Tylko musicie poddać się Jego woli i miłości, bo Bóg to miłość. On nas mimo naszych grzechów i niedoskonałości bardzo kocha i oczekuje naszego przyjścia z otwartymi ramionami. Wybierzcie Boga, nie słuchajcie szatana ani złych duchów, które chca was zwieść ze ścieżki zbawienia.
 Joanna: 16.10.2013, 18:22
 Witajcie, Jestem studentką V roku psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i piszę pracę magisterską dotyczącą funkcjonowania kobiet po zabiegu przerwania ciąży. Bardzo proszę Was o pomoc, ponieważ chciałabym, aby moje badania były rzetelne. Każdą z Pań, która zechciałaby mi pomóc, proszę o kontakt na adres mailowy: siaa23@wp.pl Badanie, które chciałabym przeprowadzić nie powinno zająć więcej niż godzinę. Oczywiście badania będą w pełni anonimowe, a zainteresowanym chętnie udostępnię pracę po obronie. Pozdrawiam, Joanna.
 Ola: 22.03.2013, 22:09
 Właśnie dowiedziałam się że moja koleżanka zastanawia się nad aborcją..jest w 7 tyg ciąży..jej partner który jeszcze niedawno namawiał ją na dziecko teraz ją zostawił..Prosze jeżeli znacie jakieś miejsce gdzie mogła by się udać i pororzmawiać z kimś o tym napiszcie..
 viki: 06.02.2013, 20:23
 Ja to właśnie zrobiłam i cholernie tego żałuję teraz chciałabym cofnąć czas i to odwrócić,stach wtedy zagłuszył moje myśli,bo to dziecko ż żonatym mężczyzną,ale i tak żałuję strasznie tego że mojego aniołka już nie ma
 ania: 06.12.2011, 14:05
 ale jest ok...
 markiz: 06.02.2010, 09:04
 ja uwazam ze oborcja ma duzy wplyw na psychike z mojej obserwacji osoba bliska memu sercu nie moze zajsc ciaze przeslanki wkazuja ze kiedys przerwala ciaze dziwnie sie zahowuje : lezeli mowi sie na temat aborcji tej roni lzy iwychodzi jak oblakana 'wkosciele na kazaniu ksiadz mowil na temat oborcji znow pojawily sie lzy jak spojrzalem na nia TO SIE ODWROCILA I OCIERAJAC LZY W ROCZNICE WNOCY DOZNAJE STRASZNEGO KOSZMARU ZE JA SAM SIE WYSTRASZYLEMSIE TO BYLO TAKIE STRASZNE WYCIE I PLACZ PEWNEGO DNIA PRZYJECHA MOJ BRAT Z ZONA Z 3 TYG. NIEMOWLAKIEM TA OSOBA NATYCHMIAST WYSZLA POTEM WYSZLEM ZA NIA PATRRZE ZE OCIERA LZY TAK ZEBYM NIEWIDZIALEM ZAPYTAL CO SIE STALO ODPOWIADA ZE NIC JEDNEGO PRZYSZLA ZNAJOMA POWIEDZIALA ZE MOJEMU SIADOWI URODZILA SIE CORECZKA TEZ WYSZLA IOD TEJ PORY RELACJE ZTA ZNAJOMA POGORSZYLY WRECZ JEJ UNIKA JEST WROGO NASTAWIONA PEWNEGO DNIA ODESZLA ODEMNIE ESMESEM PRZEPRASZA I OBWINIA SIEBIE ZE NIE MOZE MIEC DZIECI NATEN TEMAT MOGLBYM BARZO DUZO NAPISAC ZTAKA OSOBA JEST CIEZKO NAWET PRZYCHODZILY SAMOBUJCZE MYSLI
 Joanna: 27.01.2010, 18:44
 Chciala bym tylko powiedziec,ze tez bylam w podobnej sytuacji tylko o 3 lata mlodsza od ciebie...ale nigdy nie myslalam nad aborcja...bo czy dziecko jest winne???Wlasnie sie dowiedzialam,ze moja bardzo dobra kolezanka usunela ciaze 2 dni temu, jestem zdruzgotana. Mam tylko nadzieje,ze do konca zycia wyrzuty sumienia nie dadza jej spokoju...bo tak naprawde dlaczego zaszlas w ciaze z twojej bezmyslnosci tak samo jak ja ,ale dlaczego dziecko ma byc poszkodowane w tym wszystkim...nie rob tego a zastanow sie nad adobcja ,przeciez tyle ludzi nie moze sie doczekac swojego potomka a inni je poprostu zabijaja...DLACZEGO?????
 Ona: 27.07.2009, 19:18
 jestem w 6tym tyodniu ciązy chce usunac ciaze..... mam 23lata ale nie czuje sie jeszcze na to otowa. zastanawiam sie na tabletka poronna lub aborcja i dy to czytam wcale nie czuje sie lepiej.
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej