Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Słowniczek - Pro-Life

Dzieci kosztuja!?


     Bardzo często się słyszy: nie stać nas na dziecko, lub nie stać nas na następne dziecko. Mówią to nierzadko zupełnie zamożni ludzie. Mająjuż willę z ogrodem (uprawianym przez opłacanego ogrodnika), dwa samochody, domek letni, rasowego (a jakże) psa, no i... dziecko. Na więcej dzieci naprawdę ich nie stać... I faktycznie ich nie stać. Przy czym nie braki finansowe czy mieszkaniowe, a osobowościowe decydują o ich niezdolności do przyjęcia kolejnego dziecka. Mówiąc dokładniej, chodzi o niezdolność do ofiarnej miłości. Każda prawdziwa miłość, która jest przecież dawaniem dobra, wymaga ofiary. Wielka miłość wymaga wielkiej ofiary. Największa miłość wymaga ofiary życia. (Zauważmy, że największa miłość w historii świata potwierdzona została ofiarą z życia złożoną dobrowolnie, w okrutnych mękach na krzyżu.) Każde dziecko do swego człowieczego rozwoju potrzebuje przede wszystkim miłości. Nade wszystko - miłości obojga rodziców. Miłości rodziców do dziecka i miłości między rodzicami. To naturalny i jedyny prawdziwie sprzyjający klimat wzrostu do pełni człowieczeństwa.

     Prymas kardynał Stefan Wyszyński powiedział: "Ludzie mówią czas to pieniądz, a ja wam mówię czas to miłość". Ludzi nie stać na dzieci przede wszystkim dlatego, że nie stać ich na ofiarowanie dzieciom swego czasu, a więc swojej miłości. Dziś ludzi nie stać na miłość, bo nie mają czasu. Czas poświęcają na robienie karier i pieniędzy, oraz na zażywanie przyjemności. Uczynienie pieniędzy i przyjemności sensem życia jest... bezsensowne. Człowiek stworzony jest do miłości i podświadomie do niej dąży. Lecz miłość prawdziwa polega na dawaniu, nie braniu. Człowiek, żyjący bezsensownie oszukuje siebie retoryką. Hedonistyczne branie (np. zażywanie egoistycznej przyjemności seksualnej) nazywa miłością i samooszukany lepiej się czuje!...?

     Tymczasem szczęście prawdziwe i trwałe - aż na całą wieczność - może dać tylko prawdziwa miłość. Krótko mówiąc, prawdziwa miłość się opłaca. Poprzez samoograniczające dawanie przyczynia się do rozwoju i wzrostu człowieka świadczącego miłość, ku pełnej jego integracji i zarazem wolności wewnętrznej, ku pełni człowieczeństwa. Ponadto miłość ukierunkowana na zrodzenie i wychowanie dzieci jest najlepszą inwestycją życiową, ba, najpewniejszym zabezpieczeniem emerytalnym. Żaden fundusz nie zapewni szczęśliwej starości lepiej od dobrze wychowanej gromadki dzieci! Uwaga, mówię o dzieciach dobrze wychowanych, a więc obdarzonych mądrą miłością rodzicielską, czyli dzieciach, których wychowaniu rodzice poświęcili dostatecznie dużo miłości - czasu.

     Niestety bywa, że rodzice powołują dzieci do życia (wspólnie ze Stwórcą) i nie obdarzają ich miłością. Wychowanie sprowadzają do "chowu". To najnierozumniejsze zaniedbanie. Dzieci takie stają się najgorszą inwestycją. Koszty, często niewyobrażalne, tego zaniedbania ponosić będą rodzice do końca życia - i w wieczności też. Nie do opisania jest rozpacz rodziców, patrzących bezsilnie, jak ich dorastające dzieci schodzą na manowce. Niestety, nie da się cofnąć lat wychowania, w których zabrakło miłości, bo... nie było czasu.

     Można by więc powiedzieć, że inwestycja w dzieci jest ryzykowna. Powiedziałbym inaczej. Jest to poważna inwestycja i należy poważnie do niej podejść. Przygotować samego siebie, wybrać najlepszego ojca, najlepszą matkę dla swoich dzieci, stworzyć optymalne warunki i... ciężko pracować do końca życia. Słowem - założyć trwałą, opartą na miłości rodzinę. W atmosferze miłości dzieci wyrosną właściwie i będą największym szczęściem rodziców. Dla wierzących dopowiem, że nie znam lepszego zabezpieczenia przed "ryzykiem" wychowania, jak sięgnięcie do środków nadprzyrodzonych. Myślę tu o wytrwałej modlitwie i łaskach sakramentalnych, szczególnnie o czerpaniu z łask sakramentu małżeństwa.

     Reasumując - opłaca się inwestować w dzieci, lecz nie po to, by je "mieć", tylko po to, by je kochać i uczyć miłości.

     P.S.

     Przejdźmy na moment do wymiaru czysto ekonomicznego - tego mierzonego pieniędzmi.

     Ciekawym faktem jest, że w skali społeczeństwa liczba dzieci w rodzinie nie jest proporcjonalna do jej zamożności. Przeciwnie - rodziny najzamożniejsze mają przeciętnie najmniej dzieci. (Są na szczęście chlubne wyjątki od tej niechlubnej reguły.) Na ofiarną, świadomą wielodzietność decydują się ludzie żyjący skromnie, bez zbytków i luksusów. To potwierdza tezę, że "stać na dziecko" tych ludzi, którzy są zdolni do miłości. Ciekawe jest również to, że dzieci z rodzin, w których panowała prawdziwa miłość - m.in. z rodzin wielodzietnych, nie umieszczają swych rodziców w domach starców (nie mówiąc już o pomyśle eutanazji). Niektórzy mówią, że domy starców są zemstą za żłobki...

     Dziś mówi się, że dziecko to "dodatkowa gęba do wyżywienia". Kiedyś dziecko było skarbem, również jako "dodatkowe ręce do pracy". Jakoś dawniejsze spojrzenie bardziej mi odpowiadało...


Jacek Pulikowski

Wasze komentarze:
 Asia: 22.08.2008, 14:22
 Uogólnia Pan i to bardzo. Fajnie się pisze takie rzeczy, ale Panie Jacku - trochę więcej empatii proszę!!! My np.mamy jedno dziecko - ma 2 lata, następne chcielibyśmy bardzo ale jesteśmy realistami - mamy dochód 1700 zł na 3 osoby (pracuje tylko mąż) i od 1go do 1go ledwo co nam starcza a jeszcze teściowie pomagają finansowo bo bysmy nie mieli co jeść chyba. Mieszkamy w bloku - same opłaty spore, stare auto które jest niezbędne w naszej sytuacji i co chwila się psuje, niestety nie stać nas. I proszę nie uogólniać!!!
 Jasia: 29.02.2008, 11:02
 Bardzo Pan wszystko uogólnia. Wydaje Pan opinię, że tylko rodziny wielodzietne kochają swoje dzieci i jest tam prawdziwa miłość. Według Pana rodziny z jednym lub dwoma dziećmi są nastawione wyłącznie na egoistyczny i komsumpcyjny styl życia i z założenia nie ma tam miłości i czasu dla dzieci. Otóż bardzo się Pan myli w moim otoczeniu jest wiele rodzin mających po dwoje dzieci i nie opływających w luksusy za to bardzo wielką miłością obdarzających siebie na wzajem i poświęcających kazdą wolna chwilę swoim dzieciom. Miłośc nie jes domeną tylko wielodzietnych rodzin.Uważam, że takie opinie są bardzo krzywdzace. Mam wrazenie, że widząc rodzinę z dwojgiem dzieci z miejsca oskarża Pan ich o aborcę i antykoncepcję. Mała ilość potomstwa czy duża w nijaki sposób nie świadczy o naszej wartości jako ludzi. Ponadto myślę, że oprócz powołania do rodzicielstwa małżonkowie powołani są do wielu jeszcze spraw, bo życie nie składa się wyłącznie z prokreacji. Gdyby tak nie było myślę, że nie byłoby również bezpłodności, która zresztą nie jest tylko wynikiem stosowania antykoncepcji i robienu kariery jak tu w wielu artykułach się podkreśla. to piękne, że tak bardzo walczy Pan o watość życia, ale chyba nie takimi argumentami powinno się to robić.
 M: 29.07.2007, 22:02
 Przeczytałam tylko fragmenty, bo nie na ten dział chciałam się dostać, ale już wiem - Jacku, to co napisałeś, jest piękne! Widać, jak cenisz i szanujesz życie a przede wszystkim, jak je rozumiesz :D dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do Ducha ŚwiętegoModlitwy do Ducha Świętego

Litania do Ducha ŚwiętegoLitania do Ducha Świętego

Modlitwa o siedem darów Ducha ŚwiętegoModlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Medytacja na Zesłanie Ducha ŚwiętegoMedytacja na Zesłanie Ducha Świętego

Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)

Niech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła IINiech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła II

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej